Sekite naujienas

Bendri

Europarlamentarai siekia atnaujinti autorių teisių taisykles skaitmeniniame amžiuje

Paskelbta

-

Europarlamentarai siekia atnaujinti autorių teisių taisykles skaitmeniniame amžiuje
2018-06-20

Europarlamentarai siekia atnaujinti autorių teisių taisykles skaitmeniniame amžiuje

Reklama:

Trečiadienį Europos Parlamento (EP) Teisės reikalų komitete pritarta planams atnaujinti ES autorių teisių taisykles internete ir užtikrinti sąžiningą atlygį menininkams bei žurnalistams.

Esamos ES bendrosios autorių teisės skaitmeninėje erdvėje taisyklės galioja nuo 2001 m. To meto skaitmeninio pasaulio realybė labai skyrėsi nuo šiandienos. Be to, dauguma ES teisės aktuose numatytų autorių teisių išimčių šiuo metu yra neprivalomos, o atskirų ES šalių įstatymai gerokai skiriasi.

Daugeliu EP komiteto priimtų pakeitimų siekiama užtikrinti, kad iš kūrėjų, ypač menininkų, muzikantų ir žurnalistų, nebūtų atimtas sąžiningas atlygis už jų darbą dėl interneto platformų ir naujienų kaupiklių strategijų.

EP komiteto priimtame tekste apibrėžiama, kokio dydžio straipsnio dalį galima pateikti naujienų kaupiklio (agregatoriaus) tinklalapyje nemokant teisių turėtojui licencijos mokesčio. Šio mokesčio nemokančios platformos turėtų užblokuoti prieigą prie viso straipsnio teksto savo tinklalapyje, įsitikinę europarlamentarai.

Ginama žodžio laisvė ir inovacijos

EP komitetas taip pat siekia užtikrinti, kad internete būtų laikomasi autorių teisių įstatymo, tačiau nebūtų be reikalo varžoma saviraiškos laisvė. Todėl platformų įdiegtos priemonės, skirtos kontroliuoti įkėlimus, turėtų būti suprojektuotos taip, kad jos neblokuotų kurinių, kuriems autorių teisės netaikomos. Be to, šios platformos turės leisti asmenims lengvai pareikalauti pakartotinai įkelti turinį, jei jie manytų, kad šis turinys buvo neteisingai išimtas dėl tariamo autorių teisių pažeidimo.

Nekomerciniam interneto enciklopedijų, pavyzdžiui, „Wikipedia”, taip pat atvirojo kodo programinės įrangos platformų įkėlimui reikalavimas laikytis autorių teisių bus netaikomas.

Stipresnės autorių ir atlikėjų derybų teisės

EP komitetas taip pat sustiprino autorių ir atlikėjų derybines teises. Jie turėtų teisę reikalauti papildomo atlygio už jų autorių teisių naudojimą, jei iš pradžių sutartas atlygis būtų „neproporcingai” mažas, palyginti su nauda (įskaitant netiesiogines pajamas), gauta iš kūrinio panaudojimo.

Europarlamentarai taip pat siekia suteikti autoriams ir atlikėjams teisę atšaukti arba nutraukti jų darbų naudojimo licencijos išimtinumą, jei šalis, turinti naudojimo teises, jomis nesinaudoja.

Tekste nustatomos autorių teisių taisyklių išimtys duomenų ir teksto rinkimui (mining), švietimo tikslais naudojamoms iliustracijoms, taip pat kultūros paveldo institucijoms, pavyzdžiui, muziejams ir bibliotekoms.

Po balsavimo EP pranešėjas Axel Voss (Europos liaudies partija, Vokietija) teigė: „Kūrėjai ir naujienų leidėjai turi prisitaikyti prie naujojo interneto pasaulio. Jis suteikia daug galimybių, tačiau turi ir svarbių trūkumų. Pažymėtina, kad naujienų leidėjai ir menininkai, ypač mažesni, negauna užmokesčio dėl galingų interneto turinio dalijimosi platformų ir naujienų rinkėjų praktikos. Tai yra neteisinga, ir mes siekiame tai ištaisyti. Sąžiningo atlygio už darbą principas turėtų būti taikomas visiems ir visur – ir fiziniame, ir interneto pasaulyje. Internetas turi išlikti saviraiškos laisvės vedliu, tačiau visuomenėje galiojančios taisyklės turi būti taikomos ir jam.”

Tolesni žingsniai

Komitetas priėmė savo poziciją 14 jo narių balsavus balsų, 9 prieš ir 2 susilaikius. Tuo pačiu balsų santykiu jis priėmė sprendimą pradėti derybas su ES Taryba dėl galutinio teksto. Pastarasis sprendimas bus paskelbtas liepos 2 d. Strasbūre rengiamo plenarinio posėdžio pradžioje. EP nariai dar galės užginčyti šį sprendimą ir prašyti balsuoti plenariniame posėdyje, ar pradėti derybas.

Daugiau informacijos:
Copyright in the digital single market [EU Legislation in Progress]

Garso ir vaizdo medžiaga apie ES skaitmeninės rinkos reformą:
https://multimedia.europarl.europa.eu/en/digital-single-market_3004_pk

Robertas POGORELIS
Ryšių su žiniasklaida administratorius
ロ robertas.pogorelis@ep.europa.eu
Mob. tel.: +37068953306
www.europarl.europa.eu

Skaitykite

Naujienos

Verslo Vikingai

Nekilnojamas turtas3 d. prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Verslo vikingai3 savaitės prieš

SPA trenerė, grožio terapeutė Deimantė Gelgutienė: „Tu gali būti tik pavyzdžiu kitiems“

Grožio pasaulyje dirbanti Deimantė Gelgutienė atlieka SPA ritualus veidui ir kūnui, konsultuoja kosmetologes ir SPA centrus. Trenerė savo veiklas derina...

Verslo vikingai3 savaitės prieš

„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas: „Šiuo metu finansavimo galimybės – beribės“

„SME Finance“ įmonė šiuo metu didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma, suteikusi finansavimą už daugiau nei 1,5 mlrd. eurų,...

Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

Pirkitpadangas.lt vadovas Domantas Dulkė: „Į padangų verslą kaip naujokas aš nelįsčiau“

Domantui Dulkei dabar pats darbymetis. Pirkitpadangas.lt vadovas neslepia, kad jo verslas – labai sezoninis, o artėjant šaltajam metų sezonui ateina...

Justina Dargevičė fotografė Justina Dargevičė fotografė
Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

„Onzė“ vadovė Rasa Mišelinskė: „Logistikoje daugėja vadovių moterų ir tai labai džiugina“

Už „Taupykite savo laiką“ šūkiu besivadovaujančios logistikos kompanijos „Onzė“ vairo – veikli moteris, mama, kuri nebijo rizikuoti, bandyti ir imti...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |