Sekite naujienas

Knygos

Vaikas nenori skaityti? Mokytoja pataria, kaip pradinuką sudominti knygomis

Paskelbta

-

Prasidėjus mokslo metams, ne tik pirmokų, bet ir šiek tiek vyresnių vaikų tėvai dažnai nerimauja, kad mažieji nerodo jokio noro skaityti, o labiau už knygas juos traukia ekranai. Pradinių klasių mokytoja Vilija Malinauskienė gali tėvus nuraminti: situacija pataisoma, nes vaikus visada galima sudominti knygomis. Kartais tereikia surasti jiems tikrai patinkančią, nepamiršti paskatinti už skaitymo pasiekimus ir šeimoje išsiugdyti įprotį paskaityti vaikams prieš miegą. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad apsiperkant su ikimokyklinukais ir vyresniaisiais, verta stabtelti prie vaikiškų knygų lentynos ir išsirinkti atžaloms į akį kritusią knygelę.

Nežudykite skaitymo malonumo

Dažnai jau pramokusiems skaityti vaikams tėvai siūlo jiems patiems atrodančias vertingas knygas, kai tuo tarpu mažieji linkę rinktis kitokias. Mokytoja Vilija Malinauskienė sako dažnai pastebinti, kad tėvai neretai bando vaikui būtinai įsiūlyti solidžiai atrodančią storą knygą.

„Svarbu, kad vaikas pats norėtų skaityti – tad tegul renkasi jam patinkančią knygelę, nesvarbu, ar ji plona (o kada gi tokias skaityti, jei ne vaikystėje?), su daugiau paveikslėlių ar net komiksus. Ir tegul išsirinktą knygelę skaito savarankiškai, nes perdėta tėvų kontrolė, kai „užduodama“ per dieną ar per atostogas būtinai perskaityti tam tikrą skaičių puslapių, dažną tik atgraso nuo skaitymo. Juk puslapių kiekis nėra rodiklis: vienas knygas galima perskaityti greičiau, o kitos prašosi atidesnio ir lėtesnio skaitymo. Vaikams siūlome užsirašyti perskaitytų knygų pavadinimus ir jų autorius, tokie knygų sąrašai naudingi ir suaugusiems.

Tegul laikas su knyga vaikams siejasi su malonumu, o ne prievarta, todėl labai svarbu rasti pirmą vaikui patikusią knygelę. Net jei sūnus ar dukra vis kartoja, kad ir ši neįdomi, ir kita netraukia, verta turėti kantrybės sudominti vaiką skirtingais autoriais. Iš patirties galiu pasakyti, kad berniukai, kuriems sunku ką nors įsiūlyti, dažnai „užsikabina“ už vokiečių rašytojo Otfriedo Preusslerio knygelių vaikams, daugumai pradinukų patinka Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraščio“ knygų serija. Ne mažiau svarbu išgirsti jaunojo skaitytojo įspūdžius apie jo skaitomą knygą – tai įprasta mokykloje, bet būtų naudinga ir namuose“, – pataria pradinukų mokytoja.

Skaityti vaikams: nuo mažens iki paauglystės

Daugelis tėvų varto knygeles su ikimokyklinukais, jiems skaito prieš miegą, tačiau išmokus vaikui savarankiškai skaityti, to nebedaro. Mokytoja V. Malinauskienė sako, kad kai kurių specialistų teigimu, naudinga skaityti ir didesniems vaikams – net ir paaugliams iki 14 metų.

„Taip vaikas ugdo klausymosi gebėjimus, išmoksta sutelkti dėmesį į detales, be to, taip gerėja jo dėmesio koncentracija, kurios naujajai kartai trūksta vis labiau. Be to, mama ar tėtis intonacija gali papildomai perteikti teksto emocijas. Klausantis atsipalaiduojama, vaikas įsivaizduoja tai, ką išgirsta. Iš ilgametės patirties galiu pasakyti, kad jie mėgsta klausytis Vytautės Žilinskaitės „Nebijokė“, patinka Katarzynos Ryrych „Varnalėšų laukas“. Net jei visai neturite laiko, keliolika minučių skaitymo prieš vaiko miegą gali virsti maloniu ritualu, kurį jis prisimins visą gyvenimą. Aišku, svarbus ir tėvų pavyzdys: jei vaikas juos mato skaitančius, jei namuose kalbama apie knygas, jei einama į knygynus ar bibliotekas, skaitymas augančiam vaikui ima asocijuotis su smagia laisvalaikio veikla,“ – sako V. Malinauskienė.

Skaitymo reikšmė – neginčijama

Pasak mokytojos V. Malinauskienės, skaitymas yra išugdomas įprotis, tad jei vaikas nerodo didelės meilės knygoms, reikia turėti kantrybės. „Pirmokams ar antrokams, kurie mokosi skaityti, mes, mokytojos, sugalvojame įvairių skatinimo priemonių: vaikai už perskaitytas knygeles renka lipdukus, trimestro pabaigoje būna premijuojami išvykomis į kiną. Tad pagirti ir paskatinti besimokantį skaityti vaiką daug svarbiau, nei baksnoti į jo klaidas ir lyginti su kitais, kurie galbūt skaito geriau. Kaip mėgstu sakyti – kiekviena gėlė pražysta jai skirtu laiku, tad vieni vaikai mokosi greičiau, kiti – lėčiau.

Trečiokai ir ketvirtokai skaitydami jau mokosi ir taisyklingai rašyti, nes pastebi skyrybos ženklus, mato taisyklingai užrašytus žodžius, atkreipia dėmesį į stilių – taip ugdomas kalbos jausmas. Taisyklingai rašyti būtina bet kurios specialybės žmogui – juk darbe gavę laišką su klaidomis, iškart susidarome nekokią nuomonę apie jį atsiuntusį žmogų. O knygos mus taip pat lydi nuo mažens – visą gyvenimą, tad verta padėti vaikams pajusti tikrąjį skaitymo malonumą“, – įsitikinusi pradinių klasių mokytoja.

Knygos – ir patiems mažiausiems

Knygos vaikams yra ne tik puiki priemonė ugdyti jų skaitymo įpročius, bet ir lavinti vaizduotę. Todėl svarbu, kad knygos mažiesiems būtų prieinamos kuo plačiau. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad prekybos centruose knygų skyriai pasižymi gausia įvairove ir skirtingais pasirinkimais, tinkančiais tiek vaikams, tiek paaugliams ar suaugusiems.

„Mūsų vaikiškų knygų asortimentas tikrai gausus, tad vaikus knygelėmis sudominti verta kuo anksčiau. Patiems mažiausiems, kuriems svarbu treniruoti rankų koordinaciją, skirtos spalvinimo ir lipdukų knygelės, 3–6 metų vaikai gali rinktis lavinimo knygeles su smagiomis užduotimis, kurios padės pažinti supantį pasaulį ar klausytis tėvų skaitomų pasakų. Jau gerai skaitantys tikrai džiaugsis klasika tapusiomis Astrid Lindgren knygomis ar J. K. Rowling „Hario Poterio“ knygų serija bei daugybe kitų. Be to, verta pasinaudoti nuolaidomis knygoms ir įsigyti jų ne vieną – net jei vaikas dar mažas, jas vartys ar skaitys ateityje“, – rekomenduoja O. Suchočeva ir priduria, kad asortimente pirkėjai ras tiek naujausių vaikų literatūros kūrinių, tiek ir klasikinių knygų, kurios nepraras savo vertės net laikui bėgant.

Ekspertė knygas siūlo rinktis kartu su vaikais, atsižvelgiant ir jų poreikius bei pomėgius. „Naujiems mokslo metams prasidėjus daugelis tėvų į prekybos centrus atvyksta su vaikais su vaikais po darželio, mokyklos ar popamokinių būrelių. Parduotuvių darbo laikas ilgesnis nei įvairių specializuotų knygynų ar bibliotekų, tad to pačio apsilankymo parduotuvėje metu galima įsigyti tiek šeimai reikalingo maisto, tiek įvairių lavinimo priemonių bei knygelių mažiesiems. Tai labai patogu, tad šį segmentą stengiamės patogiai pritaikyti ir išvystyti didžiojoje dalyje savo parduotuvių.“

O. Suchočeva tai pat pataria tėvams su vaikais rinktis knygeles ne tik fizinėse parduotuvėse, bet atidžiai jas apžiūrėti ir internetinėje www.rimi.lt parduotuvėje: „Kviečiame atrasti vaikams įdomias ir naudingas knygas ir paskatinti didesnį jų susidomėjimą skaitymu.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos4 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas5 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |