Sekite naujienas

Startuoliai

TOP 5 industrijos, kuriose aktyviausiai veikia Lietuvos startuoliai

Paskelbta

-

Šiuo metu Lietuvoje aktyviai veikia beveik tūkstantis startuolių – 963, per metus startuolių skaičius šalyje augo 13 proc. Didžioji dalis startuolių šiandien veiklą vykdo verslui skirtos programinės įrangos, finansinių technologijų ir sveikatingumo srityse.

Apie 70 proc. Lietuvoje veikiančių startuolių vadovaujasi verslas verslui (B2B) modeliu, trečdalis – verslas klientui (B2C), iki 5 proc. produktus ar paslaugas siūlo viešajam sektoriui (B2G). Dalis startuolių vienu metu veiklą vykdo keliuose skirtinguose segmentuose.

TOP 5 industrijos, kuriose aktyviausiai veikia Lietuvos startuoliai:

1. Verslui skirta programinė įranga (Business Software), 25 proc.
2. Finansų technologijos (FinTech), 15 proc.
3. Sveikatingumas (HealthTech, Life sciences & Wellness), 10 proc.
4. Gamyba ir pramonė (Advanced Manufacturing & Industry), 7 proc.
5. Reklama ir kūryba (AdTech & Creative Tech), 6,5 proc.

Lyginant su situacija prieš metus, populiariausių industrijų, kur startuoliai vykdo savo veiklą, sąrašas nesikeitė, tačiau daugėja dirbtinio intelekto (DI) srityje veiklą pradedančių verslų, pastebi startuolius vienijančios asociacijos „Unicorns Lithuania“ l. e. p. vadovė Rūta Pukenė.

„Crunchbase“ duomenys rodo, 2024 m. pirmąjį ketvirtį, lyginant su 2023 m. ketvirtuoju ketvirčiu, su DI susijusiems startuoliams skirtas rizikos kapitalo finansavimas pasaulyje padidėjo 4 proc., iki 12,2 mlrd. JAV dolerių. Sėkmingų pavyzdžių būta ir Lietuvoje – birželį paskelbta, kad lietuvių įkurtas dirbtinio intelekto technologijų startuolis „Spike“ ankstyvajame investicijų raunde pritraukė 3,5 mln. JAV dolerių investiciją. Gegužę apie pritrauktą 1,5 mln. eurų investiciją pranešė ir „Pixevia“, vystantys dirbtinio intelekto valdomas parduotuves.

„Proveržio artimiausiu metu turėtume sulaukti žaliųjų inovacijų ir biotechnologijų srityse, aktualumo tikrai nepraras finansinių ar sveikatos technologijų, el. prekybos sektoriai. Atsižvelgiant į karo situaciją šiandien, Europoje didinami ir gynybos technologijų pajėgumai. Galimybių kurti aukštos pridėtinės vertės verslą turime daug, tad žinutė būsimiems startuolių kūrėjams būtų viena – kad ir kokia perspektyvi niša tai būtų, geriausi rezultatai stebimi, kai verslas kuriamas darant tai, ką mėgsti, moki ir supranti. Svarbu įžvelgti aktualią problemą, nebijoti rizikuoti ir įgalinant technologijas kurti aktualią bei tikrą vertę“, – sako R. Pukenė.

Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ vadovė Karolina Urbonaitė priduria, kad būtent Lietuvai ne ką mažiau perspektyvus, strategiškai svarbus yra gyvybės mokslų ir sveikatingumo sektorius.

„Jau šiandien matome aiškius šios industrijos augimo ženklus bei prognozuojame, jog ateityje kuriamų sveikatingumo technologijų inovacijų skaičius tik augs. Pamatyti šio sektoriaus rezultatus užtrunka, nes laikas, per kurį produktas praėjęs testavimo stadiją patenka į rinką gali trukti ir iki dešimties metų. Vis dėlto, praėjusią savaitę paskelbtas „StartupBlink“ pasaulinis startuolių ekosistemos indeksas jau dabar parodė, kad Vilnius yra antras geriausias miestas Europos Sąjungoje medicininių technologijų srityje, o Kaunas šiame sektoriuje užėmė trečią vietą. Mūsų šalis yra bene vienintelė ES narė, kurioje gyvybės mokslų sektorius beveik dešimtmetį auga dviženkliais skaičiais, o pernai šis sektorius išaugo 33 proc. – daugiausiai Europoje“, – pastebi K. Urbonaitė.

Sveikatos technologijų srityje labai svarbi yra infrastruktūra, intelektinė nuosavybė, žmogiškieji resursai bei finansavimas. Jau dabar Vilniuje ir Kaune įsikūrę svarbūs gyvybės mokslų centrai – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras, Vilniaus inovacijų pramonės parkas, „Bio City“, „Tech-Park“ Kaunas – jų veikla ir svarba artimiausiu metu tik didės. Tikimasi, kad šis sektorius plėsis ir regionuose. Pernai vien Inovacijų agentūros skelbto ES finansavimo kvietimo „InoStartas“ rezultatuose buvo matomas akivaizdus augimas, kai pateiktų medicinos technologijų startuolių projektų skaičius gerokai padidėjo.

2024 m. I ketv. duomenimis, Lietuvos startuoliai šalies biudžetą papildė 91,5 mln. eurų mokesčių. Šiandien Lietuvos startuoliuose dirba 18 tūkst. talentų. Lietuvos startuolių duomenų bazė visuomenei atverta ir realiu laiku atnaujinama inovacijų agentūros skyriaus „Startup Lithuania“ ir startuolių asociacijos „Unicorns Lithuania“ bendra iniciatyva.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |