Hidrologinis ciklas: nepastovioji vandens chemija

Teisingas sąvokos grynas arba gėlas vanduo apibrėžimas – H2O, tai yra dvi dalys vandenilio ir viena dalis deguonies. Tačiau tikrai grynas, be jokių priemaišų, vanduo gamtoje aptinkamas retai. Nepaisant to, skirtingi specialistai naudoja sąvokas grynas, švarus vanduo. Pavyzdžiui, bakteriologui grynas reiškia kad vandenyje nėra bakterijų, chemikui – nėra jokių mineralų, dujų arba organinių priemaišų, o higienos specialistui švarus vanduo yra tuomet, jei jis atitinka Higienos normą.

vandens tyrimas

Hidrologinis ciklas

Tai didžiausia mums žinoma vandens valymo sistema. Žemė, saulė ir atmosfera kartu dalyvauja natūraliame vandens distiliavimo procese. Jo metu paviršinis vanduo garuoja iš vandenynų, upių, ežerų ir t.t., ir garų pavidalu kyla į dangų. Garai kondensuojasi į debesis. Kai debesų kondensacija įgauna pakankamai svorio, vanduo kritulių (lietaus arba sniego) pavidalu krenta į žemę. Apie 70% vandens išgaruos vėl, likę 30% pasipildys iš paviršinio vandens. Viso hidrologinio ciklo metu vanduo kinta iš gėlo į vandenį su priemaišomis, ir iš užteršto – vėl trumpam tampa gėlu.

  • Išgarinimas –  saulė kaitina paviršinius vandenis, vanduo garuoja, garai kyla į orą. Tai natūraliai švarus vanduo.
  • Kondensacija – atmosferos sluoksniuose vandens garai kondensuojasi, formuojasi debesys. Debesyse ant vandens molekulių nusėda priemaišos, paprastai ištirpusių dujų pavidalu. Taigi, atmosferos vanduo yra rūgštus ir agresyvus. Rūgštus vanduo tirpdo visus mineralus, su kuriais kontaktuoja.
  • Krituliai – rūgštus vanduo grįžta į žemę kaip krituliai (lietus, sniegas ir t.t.).
  • Infiltracija –  vanduo skverbiasi į žemę – ir prisisotina nuosėdomis, ištirpusiomis mineralinėmis medžiagomis ir tt. Kai vanduo smelkiasi per dirvožemį, jis tampa kietas ir užterštas – priklausomai nuo dirvožemio.

 

Vandens tyrimas

Vanduo yra universalus tirpiklis, jis tirpdo beveik visa, su kuo kontaktuoja. Taigi, vandens tyrimas atksleidžia tikrąją konkretaus vandens sudėtį ir nusako ko dar, be H2O, turi vanduo. Vandenyje ištirpusios medžiagos vadinamos priemaišomis arba teršalais. Tai gali būti įvairūs metalai, uolienos, buitinės ir pramoninės atliekos, dujos, dulkės ir taip toliau. Yra begalė skirtumų tarp mėginių, paimtų skirtingose vietovėse – tai įtakoja konkreti aplinka. Vietovės apgyvendinimas, vystoma gamyba, žemės ūkis, sezoninių kritulių kiekis, žemės geologinės savybės, vandens įsiskverbimas, oro tarša, galų gale – vietinių institucijų gamtosauginių pastangų rezultatas – visa tai yra tiesiogiai susiję su vandens taršos lygiu.

 

Patikrinti vandens kokybę Lietuvos gyventojai gali visuomeniniuose higienos centruose, sertifikuotose privačiose laboratorijose. Yra tūkstančiai parametrų, ko galima ieškoti vandenyje. Vandenį galima tirti bakterologiškai, žiūrėti cheminę sudėtį, pastaruoju metu vis aktualesnė tampa radioktyvi tarša ir pan. Nepasiklysti užsakant tyrimo parametrus jums padės specialistai, kurie ir patars ką konkrečiu atveju reiktų tirti.

Jei vandens kokybe domintės paskatinti ketinimo kontroliuoti procesą vandens filtrais, kreipkitės į vandens filtrų specialistus. Yra sąrašas pagrindinių parametrų, kurių tyrimas įskaičiuojamas į filtrų kainą, taigi nekainuoja papildomai.

 

Parengta pagal Ecowater Syst., Inc. medžiagą

www.pribus.lt