Sekite naujienas

Startuoliai

Kuo skiriasi startuolis nuo tradicinio verslo?

Paskelbta

-

Vis dažniau straipsnių antraštes puošia skambūs pavadinimai apie perversmą visuomenėje darančius startuolius. Tačiau kas slepiasi už termino „startuolis“? Ir kuo jis skiriasi nuo tradicinio verslo?

Startuolių istorijos šaknų reikia ieškoti Kalifornijoje, Silicio slėnyje, kitaip dar vadinamu „startuolių meka“ ar „technologijų lopšiu“, nes čia XX a. viduryje gimė pirmasis startuolis, išaugęs į tokią technologijų gigantę kaip „Apple“, o po jos dešimtajame dešimtmetyje sekė ir kitos informacinių technologijų bendrovės: Google, Facebook, Visa ir daugelis kitų.

Startuoliai (angl. Startups) – technologinės bendrovės, kuriančios inovatyvų ir pridėtinės vertės produktą/paslaugą. Jos ieško naujo ir sparčiai augančio verslo modelio, o jas dažniausiai veda pirmyn ypatingai motyvuoti ir drąsūs žmonės. Taigi, kuo skiriasi startuolis nuo įprasto verslo? Galima išskirti keletą kriterijų, kuriose išryškėja pagrindiniai skirtumai.

Rinkos analizė – problemą išsprendžiantis produktas/paslauga

Startuoliai prieš kurdami produktą/paslaugą, padaro rinkos analizę, daro eksperimentus ir klausia žmonių kokią problemą jie šiuo metu patiria. Kas jiems kelia rūpesčius? Todėl dažnai jų sukurtas produktas būna reikalingas ir jiems nereikia skirti didelių lėšų marketingui. Žmonėms tiesiog reikia jų sukurtos prekės, nes ji išsprendžia tam tikrą juos kamuojamą bėdą.

Darbo aplinka

Dažniausiai startuolių darbo aplinka būna jauki ir laisva. Ji ne iš tolo neprimena įprasto ofiso. Čia galima rasti poilsiui skirtus sėdmaišius, futbolo stalą ar kitus stalo žaidimus, ant sienų kabančius plakatus su žymiausiais pasaulio verslininkais ar net darbuotojų augintinius, kuriuos jie gali atsivesti kartu su savimi į darbo vietą.

Finansai

Startuolius žmonės dažniausiai kuria neturėdami jokių pinigų. Jie investicijas pritraukia iš verslo angelų, rizikos kapitalo įmonių, taip pat tokių „Crowd-funding“ platformų kaip „Kickstarter“ ar ES paramų.

Naujų technologijų naudojimas

Startuolių verslo kuriamasis bruožas yra inovatyvios idėjos. Dažniausiai jie yra kuriami, pasitelkiant naujausias technologijas ir dirbtinį intelektą. Žmonės, kurie kuria startuolius taip pat dažnai būna IT specialistai, žinantys kaip skaitmenizuoti ir pagerinti įmonių darbo procesus.

Komanda

Dažniausiai startuolius kuria jaunimas dar besimokantis universitete. Jie dar neturi šeimos todėl žino, jog rizikuoja prarasti tik laiką, praleistą plėtoti naująjį verslo modelį. Jie neturi jokių įsipareigojimų, nebijo išeiti iš komforto zonos, yra drąsūs, motyvuoti, pilni jaunatviško maksimalizmo.

Augimo greitis

Startuolio įkūrėjo tikslas yra plėstis į tarptautinius vandenis. Tuo tarpu įprasti verslai siekia tiesiog užimti tam tikrą rinkos dalį. Startuoliai siekia užkariauti pasaulį. Dažnu atveju tai yra internetinės ar į technologijas orientuotos įmonės, kurios lengviau pasiekia didesnę rinką ir turi greitesnį augimo potencialą. Mažos įmonės taip pat yra suinteresuotos augti ir plėstis, tačiau jų augimo greitis yra lėtesnis nei startuolių. Taip pat mažų įmonių augimo ir pelno tempas dažnu atveju turi patenkinti ir išlaikyti jų savininkus, kai startuoliai pirmenybę teikia augimui, o ne pelnui.

Didesnė tolerancija rizikai

Dažniausiai žmonės, kurie kuria startuolius nebijo rizikuoti, nes jie neturi ko prarasti. Būna, jog tik iš ketvirto ar penkto karto jų kuriama idėja pasiteisina ir jiems pavyksta gauti finansavimą. Startuolių sėkmės „paslaptis“ – juos kuriantys žmonės yra lankstūs ir motyvuoti. Jie suklumpa, tačiau greitai atsitiesia ir bando vėl ir vėl, kol pagaliau išvysto reikiamą verslo idėją ir tinkamą modelį.

Galutinis tikslas

Dažnu atveju įprasto verslo tikslas yra tiesiog išsilaikyti ir likti rinkoje. Tuo tarpu startuoliai tokiais nori likti tik laikinai. Jų planas yra tapti didele įmone, keičiančią pasaulį, dalyvauti IPO bei vieną dieną parduoti savo akcijas viešai.

Įprastas verslas ir startuolis turi nemažai panašumų. Jie abu siekia uždirbti pinigų ir plėstis. Vis dėlto, žmonės, kurdami startuolį dažniausiai siekia padaryti pasaulį geresne vieta gyventi. Tuo tarpu tradicinio verslo įkūrėjai yra labiau orientuoti į savo įmonę. Jie siekia padaryti savo kompaniją geriausia vieta pasaulyje. Beje, įprastas verslas taip pat gali tapti startuoliu, jei jo įkūrėjas pakoreguotų verslo modulį, pritaikytų tam tikrą inovatyvią idėją ir įtrauktų naujausias skaitmenizuotas technologijas. Tai reiškia, kad startuoliu gali tapti net ir tradiciniais laikyti verslai, tereikia juos šiek tiek patobulinti bei pritaikyti prie šiuolaikinių pasaulio tendencijų.

Verta paminėti, jog didieji verslai, kurie yra ribojami korporatyvinio veiklos mechanizmo, turi ko pasimokyti iš startuolių, kaip pavyzdžiui, puikiai parduoti idėjas, dirbti minimaliomis sąnaudomis, būti lankstiems, nebijoti rizikuoti ir klysti.

Startuolių ateitis šiandien atrodo kaip niekad daug žadanti ir šviesi. Kaip rašoma „Versli Lietuva“ puslapyje, pirmąjį 2021 m. pusmetį pritrauktos rekordinės lėšos – daugiau nei 311 mln. Eur investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų, o net 61 proc. Lietuvos startuolių apyvarta augo daugiau nei dvigubai. Taip pat naujausiais „Startup Lithuania“ startuolių duomenų bazės duomenimis, šiuo metu Lietuvoje veikia net 1087 startuoliai.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |