Sekite naujienas

Nekilnojamas turtas

Tik svajonė ar realybė – kokią komercinio NT vertę atskleidžia BREEAM standartas?

Paskelbta

-

Komercinio nekilnojamojo turto vystytojai šiandien privalo atsakingai laikytis žaliojo kurso. Jis leidžia išlikti konkurencingais rinkoje ir išlaikyti patrauklumą pirkėjams bei nuomininkams. Daugiau kaip 30 metų pasaulyje tvarios statybos kokybės ženklu vertinamas BREEAM sertifikatas yra dažno vystytojo siekiamybė, tačiau kol kas juo didžiuotis gali tik maža dalis statomų pastatų. Ar Lietuvos komercinio NT vystytojams BREEAM sertifikatas yra lengvai pasiekiamas, ar tik – tolima svajonė?

Įvertinimas – absoliutus

Kiek tiksliai šiuo metu pasaulyje yra pastatytų ar plėtojamų NT objektų, atsakyti negali joks duomenų registras. Tačiau Jungtinių Tautų analitikai skaičiuoja – iki 2050-ųjų planetoje iškils 1,6 mlrd. naujų pastatų, o visas jų skaičius tuomet sieks 2,6 mlrd.

„BREEAM standartas šiuo metu yra ilgiausiai pasaulyje taikomas ir plačiausiai naudojamas pastatų aplinkosauginio vertinimo metodas. Jis turi tvirtą tvarumo standarto reputaciją, atitikimą sertifikatui vertina virš 2,6 tūkst. ekspertų pasaulinis tinklas. Šie specialistai analizuoja daugybę licencijavimo aspektų“, – sako tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas.

Jo teigimu, BREEAM sertifikatu vertinamas ne tik energijos sunaudojimas ir anglies dvideginio išmetimas į aplinką – siekiant atitikimo šiam standartui, tikrinama ir pastatų vandens kokybė, darbuotojų sveikata bei gerovė, transportas, statyboms naudojamų medžiagų kilmė, ekologiškumas ir ilgaamžiškumas, taip pat atliekų rūšiavimas ir antrinių žaliavų naudojimas.

„Prieš maždaug septynerius metus buvo patvirtinta 10 skirtingų vertinimo kategorijų, todėl po BREEAM sertifikatu slepiasi absoliutus pastato kokybės standartas. Jei objektas yra įvertinamas šiuo sertifikatu, vadinasi, jame užtikrinta tiek vidinio mikroklimato, oro, vandens, natūralaus apšvietimo kokybė, tiek statybų aikštelės sauga, tiek ir viešojo transporto ar tvaraus judumo pasiekiamumas“, – teigia „YIT Lietuva“ vadovas.

Ir įsipareigojimas, ir galimybės

Aplinkosaugos, tvarumo ir socialinės atsakomybės principais šiandien vadovaujasi daugelis modernaus verslo plėtotojų. Komercinio NT vystytojai – ne išimtis. Todėl K. Vanagas pažymi – šiuos aspektus vertinantis BREEAM sertifikatas tampa būtinu aukštesnės klasės verslo centrų ir kitų pastatų standartu.

„Turėdami jį vystytojai gali įgyti papildomo pranašumo rinkoje, savo objektams suteikti pridėtinės vertės, padidinti NT likvidumą. Svarbu ir tai, kad BREEAM sertifikatas ypač vertinamas tarptautinio verslo. Užsienio kompanijos atsakingai žiūri į tvarumo, socialinės atsakomybės kriterijus, todėl kruopščiai renkasi aplinką, kurioje planuoja įsikurti. Jei vystytojas ir jo plėtojamas projektas atitinka šiuos lūkesčius, tai tik padidins patrauklumą nuomininkams bei investuotojams“, – sako K. Vanagas.

Iššūkius suvaldo


Vieną iš sėkmingų pavyzdžių K. Vanagas įvardija 2022 m. Klaipėdoje atidarytą modernią Vokietijos polimerų kompanijos „Rehau“ gamyklą. „YIT Lietuva“ šio projekto vykdymui taikė vadinamąjį „build-to-suit“ modelį, kai užsakovui suteikiama galimybė nuomotis specialiai jo individualiems poreikiams suprojektuotas, pastatytas ir pritaikytas patalpas. 12 m aukščio, 2 aukštų pastatas projektuotas pagal BREEAM standartą, gamyklai suteiktas A++ klasės energinio naudingumo sertifikatas.

„Tai rodo mūsų atsakomybę, statybų patikimumą, verslo skaidrumą ir ekologinį sąmoningumą. Taikydami pažangius darbo metodus, skaičiuojame vystomų projektų CO2 emisiją, siekiame pastarąją sumažinti, o kartu pasitelkiame geriausias pasaulines patirtis. Tai – ir mūsų įsipareigojimas, ir galimybė kurti vertę statant šiuolaikiškus pastatus“, – sako jis.

Vilniuje jau pastatyto ir duris atversiančio verslo centro „Sky Office“ statinio projektui suteiktas dar aukštesnio lygio vertinimas – „Breeam International New Construction” tarpinis sertifikatas, kuriame pažymimas „Excellent“ lygis, o šiuo metu pateikta ir paraiška statinio įvertinimui galutiniu „Breeam International New Construction” sertifikatu. Tai liudija, kad pastatas atitiks tvariam statiniui keliamus tarptautinius reikalavimus, tokius kaip: darbo vietos apšvieta natūralia dienos šviesa ar patogus susisiekimas tiek pėsčiomis, tiek automobiliais, tiek dviračiais ar paspirtukais.

„Stengiamės užtikrinti visapusišką tvarumo įgyvendinimą, atsakingai prižiūrime valdymo procesus, vykdome monitoringą, todėl iššūkių dėl BREEAM standarto neatsiranda. Šio sertifikato reikšmė ateityje tik didės – pasaulyje keliami vis aukštesni tvarumo tikslai, jų įgyvendinimo kokybė ir svarba tampa vis aktualesnė“, – teigia bendrovės „YIT Lietuva“ vadovas.

Šiuo sertifikatu įvertinta ir daugiau „YIT Lietuva” vystytų komercinių objektų, kurių sąraše – verslo centrai sostinės Viršuliškių rajone ,,Duetto I ir II” bei ,,Žalgirio 112” Šnipiškėse.

BREEAM sertifikatu (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) negali būti įvertintas kiekvienas objektas. Jungtinėje Karalystėje įkurto „Building Research Establishment“ statybos mokslo centro 1990-aisiais įsteigtu sertifikatu nėra vertinami privatūs namai.

BREEAM sertifikuotu įvertinimu gali didžiuotis tik apie 535 tūkst. įvairios paskirties komercinių objektų visame pasaulyje. Keturiskart tiek pastatų dar laukia savo įvertinimo 74 skirtingose šalyse.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |