Sekite naujienas

Dirbtinis intelektas

Tyrimas: kas antras verslo vadovas nepasiruošęs dirbtinio intelekto įsigalėjimui. Ką gali pasiūlyti Baltijos šalys?

Paskelbta

-

Du iš trijų – arba 61 proc. – verslo lyderių šiemet tikisi dar greitesnės technologijų plėtros, daugiausia – dėl dirbtinio intelekto (DI) vystymosi. Vis dėlto pusė vadovų pripažįsta, kad tam yra nepasiruošę, rodo tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 3400 aukšto rango vadovų.

Pasiruošusių integruoti DI – tik trečdalis

Informacinių technologijų bendrovės „Accenture“ atliktame tyrime „Pokyčių pulso indeksas“ („Pulse of Change Index“) dalyvavo vadovai iš 19 skirtingų industrijų, veikiančių 20 šalių. Nors didžioji dalis vadovų (76 proc.) generatyvinį dirbtinį intelektą mato kaip galimybę, o ne grėsmę, beveik pusė (47 proc.) pripažįsta, kad jų įmonės nėra pasiruošusios tokiam sparčiam technologinių pokyčių tempui.

Tik 27 proc. verslo lyderių gali patvirtinti, kad jų atstovaujamos įmonės yra pasiruošusios plėsti dirbtinio intelekto technologijų naudojimo apimtis. Europoje verslo lyderiai išreiškia kiek didesnį pasirengimą – tą nurodė 33 proc. vadovų. Dauguma (72 proc.) atsargiai vertina investicijas į dirbtinį intelektą, nes yra susirūpinę dėl atsakingo jo naudojimo.

Baltijos šalys – kuriant atsakingus DI sprendimus

„Dirbtinis intelektas turi didelį potencialą daugelyje verslo šakų, tačiau yra ir minusų bei rizikų, į kurias reikia atsižvelgti, ir sprendimus įgyvendinti apgalvotai bei prasmingai“, – sako dirbtinio intelekto ekspertas Marks Petrovs, „Accenture Liquid Studio“ techninis vadovas Baltijos šalyse.

Pasak specialisto, dirbtinį intelektą galima skaidyti į kelis lygius. Pirmasis apima jau paruoštų modelių, kuriais dažniausiai kuriamas tekstas ar vizualinis dizainas, naudojimą, pavyzdžiui, „ChatGPT“ ar „HuggingFace“ įrankiai.

Antrasis, kuris dažniausiai naudojamas verslo aplinkoje, numato modelių ir didžiųjų kalbos modelių (angl. large language model, LLM) sprendimų pritaikymą ir tobulinimą konkrečios įmonės poreikiams, įskaitant ir savo duomenų naudojimą sukuriant didesnę pridėtinę vertę.

Trečiasis lygis apima savo modelių, naujų sprendimų ir dirbtinio intelekto produktų kūrimą.

„Baltijos šalys turi didelį potencialą kuriant atsakingus dirbtinio intelekto sprendimus – mūsų pridėtinę vertę lemia išmanantys ir profesionalūs IT specialistai“, – pabrėžia ekspertas.

Vadovų prioritetai skiriasi, sutampa tik dėl technologijų

Per pastaruosius ketverius metus verslo lyderiai visame pasaulyje susidūrė su vis didesniu pokyčių tempu. 2024 metais pokyčių tempai tik didės ir 88 proc. apklaustų įmonių vadovų tikisi, jog labiausiai pokyčius veiks technologijų plėtra.

Tiesa, daugiau nei pusė (60 proc.) įmonių vadovų mano, kad šie pokyčiai yra ir galimybių metas. Net 68 proc. lyderių dėl to tikisi teigiamo pajamų augimo.

Vertindami verslui įtaką darančius veiksnius pagal svarbą, verslo vadovai pripažįsta, kad didžiausią įtaką pokyčiams turės 1) technologijų raida, 2) geopolitinė situacija, 3) socialinė sritis, 4) talentai, 5) ekonomikos ir 6) klimato problemos.

Kita vertus, analizuodami oficialius duomenis, tyrimo autoriai verslo aplinkai įtaką darančius veiksnius išrikiavo tokia tvarka: 1) technologijų raida, 2) talentai, 3) klimatas, 4) ekonomika, 5) geopolitika ir 6) socialinė sfera.

Tyrimas siekia nustatyti verslui įtaką darančius veiksnius – technologinį vystymąsi, talentų prieinamumą ir įgūdžius, ekonominę ir geopolitinę situaciją, klimato problemas bei socialinę sferą, įskaitant vartotojų nuotaikas bei analizuoja įvairius verslo aplinkos rodiklius iš tokių šaltinių kaip Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, Tarptautinis valiutos fondas ir kitų.

Gauti duomenys palyginami su atsakymais iš 3400 aukšto rango vadovų apklausos, kurioje verslo lyderiai įvertino kiekvieno veiksnio įtaką savo atstovaujamose verslo šakose, taip pat atsakė dėl savo įmonės ar organizacijos pasirengimo reaguoti į pokyčius.

„Accenture“ yra tarptautinė vadybos konsultacijų, technologinių ir užsakomųjų paslaugų įmonė, kuri yra viena didžiausių IT įmonių Baltijos šalyse ir pasaulyje. „Accenture“ Baltijos šalyse (Latvijoje) veikia jau 22 metus. Prieš dvejus metus bendrovė išplėtė veiklą ir Vilniuje atidarė naują technologijų centrą.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |