Sekite naujienas

Finansai

Metų pradžios nuotaikos pasaulio ekonomikose

Paskelbta

-

Simona Striževska, „Citadele“ grupės įmonės „CBL Asset Management“ ekonomistė

Neskausmingas JAV darbo rinkos atšalimas, sėkmė kovojant su infliacija ir lūkesčiai dėl kitų centrinio banko bazinių palūkanų normų sprendimų buvo pagrindiniai motyvai, užbaigę praėjusius metus pasaulio ekonomikoje. Tad kokio palūkanų normų sumažėjimo galime tikėtis šiemet ir ką rodo infliacijos prognozės?

Reklama:

Vasarinės padangos - Pirkitpadangas.lt

Pirmąją metų savaitę centrinių bankų paskelbti duomenys nesuformavo aiškesnio ekonomikos vaizdo. Tuo metu rinkos dalyviai savo prognozėse įvardijo beveik vienodą bazinių palūkanų sumažinimą 0,25 procentinio punkto tiek euro zonoje, tiek JAV nuo naujųjų metų pradžios, ir vis dar tikėjosi, kad pirmasis palūkanų normų sumažinimas įvyks jau šį pavasarį.

Remiantis ateities sandorių kainomis abiejuose regionuose, bazinės palūkanų normos šiemet gali mažėti nuo 1,25 iki 1,50 procentinio punkto. Euro zona iki šių metų pabaigos priartės prie 2,5 proc., o JAV – iki 4 proc. Nors palūkanų kėlimo ciklas abiejuose regionuose baigėsi, abu centriniai bankai kol kas atsargiau žiūri į tolesnius pinigų politikos žingsnius.

Be to, Federalinė rezervų sistema (FRS) šiemet numato perpus mažesnę palūkanų normą nei prognozuoja rinka, o Europos Centrinis Bankas kol kas susilaiko nuo diskusijų dėl palūkanų mažinimo, pabrėždamas, kad tolesni sprendimai priklauso nuo naujausių duomenų.

Kokios naujausios infliacijos prognozės?

Euro zonos metinė infliacija gruodį siekė 2,9 proc. ir baigėsi septynis mėnesius trukęs lėtėjimas. Infliacijos paspartėjimą gruodžio mėnesį daugiausia lėmė laipsniškas priemonių, nukreiptų į energetikos kainų šuolio kompensavimą gyventojams ir verslui, panaikinimas įvairiose euro zonos valstybėse – dėl sumažėjusių energetikos kainų. Metinis maisto kainų augimas toliau lėtėjo. Pagrindinė infliacija arba infliacijos lygis, neįskaitant nepastovių išteklių kainų, sulėtėjo iki 3,4 proc. nuo 3,6 proc. lapkritį.

Atsižvelgiant į tai, kad resursų kainos vis mažiau „dirbs“ infliacijos mažinimo kryptimi, didžiausią vaidmenį infliacijos dinamikoje suvaidins pagrindinė infliacija, kuri tiesiogiai nepriklauso nuo išteklių kainų svyravimų. Remiantis „Bloomberg“ apklaustų analitikų prognozėmis, infliacija euro zonoje šiais metais greičiausiai neviršys 3 proc. ribos ir toliau lėtai mažės, o metų pabaigoje stabilizuosis šiek tiek virš 2 proc.

Gamintojai metus baigė pesimistiškai

Vakarų gamintojai visus praėjusius metus praleido neigiamai nusiteikę, ne išimtis buvo ir gruodis. Nors gruodį nuotaikos pagerėjo tiek JAV, tiek euro zonoje, jos išliko pesimistiškos. Tą parodo ir nuo praėjusio pavasario abiejuose regionuose sumažėjusias gamybos apimtys, palyginti su praėjusiais metais. Nauji gamybiniai užsakymai taip pat vis dar mažėja, tačiau situacija apskritai stabilizuojasi. Užsakymų dinamikos pagerėjimas buvo pastebėtas ir Kinijoje, kur pirkimo vadybininkų indeksas (PMI) svyravo šiek tiek virš 50 balų ribos.

JAV ir Kinijos paslaugų teikėjai nusiteikę skirtingai

JAV paslaugų teikėjų indeksas gruodį priartėjo prie 50 punktų ribos – tai prasčiausias rezultatas nuo 2023 metų gegužės mėnesio. JAV paslaugų sektoriaus tiekimo valdymo instituto (ISM) indeksą daugiausiai lėmė prastesnis šio sektoriaus darbo rinkos įvertinimas, lėčiau gruodį augo ir nauji užsakymai. Tuo tarpu Kinijos paslaugų sektoriaus atsigavimas toliau įgauna pagreitį ir gruodžio mėnesį pramonės PMI pasiekė aukščiausią lygį per penkis mėnesius. Nuotaikų pagerėjimą Kinijoje lėmė išaugusi paklausa, gruodį sparčiausiai augusi nuo 2023 m. gegužės mėn. Taip pat euro zonoje paslaugų teikėjų pesimizmas gruodį, palyginti su lapkričio mėn., šiek tiek sumažėjo.

Gruodžio mėnesio JAV darbo rinkos rodikliai pranoko analitikų lūkesčius

Per mėnesį JAV darbo rinką papildė 216 tūkst. naujų darbuotojų ir pirmą kartą per tris mėnesius viršijo 200 tūkst. Vidutiniškai antrą pusmetį naujų darbuotojų samdymo tempai sulėtėjo iki mažiau nei 200 tūkst. per mėnesį, o tai rodo laipsnišką JAV darbo rinkos normalizavimąsi.

Naujų prašymų dėl nedarbo išmokos skaičius gruodį išliko mažas, tačiau bendras pašalpų gavėjų skaičius nuo rudens išliko aukštas. Tai reiškia, kad darbo paieška užtrunka šiek tiek ilgiau nei anksčiau. Tuo pat metu laipsniškas JAV darbo rinkos vėsimas kol kas vyksta be pastebimo situacijos pablogėjimo – nedarbo lygis gruodį nepakito ir siekė 3,7 proc., o atlyginimai JAV ir toliau stabiliai augo.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 savaitės prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 savaitės prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas2 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |