Paskelbta
9 mėnesiai prieš-
By
LukasNors neretai daugelis finansinės nepriklausomybės sąvoką sieja su gaunamu dideliu atlyginimu, finansinė laisvė neapsiriboja vien tik pajamų dydžiu. Nors didesnis atlyginimas suteikia daugiau galimybių laisvai patenkinti savo poreikius, finansinį stabilumą gali pasiekti ir mažiau uždirbantys žmonės. Dažniausiai taip nutinka tiems, kurie moka išmintingai elgtis su savo pinigais ir laikytis tinkamų finansinių įpročių.
Vien geras atlyginimas finansinės laisvės nesuteiks
Finansinė nepriklausomybė apima savo finansų kontrolę, gebėjimą vykdyti finansinius įsipareigojimus ir laisvę nevaržomai rinktis, nepaisant piniginių apribojimų. Nors didelių pajamų uždirbimas yra vienas svarbiausių finansinę nepriklausomybę lemiančių aspektų, protingas taupymas ir investavimas yra vienodai svarbūs siekiant ilgalaikio finansinio stabilumo.
Didelės pajamos suteikia žmonėms galimybę padengti savo išlaidas, sutaupyti ateičiai ir investuoti, o tai gali generuoti papildomą turtą. Pavyzdžiui, specialistas, gaunantis konkurencingą atlyginimą, gali sau leisti daug keliauti ar pradėti nuosavą verslą, tačiau nežinant, kaip tinkamai valdyti pinigus, galima labai lengvai susikurti klaidingą saugumo jausmą.
Tuo tarpu lavinantys taupymo įprotį, žmonės visada bus mažiau paveikiami netikėtų finansinių nesėkmių. Pavyzdžiui, sukaupta „finansinė pagalvė“, kurią įprastai sudaro 3-6 mėnesių būtinųjų išlaidų suma, gali apsaugoti nuo streso darbo praradimo atveju ar prireikus skubios medicinos pagalbos.
Dar vienas svarbus finansinės nepriklausomybės elementas yra protingas investavimas. Skiriant dalį lėšų įvairioms investicinėms priemonėms, kaip akcijos, obligacijos ar nekilnojamas turtas, laikui bėgant galima gerokai padidinti savo turtą. Tačiau labai svarbu investuoti protingai valdant rizikas ir, jei reikia – kreiptis į profesionalus patarimo.
Taikydami holistinį požiūrį į finansinę nepriklausomybę, žmonės gali kontroliuoti savo finansus, vykdyti savo finansinius įsipareigojimus ir turėti laisvę rinktis, atitinkančius jų vertybes ir siekius.
Dažniausios finansinės nepriklausomybės kliūtys
Finansinei nepriklausomybei pasiekti reikia žinių, disciplinos, planavimo. Daugeliui trūksta elementaraus supratimo apie asmeninius finansus – žmonės nežino, kaip valdyti pinigus, kokią sumą atsidėti, kaip ją nustatyti ir pan.
Taip pat finansinę nepriklausomybę pasiekti gali trukdyti skolos, todėl svarbu atsakingai jas valdyti ir parengti jų grąžinimo planą, kad būtų galima greičiau grįžti prie taupymo ir investavimo.
Dar vienas asmeninių finansų priešas – perteklinės išlaidos ir gyvenimo būdo infliacija. Kai padidėjus pajamoms, asmenys padidina ir savo išlaidas, jie gali įstrigti gyvenimo cikle nuo atlyginimo iki atlyginimo. Norint investuoti ir sutaupyti ateičiai, svarbu planuoti biudžetą ir vengti nereikalingų išlaidų.
Kita svarbi dedamoji – finansinė drausmė. Tai įgūdis nuosekliai formuoti savo išlaidų, taupymo ir investavimo įpročius. Be disciplinos gali būti lengva pasiduoti impulsyviems pirkiniams ar priimti netinkamus investicinius sprendimus. Norint to išvengti reikėtų išsikelti konkrečius finansinius tikslus. Pavyzdžiui, vieni taupo pensijai, kiti – norėdami grąžinti skolas ar įsigyti brangų pirkinį.
Finansinės laisvės siekimas priklauso ir nuo išorinių veiksnių – ekonomikos nuosmukio, darbo praradimo, netikėtų išlaidų. Siekiant sušvelninti šių veiksnių poveikį, svarbu turėti nenumatytų atvejų planą ar draudimo apsaugą ar „finansinę pagalvę“.
Mokytis finansų valdymo reikia nuolat
Norint pasiekti finansinę nepriklausomybę, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Pradėti reikėtų nuo finansų biudžeto sudarymo. Jį turėdami galite sekti kiekvieno mėnesio pajamas ir išlaidas, suplanuoti, kurią dalį reikėtų atsidėti taupymui, o kurią – investuoti.
Paprasčiausia vadovautis 50–30–20 taisykle. Kiekvieną mėnesį 50 proc. pajamų turėtumėte atsidėti būtinosioms išlaidoms – būstui, maistui, transportui, mokesčiams, o 30 proc. – skirti kintamoms išlaidoms – laisvalaikiui, renginiams, koncertams, drabužiams ir avalynei. Likusią 20 proc. dalį rekomenduojama skirti taupymui ir investavimui.
Jeigu yra galimybė, pabandykite pažiūrėti, ar galite pakoreguoti turimas fiksuotas išlaidas. Jeigu nuomojatės butą, pabandykite pasiderėti dėl mažesnių sąskaitų. Atsižvelkite ir į skolas – jei turite kokių nors didelių kredito kortelių ar asmeninių skolų, teikite joms pirmenybę ir pasistenkite kuo greičiau susimokėti.
Iš esmės finansinė nepriklausomybė pasiekiama tik nuosekliai taupant ir investuojant gaunamas pajamas. Taupyti tikrai nėra sudėtinga – paprasčiausias būdas yra nustatyti automatinius pervedimus iš savo pagrindinės sąskaitos į atskirą taupomąją ar investicinę sąskaitą. Tokiu būdu dalis pajamų automatiškai sutaupoma dar nespėjus jų išleisti.
Finansinės nepriklausomybės siekiamybė yra visą gyvenimą trunkantis procesas. Svarbiausia yra išsiugdyti gerus finansinius įpročius, teikiant pirmenybę taupymui ir investavimui bei priimti pagrįstus finansinius sprendimus kiekviename gyvenimo etape.
Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę
Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?
Sėkmingų investicijų istorijos – vos keli šimtai gali virsti milijonais, tačiau fortūna šypsosi ne visiems
Baltijos šalyse vaikų ateičiai reguliariai taupo tik kas penktas gyventojas, daugiausia pajamų atsideda Lietuviai
Rūta Ežerskienė. Penki esminiai šiuolaikinio lyderio bruožai
Aleksandras Izgorodinas. Ar verta sunerimti dėl vėstančios JAV darbo rinkos?
Mitai ir tiesa apie finansinius sukčius: ar į foliją įvyniota kortelė iš tiesų gali apsaugoti?
Rekordinis verslo paskolų augimas Lietuvoje lėtėja, pozityviausi ženklai – Estijoje
Vaidas Žagūnis. Atsigaunančios Estijos impulsas lėtėjančiai Baltijos šalių verslo paskolų dinamikai
Pastebėjote, jog sukčiai turi jūsų telefono numerį ar el. paštą? Štai, ką turėtumėte padaryti nedelsiant
Sukurta:Damian Izdebski
Rugsėjo 12 d. užtikrintai vartus pakėlė „Nordspace“ verslo boksai Klaipėdoje. Vėjo gatvėje naujai įsikūręs verslo parkas nuo šiol kviečia Vakarų...
Verslo plėtra užsienio šalyse – daugelio verslininkų strateginis tikslas, apie kurį prasminga galvoti jau nuo pirmųjų veiklos gyvavimo metų. Vis...
„Avia Solutions Group“ priklausanti Slovakijos oro linijų bendrovė „AirExplore“ plečia savo veiklą už Atlanto – įmonei suteiktas svarbus JAV Transporto...
Lietuvoje veikiantis ir Europos Centrinio Banko (ECB) išduotą licenciją turintis specializuotas bankas „European Merchant Bank” („EMBank”), kaip ir visos kitos...
Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas Dmitrijus Borisenka...
Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...
Įvairūs dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...
Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...
Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...