Sekite naujienas

Technologijos

Sukūrė ir sertifikavo technologinį procesą, kaip mišrias komunalines atliekas panaudoti cemento pramonėje

Paskelbta

-

Pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse iš gyventojų surenkamos mišrios komunalinės atliekos panaudojamos cemento pramonėje. Atliekos tampa alternatyviu kuru, kuris naudojamas cemento gamybai – taip mažinamas iškastinio kuro naudojimas, į atmosferą išsiskiriančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir kogeneracinėse elektrinėse sudeginamų atliekų kiekis. Mišrios komunalinės atliekos taip pat naudojamos kaip žaliava, nes degimo metu susidarę specialaus atliekų mišinio pelenai patenka į klinkerio sudėtį ir leidžia sumažinti gamtinių išteklių – molio, smėlio, klinties – naudojimą.

Geriau tvarkomos atliekos

Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklos operatorė UAB „Energesman“ per metus planuoja pagaminti apie 80 tūkst. tonų specialaus SRF produkto, kuris jau pradėtas naudoti AB „Akmenės cementas“ gamykloje. Į naujo produkto gamybą ir sertifikavimą „Energesman“ jau investavo 2 mln. Eur.

„Tai puikus žiedinės ekonomikos pavyzdys, kai atliekos vėl panaudojamos naujų produktų gamyboje. Pirmieji Lietuvoje ir Baltijos šalyse sertifikavome technologinį procesą, skirtą mišrioms komunalinėms atliekoms, nes gamybai panaudojamos atliekos turi atitikti aukštus kokybinius kriterijus – tam tikromis proporcijomis sumaišome skirtingų rūšių atliekas, kurias reikia atskirti iš mišrių atliekų srauto, jas susmulkinti iki reikiamo dydžio, išdžiovinti.

Džiaugiamės, kad mums pavyko tai pasiekti. Tai yra puiki galimybė panaudoti minkštojo plastiko produktus – įvairias pakuotes, kurių perdirbimo galimybių šiuo metu nėra ir tai yra tikras iššūkis ir Europos Komisijai, siekiant savo užsibrėžtų tikslų plastiko perdirbimo srityje“, – sako Algirdas Blazgys, „Energesman“ direktorius.


„Energesman“ yra pirmoji įmonė Lietuvoje ir Baltijos šalyse, kuriai buvo suteiktas „Bureau Veritas“ sertifikatas, leidžiantis iš atliekų srauto gaminti specialų SRF mišinį ir tiekti jį cemento gamybos procesui į Naująją Akmenę.

„Lietuvos buitinių atliekų tvarkymo sistema tapo išmanesnė ir įgavo daug privalumų“, – sako Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto profesorius Gintaras Denafas, tyrinėjantis atliekų tvarkymo technologijas.


AB „Akmenės cementas“ atsisako iškastinio kuro

„Akmenės cementas“ investavo apie 25 mln. Eur į naują įrangą, kuri leidžia priimti ir panaudoti didesnį iš atliekų pagaminto SRF produkto kiekį ir panaudoti jį cemento gamyboje, taip mažinant akmens anglies naudojimą gamyboje.

Planuojama, kad iki 2027 metų pabaigos bus atsisakyta iki 90 proc. akmens anglies, ją pakeičiant alternatyviu kuru – iš atliekų pagamintu SRF. Dar šiemet gamykla planuoja padidinti SRF panaudojimą iki 75%.

„Esame vienintelė cemento gamykla Lietuvoje bei Vokietijos kapitalo įmonės SCHWENK dalis, nuolatinį dėmesį skiriame produkto kokybei, personalo palaikymui ir augimui, investicinių projektų įgyvendinimui bei racionaliems taršos problemų sprendimams. Todėl mums svarbu dirbti tvariau, atsisakyti iškastinio kuro, mažinti gamtinių išteklių naudojimą ir taip eiti žiedinės ekonomikos link. Tai turės didelį poveikį visai Lietuvos ekonomikai“, – sako Artūras Zaremba, „Akmenės cemento“ generalinis direktorius.


Cementas gaminamas iš klinkerio, o šis – iš molio, klinčių, geležies oksido turinčių medžiagų, smėlio. SRF atliekų mišinys sudaro apie 0,1 proc. klinkerio, kurį vėliau sumalus su priedais gaunamas cementas.

Kaip pažymi G. Denafas, didžiausias SRF produkto aplinkosauginis privalumas – įtakos šiltnamio efektui mažinimas.

„Dalis šio SRF kuro susideda iš popieriaus, medienos bei tekstilės – fotosintezės metu iš anglies dioksido susidarančių biologinės kilmės medžiagų – todėl SRF degimo metu išsiskiriantis anglies dioksidas mažiau pažeidžia anglies pusiausvyrą gamtoje ir turi mažesnę įtaką šiltnamio efektui “, – pasakoja profesorius.

Kitose šalyse jau naudojama


„Kietasis atgautasis kuras, arba SRF, jau yra sėkmingai naudojamas ir kitose šalyse. Švedijoje, Elando saloje esanti cemento gamykla naudoja šį kurą klinkerio ir cemento gamyboje. Taip pat jį galima panaudoti kaip žaliavą chemijos pramonėje ir išgauti junginius, kurie įprastai išgaunami iš naftos“, – sako profesorius G. Denafas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, Lietuvoje tik maždaug 4 proc. atliekų dar kartą panaudojamos gamyboje. Tai triskart mažesnė žiedinės ekonomikos dalis nei Europos Sąjungos vidurkis, kuris siekia 12 proc.

Dėl to, kad neperdirba Europos Sąjungos nustatyto plastikų kiekio, Lietuva kasmet Europos Komisijai sumoka 13 mln. Eur plastiko mokesčio. Tam, kad cemento gamyboje naudojamos atliekos – tarp jų ir neperdirbami plastikai – būtų pripažįstami žaliava, ir už juos nebereikėtų mokėti mokesčio, reikalingas Aplinkos ministerijos sprendimas. Toks sprendimas būtų tvaresnis ir draugiškesnis aplinkai – mažėtų atliekų, patenkančių į kogeneracines elektrines, kiekis, nes dalis jų taptų SRF dalimi.

SRF produkto gamyba – viena iš 10 mln. Eur „Energesman“ investicijų programos dalių. Gamykla taip pat investavo į naują įrangą, kad iki 10-11 tūkst. tonų per metus padidintų stiklo atrinkimą, kuris perduodamas tolesniam perdirbimui.

„Energesman“ valdomoje Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo gamykloje išrūšiuojamos mišrios komunalinės atliekos iš visos Vilniaus apskrities, kuriai priklauso 8 savivaldybės: Vilniaus miestas ir Vilniaus, Trakų, Elektrėnų, Ukmergės, Švenčionių, Šalčininkų bei Širvintų rajonai. Per metus gamykla išrūšiuoja apie 220 tūkst. tonų atliekų.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |