Sekite naujienas

Nekilnojamas turtas

Modernus pastatas Neries krantinėje išsaugos senojo Vilniaus paslaptis

Paskelbta

-

Vilniaus Senamiestyje, kairiojoje Neries krantinėje pradėtas statyti NT plėtros bendrovės „RE Excellence“ gyvenamasis projektas „Žygimantų 12“ atrodys kaip modernus, prie aplinkinės architektūros tvariai priderintas statinys. Tačiau būsimieji jo gyventojai turės galimybę iš arti susipažinti ir su XIX amžiaus Vilniaus buitimi: projekto požemyje bus išsaugoti miesto istoriją pasakojantys autentiški archeologiniai radiniai.

„Vilniaus Senamiestis – jau neblogai ištyrinėtas archeologų, bet didelė mūsų istorijos dalis vis dar slypi po žeme. Todėl kiekvienas naujas projektas šioje miesto dalyje reiškia dar vieną galimybę geriau pažinti savo praeitį.

Reklama:

„Žygimantų 12“ kasinėjimų metu buvo atrasti ne tik namo pamatai bei senovinio rūsio įėjimas, bet ir inžinerinės sistemos, leidžiančios susidaryti aiškesnį istorinio Vilniaus gyvenimo paveikslą“, – sako projekto generaline ranga besirūpinančios vienos iš didžiausių Lietuvoje statybų bendrovių „Naresta“ vadovas Tadas Grincevičius.

Kasinėjimo darbus vykdžiusios įmonės „Kultūros vertybių paieška“ direktorius Linas Kvizikevičius teigia, kad istorinės vertybės atrastos 1,2 – 1,9 m gylyje.

„Rastos labai mažo namelio pamatų liekanos, keli akmeninių grindinių fragmentai, rūsio įėjimo laiptinės vieta. Tačiau svarbiausia, kad aptiktos vandentiekio ir kanalizacijos sistemų liekanos: grioviai, kurie buvo išsidėstę išilgai upės vagos, juos jungė atšakos nuo Tilto gatvės pusės“, – sako archeologas.

Jo teigimu, „Žygimantų 12” teritorijoje rasta ir nemažai šimtmečius skaičiuojančių buities rakandų liekanų: puodų, lėkščių, koklių fragmentų, monetų.

„Tai – sudėtingas ir visomis prasmėmis brangus projektas. Tačiau esu tikras, kad užbaigtas jis taps integralia Neries krantinės dalimi. Rengiantis statyboms, daugiau nei 2 tūkst. kv. m plote buvo atlikti archeologiniai tyrimai, keitėme ir tobulinome projektą pagal specialistų rekomendacijas“, – teigia „RE Excellence“ vadovas Andrius Voišnis.

Integruoti senovines konstrukcijas – technologinis iššūkis

„Išsaugoti istorinį paveldą – labai svarbu kuriant pilnavertį miestą, nors plėtotojams tai kainuoja ir papildomas lėšas, ir gali gerokai ištęsti statybos darbus. Šiuo atveju projektą suplanavome taip, kad senovinių rūsių išsaugojimas jo trukmės nepadidintų, tačiau technologinių iššūkių tikrai turėsime“, – sako „Naresta“ vadovas.

T. Grincevičiaus teigimu, į naują statybą integruojant istorines konstrukcijas, svarbu ne tik autentiškų detalių išsaugojimas bei dizaino sprendimai. Būtina ir užtikrinti šių laikų standartus atitinkantį saugumą, ilgaamžiškumą.

„Istoriniai statiniai tiek dėl to meto galimybių, tiek – dėl laiko padarytos žalos dažnai yra mažiau stabilūs, konstrukcijos – netvirtos. Todėl itin svarbi inžinerinė užduotis yra užtikrinti, kad pastato požemiuose esantys radiniai išsaugotų savo istorinę svarbą, tačiau būtų tokie pat kokybiški ir patikimi, kaip ir naujai statomos konstrukcijos“, – teigia statybos ekspertas.

Pavyzdžiui, „Žygimantų 12” saugotini rūsiai yra įgilinti maždaug pusantro metro aukščiau, nei numatytos požeminės stovėjimo aikštelės grindys, todėl privaloma po saugotinais pamatais atlikti betoninių pamatų pavedimo darbus.

Istoriniai radiniai bus restauruojami ir konservuojami, šis procesas vykdomas griežtai laikantis specialistų parengtos tvarkos. Dar vienas svarbus iššūkis – istorinį paveldą apsaugoti statybų laikotarpiu.

„Tam imamės specialių priemonių, radiniai yra itin stropiai dengiami, o aplinkiniai statybų darbai planuojami užtikrinant istorinių konstrukcijų apsaugą“, – teigia „Naresta“ vadovas.

Pasak T. Grincevičiaus, gal skamba ir ironiškai, bet išsaugoti istorines konstrukcijas ir jas saugiai integruoti itin padeda modernūs sprendimai.

„3D modeliavimas leidžia kruopščiai suderinti skirtingas konstrukcijas, projektinius sprendimus ir medžiagiškumą, o virtualios ir papildytos realybės technologijos suteikia galimybę architektams ir istorikams rasti abipusiai geriausius, ilgaamžiškiausius integracijos sprendimus“, – sako T. Grincevičius.

Projektą baigti planuojama 2025 metais.

Naujienos

Verslo Vikingai

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Nekilnojamas turtas3 mėnesiai prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

SPA trenerė, grožio terapeutė Deimantė Gelgutienė: „Tu gali būti tik pavyzdžiu kitiems“

Grožio pasaulyje dirbanti Deimantė Gelgutienė atlieka SPA ritualus veidui ir kūnui, konsultuoja kosmetologes ir SPA centrus. Trenerė savo veiklas derina...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas: „Šiuo metu finansavimo galimybės – beribės“

„SME Finance“ įmonė šiuo metu didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma, suteikusi finansavimą už daugiau nei 1,5 mlrd. eurų,...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |