Sekite naujienas

Startuoliai

Kokios startuolio savybės pritraukia verslo angelų dėmesį?

Paskelbta

-

2021 metai – kaip niekad sėkmingi Lietuvos startuoliams. Jų kuriasi vis daugiau ir verslo angelai vis drąsiau į juos investuoja. „Startup Lithuania“ duomenimis, Lietuvoje šiuo metu veikia 1080 startuolių. Per pirmuosius šešis 2021 m. mėnesius jie iš Lietuvos ir užsienio pritraukė daugiau nei 310 mln. eurų investicijų. Remiantis „Unicorns.lt“ paskelbta informacija, minėtu laikotarpiu Lietuvos startuoliai sumokėjo 87,6 mln. eurų mokesčių, o vidutinis atlyginimas šiose naujai įkurtuose versluose siekė net 2700 eurų.

Tai dideli ir džiuginantys skaičiai, tačiau kaip startuoliai geba pritraukti šias investicijas? Ir kas yra šie geradariai verslo angelai?

Reklama:

Verslo angelai – tai privatūs neformalūs investuotojai, kuri pasižymi itin dideliu rizikos laipsniu.  Dažniausiai tai yra pasiturintys žmonės, praeityje buvę vadovai, sėkmingi verslininkai ar net buvę startuoliai, įgyvendinę savas idėjas ir norintys padėti jauniesiems verslininkams suklestėti. Jie startuolius pasirenka, remdamiesi savo žiniomis, dažnu atveju tai būna jų sektoriuje veikiantys verslai. Patyrę verslininkai geba įžvelgti dideles perspektyvas, jie turi patirties verslo pasaulyje, tad jų intuicija yra puikiai išlavinta. Jie moka atskirti perspektyvią idėją nuo mažiau inovatyvios vizijos. Verslo angelai jauniems verslams perduoda savo žinias, suteikia pažinčių, kontaktų ir svarbiausia – finansų toliau plėtoti kuriamą startuolį.

Finansavimo priežastys, dėl kurių investuojama į jaunus verslus, yra labai įvairios. Verslo angelai tiki ne tik inovatyviomis idėjomis, jie tiki žmonėmis, kurie savo vizija siekia sukurti pasauliui didelę vertę. Verslo angelams patinka jaunieji verslininkai, kurie yra užsispyrę, pilni drąsos ir ryžto. Jie jaučia jų šventą tikėjimą sava idėja. Tačiau į ką konkrečiai jie kreipia dėmesį prieš pasirinkdami savo sekančią investiciją į startuolį ir ką jie pataria pradedantiesiems verslininkams, siekiantiems rasti investuotojų?

Žymus verslo angelas Heini Zachariassen kažkada pats buvęs startuolis ir sukūręs sėkmingą  vyno programėlę pavadinimu „Vivino“, pataria ieškoti investuotojų per pažintis. Vis dėlto, dažnai pradedantys verslininkai dar neturi pakankamai pažinčių, todėl jiems reikia surasti žmones, kurie sukasi šalia verslo angelų. Galbūt jie ir neinvestuos į juos, tačiau supažindins su reikiamais investuotojais.  Angelai vieni neskraido. Jie dirba tarpusavyje. Jie investuoja kartu. Jie mokosi vieni iš kitų, todėl svarbiausia susipažinti bent su vienu investuotoju, nes jis galimai atvers duris ir kitoms pažintims.

Pradėti paiešką, H. Zachariassen pataria savo mieste arba savo šalyje, tačiau ne užsienyje. Investuotojas taip pat siūlo pradėti vaikščioti į renginius ir susitikimus, susijusius su startuolių veikla. Be to, apie savo projektą reikia kalbėti ir socialinėje erdvėje. Kuo daugiau kanalų bus naudojama savo pranešimui perduoti, tuo daugiau žmonių jį pamatys. Nežinia, ką pažįstami žmonės gali pažinoti.

Davidas Rose’as, kuris  yra angelų investuotojų grupės „New York Angels“ įkūrėjas, sako, kad svarbiausias dalykas, kurį investuotoją domina, yra startuolio komanda. Taip pat pristatant patį pirmąjį pristatymą, svarbu investuotojui parodyti atsidavimą ir tikėjimą sava idėja. Prezentacija turėtų nuo pat pradžių būti įdomi, turėti tam tikrą „kabliuką“, kuris patrauktų daug mačiusių verslininkų dėmesį. Pristatymas turėtų būti trumpas, prasidėti nuo problemos, kurią startuolis sprendžia ir jos sprendimo būdo.

Marcas Andreessenas – puikiai žinoma asmenybė investicijų pasaulyje. Jis vadovavo komandai, sukūrusiai interneto naršyklę „Mosaic“, įkūrė „Netscape Communications“, o vėliau įkūrė rizikos kapitalo įmonę Andreessen Horowitz. Jis teigia, „sprendimas (investuoti ar neinvestuoti) yra ir turėtų būti susijęs su žmonėmis. Du dalykai, į kuriuos atsižvelgiame prieš nuspręsdami ar investuoti į  startuolį, yra žmonių užsispyrimas ir jų unikali idėja. Užsispyrimas, mano nuomone, reiškia, nepaisant visų iškilusių sunkumų ir nesėkmių, žmogus yra visiškai atsidavęs ir padarys viską, kad pasiektų tikslą“.

Iš Indijos kilęs žymus investuotojas K. Ganesh‘as, namų medicinos paslaugų teikėjo „Portea Medical“ įkūrėjas teigia, jog prieš atsirenkant į ką investuoti, jis atkreipia dėmesį į startuolį kuriančių žmonių skaičių. Vyras tiki, jog verslas išgyvens visus sunkumus, jei jį steigia bent du žmonės, nes iškilus problemoms, įkūrėjai vienas kitą palaikys. Kurti verslą, investuotojo nuomone, yra sunku ir gana vieniša. Tad, jei startuolį kuria vienas žmogus, šansai, jog jis nenusiseks, patrigubėja.

Taigi, jei esate startuolis, ieškantis investicijų, atkreipkite dėmesį į išvardintus verslo angelų patarimus. Tiesa, naudos iš verslo angelų gauna abi pusės. Nepaisant pelno, investuotojams patinka būti tarp jaunų, protingų ir veržlių žmonių. Jie padeda patyrusiems verslo „vilkams“ išlikti jauniems ir palaiko jų smegenis aktyvias, užkrečia juos gyvybe ir dovanoja naujas patirtis.

Svarbiausia, pradedant startuolį, turėti gerai apibrėžtą verslo planą, tvirtą komandą, parodyti visišką atsidavimą ir tikėjimą savo idėja, gebėti būti lanksčiam ir prisitaikyti keičiantis rinkai ir konkurencijai bei, žinoma, nepasiduoti, nes sukurti sėkmingą startuolį nėra lengva, tačiau tikrai įmanoma.

Naujienos

Verslo Vikingai

Finansai1 savaitė prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |