Sekite naujienas

Technologijos

Žiema ir elektronikos įrenginiai – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Paskelbta

-

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti. Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ įrangos ekspertas Marijonas Baltušis patvirtina, kad šaltis nėra geriausias įrenginių draugas ir pataria, kaip juos apsaugoti nuo žemos temperatūros poveikio.

Be reikalo šaltyje telefono geriau nenaudoti

Reklama:

Anot M. Baltušio, šaltis gali neigiamai paveikti visus įrenginius, turinčius ličio jonų baterijas. Žemoje temperatūroje tokia baterija gali greičiau išsikrauti, tačiau grįžus į šiltą aplinką daugeliu atveju ima veikti įprastai. Visgi kartais žema temperatūra įrenginį gali sugadinti ir padaryti ilgalaikę žalą.

„Įrenginiui labai žemoje temperatūroje būnant ilgesnį laiką jo baterija gali užšalti, o tai visam laikui gali paveikti jos funkcionavimą. Tokiu atveju net ir kambario temperatūroje įrenginys gali pradėti išsikrauti greičiau. Tiesa, tai nereiškia, kad telefono žiemą visai negalima neštis į lauką ar ten juo naudotis. Ličio jonų baterijos gali veikti ganėtinai plačiame temperatūrų diapazone – nuo -15 °C iki 45 °C. Visgi optimali daugelio įrenginių veikimo temperatūra yra 0-35 °C. Be to, svarbu ir tai, kiek laiko įrenginys patiria šalčio poveikį. Jei per 10 minučių didelė žala, tikėtina, nebus padaryta, taip per visą šaltą naktį – tikrai gali“, – sako M. Baltušis.

M. Baltušio teigimu, žiemą lauke telefonu reikėtų nesinaudoti be reikalo ir stengtis jį laikyti kuo arčiau kūno. Pasak jo, žiemą telefonų, planšetinių ir nešiojamų kompiuterių taip pat nereikėtų ilgam palikti automobilyje ar kitoje nešildomoje patalpoje, pasistengti su prietaisais lauke nebūti ilgai. Esant žemesnei nei -20 °C temperatūrai įrenginį lauke rekomenduojama laikyti išjungus arba jo į lauką visai nesinešti.

Elektronika priskiriama jautrių siuntų kategorijai

Paštomatų tinklą „Smartpost“ valdančios bendrovės „Smartpost Itella“ vadovas Baltijos šalims Gediminas Mickus taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad siuntos, kuriose yra įvairūs elektronikos prietaisai, yra priskiriamos jautrių siuntų kategorijai. Tai reiškia, kad tokias siuntas gali paveikti lauko temperatūra ir drėgmė.

„Gyventojai per paštomatus be įvairių kitų dalykų siunčiasi ir internetu įsigytus elektronikos prietaisus. Kaip rodo mūsų užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa, tai daro 31 proc. lietuvių. Neretai tokios siuntos paštomatuose praguli ir keletą dienų. Tad, jei paštomatas yra lauke ir neapsaugotas nuo temperatūrų poveikio, tokiomis oro sąlygomis, kokios vyrauja žiemą, siunčiami elektronikos prietaisai gali būti sugadinti. Reikėtų įvertinti renkantis konkrečios siuntos pristatymo ar siuntimo būdą. Mes visus paštomatus patalpų viduje, kur siuntų neveikia šaltis, karštis ar drėgmė, įrenginėjame neatsitiktinai. Tai darome siekdami apsaugoti vartotojų turtą“, – sako G. Mickus.

Šaltis gali sugadinti ne tik bateriją

Pasak M. Baltušio, šaltis gali pakenkti ne tik įrenginio baterijai, bet ir paveikti lietimui jautraus ekrano veikimą, o užšalus LCD kristalams – iškreipti jame rodomą vaizdą. Šaltyje įrenginys taip pat gali veikti lėčiau, strigti. Nuo didelio šalčio netgi gali įtrūkti didesnių įrenginių, tokių kaip nešiojami ir planšetiniai kompiuteriai, ekranai.

„Didelis šaltis taip pat gali sugadinti prietaisų vidinius elektroninius komponentus. Pavyzdžiui, žema temperatūra yra pavojinga nešiojamuose kompiuteriuose populiariems kietiesiems diskams su skysčių dinaminiais guoliais. Tokie kietieji diskai skleidžia mažiau triukšmo ir greičiau veikia, tačiau yra labiau paveikūs šalčiui. Juose esantis skystis žemoje temperatūroje sutirštėja, todėl kietojo disko plokštelės sukasi lėčiau. Tai gali sutrikdyti kompiuterio paleidimą ir padaryti žalos įrenginiui ar jo kietajame diske sukauptiems duomenims.“, – sako M. Baltušis.

Iš šalčio atsinešto kompiuterio nereikėtų skubėti įjungti

„Telia“ atstovo teigimu, žala įrenginiui gali būti padaroma ir tada, kai pabuvojus šaltame ore grįžtama į šildomų patalpų vidų. Dėl didelio temperatūrų skirtumo prietaiso viduje gali susidaryti kondensatas – panašai kaip iš šalčio įėjus į patalpą jis susidaro ant akinių stiklo.

„Kondensatas gali sukelti trumpą jungimą įrenginio komponentuose ar lemti jų koroziją. Dėl to, jei kompiuteris buvo paliktas automobilyje žemoje temperatūroje ar, tarkime, minusinėje temperatūroje per lauką nešamas kuprinėje, atsinešus prietaisą į patalpą prieš jungiant reikėtų palaukti, kol jis sušils iki kambario temperatūros. Tai sumažins trumpo jungimo riziką“, – pataria M. Baltušis.

Naujienos

Verslo Vikingai

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai1 mėnuo prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Nekilnojamas turtas3 mėnesiai prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

SPA trenerė, grožio terapeutė Deimantė Gelgutienė: „Tu gali būti tik pavyzdžiu kitiems“

Grožio pasaulyje dirbanti Deimantė Gelgutienė atlieka SPA ritualus veidui ir kūnui, konsultuoja kosmetologes ir SPA centrus. Trenerė savo veiklas derina...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

„SME Finance“ vadovas Mindaugas Mikalajūnas: „Šiuo metu finansavimo galimybės – beribės“

„SME Finance“ įmonė šiuo metu didžiausia Baltijos šalyse nebankinio finansavimo technologijų platforma, suteikusi finansavimą už daugiau nei 1,5 mlrd. eurų,...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |