Sekite naujienas

Technologijos

Atsakė į keliautojams dažnai kylantį klausimą: kodėl negalima naudoti viešų „Wi-Fi“ tinklų?

Paskelbta

-

Nuotraukos ir vaizdo įrašai socialiniuose tinkluose, skambučiai su šeimos nariais, lankytinų vietų paieškos ir po nepažįstamas gatves vedžiojantys žemėlapiai – akivaizdu, kad be interneto išmaniajame telefone kelionės užsienyje jau nebeįsivaizduojamos. Tačiau ar internetu keliaudami tikrai naudojatės atsakingai? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, būtina viešais belaidžio „Wi-Fi“ interneto tinklais naudotis saugiai – jais pasinaudoja ir kibernetiniai nusikaltėliai, kurie gviešiasi jautrių duomenų.

Naudojasi ir sukčiai

Viešose vietose prieinami „Wi-Fi“ tinklai suteikia galimybę užsienyje nemokamai naudotis internetu ir pasitikrinti svarbią informaciją, pasidalinti kelionės įspūdžiais su artimaisiais. Vis dėlto, A. Lukošius įspėja, kad naudodamiesi šiais patogumais keliautojai tampa labiau pažeidžiami – jų duomenis gali pasisavinti ir nutekinti kibernetiniai nusikaltėliai.

„Nesvarbu, ar esate oro uoste, kavinėje, muziejuje ar bet kurioje kitoje viešoje vietoje, patogumas prisijungti prie interneto nenaudojant mobiliųjų duomenų gali būti labai patrauklus. Tačiau viešieji „Wi-Fi“ tinklai dažnai būna neapsaugoti galutiniu šifravimu – tarp jūsų įrenginio ir maršrutizatoriaus perduodami duomenys nėra saugūs. Dėl šifravimo trūkumo sukčiams lengviau perimti informaciją, pavyzdžiui, jūsų prisijungimo duomenis, banko kortelių numerius ir asmenines žinutes“, – įspėja A. Lukošius.

Anot eksperto, viena dažniausiai pasitaikančių grėsmių, susijusių su viešais „Wi-Fi“ tinklais yra vadinamosios MITM atakos (angl. „Man-in-the-middle“). Šios atakos metu įsilaužėlis atsiduria tarp įrenginio ir „Wi-Fi“ tinklo, todėl gali perimti ir net pakeisti perduodamus duomenis. Tai gali lemti neteisėtą prieigą prie užgrobto įrenginio paskyrų ir asmeninių duomenų vagystę.

„Įsilaužėliai taip pat gali naudotis viešaisiais „Wi-Fi“ tinklais kenkėjiškų programų platinimui. Sukčiai pasinaudoja tinklo saugumo spragomis arba apgaule priverčia naudotojus atsisiųsti kenkėjišką programinę įrangą, užmaskuodami ją kaip sistemos atnaujinimą ar tikrą programą. Įdiegta kenkėjiška programinė įranga gali vogti duomenis, stebėti jūsų veiklą ar net perimti prietaiso kontrolę“, – sako „Tele2“ Inovacijų ekspertas.

Jis priduria, kad kibernetiniai nusikaltėliai taip pat gali sukurti netikrus „Wi-Fi“ prieigos taškus, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo patikimi. Tokie prieigos taškai gali fiksuoti visus per juos perduodamus duomenis ir suteikti programišiams prieigą prie jūsų konfidencialios informacijos. Dažnai atskirti netikrą interneto prieigos tašką nuo tikro yra sudėtinga, todėl tai ypač klastinga grėsmė.

Yra saugesnių alternatyvų

Tad kaip keliaujant išlikti pasiekiamiems ir naršyti saugiai? A. Lukošius sako, kad alternatyvų iš tiesų yra. Visų pirma, jei norite naudotis vieša interneto prieiga, reikėtų naudoti virtualųjį privatųjį tinklą (VPN). VPN užšifruoja jūsų interneto ryšį, todėl įsilaužėliams daug sunkiau perimti jūsų duomenis.

„Kai prisijungiate prie VPN, visas interneto srautas nukreipiamas per saugų serverį. Taip paslepiamas jūsų IP adresas ir užšifruojami siunčiami bei gaunami duomenys. Taip naudotis viešuoju „Wi-Fi“ yra saugiau. Vis dėlto, jei privalote naudotis viešuoju „Wi-Fi“, venkite jungtis prie jautrių paskyrų ar atlikti finansines operacijas. Šiuos veiksmus geriau daryti prisijungus prie saugaus ryšio“, – pataria A. Lukošius.

Pasak jo, saugiausia keliaujant naudotis savo asmeniniais mobiliaisiais duomenimis. Mobiliojo ryšio tinklai yra saugesni, nes juose duomenų perdavimui apsaugoti naudojamas šifravimas ir kitos saugumo priemonės. Be to, naudojant mobiliuosius duomenis, galima savo išmanųjį telefoną naudoti kaip asmeninį belaidžio ryšio prieigos tašką ir prie interneto jungtis keliuose įrenginiuose.

„Tele2“ Inovacijų ekspertas rekomenduoja imtis ir kitų saugumo priemonių – atnaujinti įrenginio programinę įrangą, jungiantis prie paskyrų naudoti dviejų žingsnių autentifikavimą, naršant internete lankytis tik „https“ adresą turinčiose svetainėse, nes jose naudojamas šifravimas.

A. Lukošius taip pat rekomenduoja apsvarstyti ir papildomus saugumo įrankius. Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta interneto apsauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų. Apie bandymus pasiekti kenkėjiškus domenus klientai gali būti informuojami SMS žinute ar el. laiškais. Šią paslaugą užsisakyti galima operatoriaus savitarnos svetainėje.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas5 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |