Sekite naujienas

Nekilnojamas turtas

Nuoma ar būsto pirkimas: kas šiuo metu apsimoka labiau?

Paskelbta

-

Būsto įsigijimas yra vienas iš didžiausių finansinių sprendimų daugelio žmonių gyvenime. Šiuo metu, kai 3 ir 6 mėnesių EURIBOR viršija 3,9 proc., o NT kainos niekaip nekrenta, būsto įperkamumas yra žemiausias per pastaruosius 10 metų, o žmonės vis dažniau žvalgosi į nuomą.

Tiesa, pastaruosius kelerius metus iki pandemijos, kuomet centrinių bankų palūkanos svyravo ties nuliu, nuomotis dažnai kainavo beveik tiek pat, kiek ir pirkti būstą su paskola. NT specialistų teigimu, tai nėra normalu, o įmokos turėtų būti apie 20 proc. didesnės už nuomą. Nors dabar, gerokai išaugus palūkanų normoms, paskola, lyginant mėnesinius kaštus, gali kainuoti net ir 30–40 proc. daugiau.

Banko „Bigbank“ duomenys rodo, kad būsto paskolų 2023 metais buvo paimta net 11,07 proc. mažiau, o tai reiškia, kad susiklosto neįprasta situacija: nors būstai perkami rečiau, jų kainos ir toliau auga. Remiantis „Ober-Haus“ statistika, būstas 2023-aisiais brango 8,2 proc. Bet galbūt dabar, kuomet palūkanos yra tokios didžiulės ir skirtumas tarp paskolų įmokų ir nuomos yra išaugęs, apsimoka rinktis nuomą?

Nuomą verta rinktis ne tik taupantiems

Vertinant, kas kainuoja pigiau – nuoma ar būsto pirkimas mokant paskolą – reikėtų atsižvelgti į ilgesnę perspektyvą, nes trumpuoju laikotarpiu paprastai nuoma yra gerokai pigesnė.

Visgi, toks gyvenimo būdas turi ir kitų privalumų. Tai yra tinkamesnis variantas jauniems, daugiau lankstumo ieškantiems žmonėms. Renkantis būstą nuomotis, galima lengvai persikelti iš vienos vietos į kitą, taip pat keisti darbą ar netgi persikelti į kitą šalį.

„Be to, nuomojantis nereikia kreiptis dėl paskolos, spręsti teisinių klausimų, rūpintis remontu ir kitomis problemomis, kurių neišvengsi turint nuosavą būstą. Jeigu tai yra jaunas žmogus, kuris ieško nuosavo būsto, tačiau dar nėra apsisprendęs nei dėl gyvenamosios vietos, nei dėl karjeros, nuoma yra saugesnis sprendimas, leidžiantis išlaikyti lankstumą“, – pasakoja Edvard Arnatkevič, „Bigbank“ santykių su klientais valdymo departamento vadovas Lietuvoje.

Būstą perkame dėl stabilumo ir ramybės

Lietuviai yra labiau linkę turėti nuosavą būstą ne tik dėl to, kad istoriškai esame prie to pratę, bet ir todėl, kad būstas Lietuvoje vis dar yra sąlyginai nesunkiai įperkamas. Pagal audito bendrovės „Deloitte“ duomenis, norint įsigyti naujos statybos būstą Vilniuje, kaip ir Kopenhagoje, reikia apie 10 vidutinių metinių atlyginimų, Prahoje – 14,3 metinių atlyginimų, Dubline – 11,6, o Amsterdame net ir už senesnės statybos nuosavybę tenka pakloti net 15,8 metinių atlyginimų. Tiesa, Varšuvoje ar Zagrebe būstas įperkamas kiek lengviau. O vienu iš Europos lyderių yra Oslas, kur būstą įpirkti tereikia vos 7,5 metų atlyginimo.

Nuomos lietuviai dažnai privengia, nes būsto pirkimas gali suteikti daugiau stabilumo ir saugumo, taip pat laisvę rinktis interjerą. Pastebima, kad lietuviai prisibijo, jog vieną dieną nuomotojas gali sugalvoti būstą parduoti, o turint nuosavą kampą dėl to jaudintis nereikia.

Kaip pastebi E. Arnatkevič, daugeliu atvejų, nuosavą būstą turėti apsimoka. Visų pirma, būsto įsigijimas daug kam yra svajonė ir atskaitos taškas, kai pradedi laikyti save suaugusiu ir visiškai savarankišku. Tačiau taip pat perkant būstą vertėtų nepamiršti ir finansinės naudos: 2000-aisiais seno statybos būsto sostinėje vidutinė kaina buvo 412 Eur už kvadratą, o naujos statybos – 584 Eur už kvadratą. Šiuo metu vidutinė m² kaina sostinėje yra 2575 Eur, o naujų būstų kaina, rugsėjo duomenimis, siekia net 3351 Eur už m². Kitaip tariant, būsto įsigijimas leidžia kaupti nuosavą kapitalą.

Užtikrintiems dėl savo ateities, būstą pirkti apsimoka net ir dabar

Specialistai siūlo galvoti apie ilgalaikę perspektyvą. Paskolos įmoka į vieną ar kitą pusę keisis tik tiek, kiek keisis Europos centrinio banko palūkanų normos, na, o nuomos kaina auga nuolatos. 2010–2022 metais Lietuvoje nuoma brango net 144 proc., o vien per pirmąjį 2023-iųjų pusmetį ji išaugo daugiau kaip 10 proc.

Be to, anot „Bigbank“ banko vyriausiojo ekonomisto Raul Eamets, palūkanų normos jau kitąmet bus sumažėjusios, o tai reiškia, kad mažės ir paskolų įmokos. Tačiau būstų vertė turėtų ir toliau kilti: Lietuvoje šiuo metu yra apie 4 tūkst. parduodamų būstų. Nemaža dalis jų šiuo metu yra sunkiai įperkami, o vystytojai pasiūlos pernelyg nedidina bei vis susiduria su naujais reikalavimais. Atlyginimai Lietuvoje taip pat toliau auga.

Tad specialistų vertinimu, galutinis pasirinkimas – nuomotis ar pirkti – turėtų priklausyti nuo to, kiek jums reikia laisvės keisti gyvenamąją vietą. Jeigu leidžia finansinė padėtis ir dėl gyvenamosios vietos bent jau artimiausiems 10 metų yra apsispręsta, būstą pirkti apsimoka gerokai labiau nei nuomotis.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |