Sekite naujienas

Startuoliai

Įspūdingas šuolis: startuolių sektorius Lietuvoje išsiplėtė 3 kartus

Paskelbta

-

Per pastaruosius penkerius metus informacijos ir ryšių darbuotojų skaičius Lietuvoje išaugo 80 proc. – nuo 32,3 iki 57,1 tūkst., rodo Statistikos departamento duomenys. Net 3 kartus didėjo ir startuoliuose dirbančių talentų dalis – nuo 5,7 iki 17,3 tūkst.

Asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovė Inga Langaitė pastebi, kad potencialo auginti aukštos pridėtinės vertės ekonomiką Lietuva turi ir daugiau, tik ne visomis galimybėmis pasinaudoja – ambicijos trūksta švietime, startuoliai tikisi ir lengvesnių migracinių procedūrų.

Reklama:

„Atsižvelgiant į globalią situaciją IT rinkoje, tai – puiki proga Lietuvai pasinaudoti susiklosčiusiu kontekstu ir sudaryti sąlygas potencialiems talentams augti, o esamiems – atrasti mūsų šalį. Šiuo metu informacinių ir ryšių technologijų sektoriuje Lietuvoje dirba 4 proc. nuo visų dirbančiųjų, čia sukuriama 5,3 proc. BVP, startuoliuose – 2,8 proc., šis rodiklis taip pat nuosekliai auga. Jei visi kartu nesutvarkysime tokių prioritetinių sričių kaip švietimas, bet kokia kita valstybės plėtros strategija žlugs. Mes šalyje tiesiog neturėsime pakankamai talentų, galinčių kurti aukštą pridėtinę vertę“, – dėmesį į problemą atkreipia I. Langaitė.

Startuolių indėlis į Lietuvos ekonomiką taip pat auga – pernai sumokėta beveik 5 kartus daugiau mokesčių nei prieš 5-erius metus (nuo 61,5 mln. eurų iki 294 mln. eurų), šio sektoriaus talentų atlyginimai aptariamu laiku kilo 70 proc. – nuo 2,2 tūkst. iki 3,7 tūkst. eurų.

Kylančias pasaulio startuolių ekosistemas vertinančio „Startup Genome“ 2023 m. reitingo duomenimis, Lietuvos startuolių ekosistema šiemet pakilo į 20 pozicijų aukštesnę grupę ir dalinasi vietas nuo 41 iki 50, kai pernai buvo 61–70 vietų grupėje. Birželį „The Global Startup Ecosystem Index Report 2023“ taip pat pripažino, kad Lietuva patenka tarp TOP 20 vietų, kur persikelti startuoliams šiemet patariama labiausiai.

„Kalbant apie potencialą, šiandien Lietuvos startuolių ekosistema vertinama 9,5 mlrd. eurų, per pastaruosius penkerius metus jos vertė išaugo beveik 17 kartų, kai bendras Vidurio ir Rytų Europos šalių startuolių ekosistemos augimo vidurkis – 4,2 kartai“, – sako I. Langaitė.

2023 m. I ketv. duomenimis, startuoliai ieško apie 500 darbuotojų – ne tik IT, duomenų analitikų ar inžinierių, kibernetinio saugumo specialistų, bet ir produktų, pardavimų, marketingo, žmogiškųjų išteklių, klientų aptarnavimo, finansų profesionalų ir vadovų.

„Nerasdami darbuotojų Lietuvoje, startuoliai bando pritraukti globalius talentus. Darbuotojams užtikrinama galimybė dirbti tarptautinėje komandoje, nuotoliniu būdu arba lanksčiomis sąlygomis, siūlomas platus darbuotojo naudų paketas. Pavyzdžiui, nelimituotas mokymosi biudžetas, sveikatos draudimas, papildomos atostogų dienos. Startuoliai, kurių verslo modeliai nėra stipriai veikiami dabartinių ekonominių sąlygų, yra pasiruošę gerus specialistus itin greitai įdarbinti ir dosniai motyvuoti“, – pastebi I. Langaitė.

Naujienos

Ekspertai2 val prieš

„Citus“ ekspertai: koks svarbus interjero sprendimas padės ir žiemą išlaikyti gerą nuotaiką bei energiją

Atėjusi žiema atsineša ne tik minkštą sniegą ir Kalėdas, bet ir tamsą, kuri veikia nuotaiką bei darbingumą. Šviesos poveikis žmogaus...

Nekilnojamas turtas22 val prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Technologijos1 d. prieš

Pasaulinė 5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais, o Lietuva toliau lenkia kaimynus

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023...

Finansai2 d. prieš

Renata Medvedeva. Šiais metais Kalėdoms išleisiu mažiau. Bet ar tai įmanoma?

Praėjusiais metais persistengiau. Tad šiais metais ruošiantis šventėms tikrai pataupysiu ir išlaidausiu protingiau. Tikėtina, jog tai yra situacija bent kartą...

Verslas2 d. prieš

„Estoty Vilnius“ ir „Kilo Health“ ėmėsi bendro projekto: sukūrė žaidimą vaikams, mokysiantį sveikos gyvensenos įpročių

Atsižvelgdami į tai, kiek vaikų ir paauglių visame pasaulyje susiduria su sveikatos problemomis, mobiliuosius žaidimus kurianti studija ,,Estoty Vilnius“, bendradarbiaudama...

Verslo Vikingai

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |