Sekite naujienas

Verslas

3 dažniausiai pasitaikantys mitai apie investavimą trečios pakopos pensijų fonduose

Paskelbta

-

2 iš 5 Lietuvos gyventojų klaidingai mano, kad kaupiant trečios pakopos pensijų fonduose įmokas būtina mokėti kas mėnesį, rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. Remiantis jos duomenimis, ryškėja, kad šalies gyventojai turi ir daugiau klaidingų įsitikinimų apie šį investavimo būdą. Kur vis dar klystame ir kaip iš tiesų atrodo papildomas kaupimas, pasakoja ekspertė.

„Lietuvos pensijų sistema susideda iš trijų pakopų, kurios pasižymi skirtingomis ypatybėmis. Kiekviena pakopa papildo ankstesniąją. Neįsigilinus, sistemą perprasti gali pasirodyti sudėtinga, todėl natūralu, kad gyventojai vis painioja faktus apie skirtingas pakopas“, – sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė.

Reklama:

Mitas: įmokas privaloma mokėti kas mėnesį

38 proc. apklaustųjų mano, kad pasirinkus kaupimą trečiosios pakopos pensijų fonduose, įmokų dažnis yra griežtai nustatytas ir sumokėti konkrečią sumą reikia kas mėnesį. Tačiau tai – netiesa, nes kiekvienas gali pats nustatyti, kada ir kaip dažnai mokėti įmokas, teigia „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Vis dėlto, fonde sukaupta suma priklausys ne tik nuo to, nuo kada pradėsite kaupimą ir kokią sumą įnešite, bet ir nuo įmokų dažnumo, tad ekspertė rekomenduoja jas mokėti kuo reguliariau. Reguliarių periodinių įmokų nauda ypač akivaizdi svyruojant finansų rinkoms ar recesijos metu. Mažesnės, bet dažnesnės įmokos mažiau jautrios šiems svyravimams nei didesnės, bet retesnės įmokos.

„Pavyzdžiui, prieš pat ekonomikos kritimą investuota didesnė vienkartinė suma po metų gali turėti ir neigiamą grąžą, o tą pačią sumą investuojant dalimis kas mėnesį, po metų ji jau gali atnešti pelno. Taip yra todėl, kad, įmokas atliekant periodiškai, dalis jų yra pervedamos, kai akcijų ir kitų vertybinių popierių kaina yra mažiausia, tad jie įsigyjami pigiau ir anksčiau ar vėliau vis tiek pradeda atnešti grąžą“, – sako pašnekovė.

Mitas: pradėjus kaupti trečios pakopos pensijų fonduose, tą privaloma daryti iki pensijos

Apklausos duomenys rodo, kad 21 proc. apklaustųjų mano, jog kaupti trečios pakopos pensijų fonduose privaloma iki pensinio amžiaus. Toks įsitikinimas klaidingas, kadangi investuojant į trečios pakopos pensijų fondus, galima valdyti ne tik įmokų dažnį, bet ir paties kaupimo laikotarpio trukmę, aiškina L. Načajienė.

„Nors investavimas trečios pakopos fonduose visą savo potencialą išpildo tik kaupiant iki pat pensijos, tačiau faktiškai žmogus gali kaupimą tiek laikinai sustabdyti, tiek nutraukti ir bet kuriuo metu atsiimti sukauptas lėšas. Trečioje pakopoje sutaupyti pinigai yra ne pensijų valdytojo, bet asmens nuosavybė, todėl yra paveldimi. Tiesa, nutraukiant investavimą į trečios pakopos pensijų fondą nesulaukus pensinio amžiaus, ar kitais atvejais, gali būti pritaikomi papildomi mokesčiai“, – pabrėžia ekspertė.

Mitas: už sukauptas lėšas privaloma pirkti anuitetą

Dar vienas mitas, kuriuo įsitikinę 10 proc. apklausos dalyvių – už trečios pakopos pensijų fonduose sukauptas lėšas privaloma pirkti anuitetą. Iš tiesų, sulaukę pensinio amžiaus ir pinigus trečioje pakopoje kaupę žmonės, nepriklausomai nuo to, kokio dydžio sumą jie sukaupė, gali rinktis iš keleto išmokos būdų – vienkartinės išmokos, periodinių išmokų arba anuiteto.

„Natūralu, kad darbingo amžiaus žmogus negali nuspėti savo poreikių senatvėje, todėl rekomenduojama išmokų dažnį ir dydį pasirinkti jau sulaukus pensijos. Vis dėlto, pats populiariausias išmokų būdas yra vienkartinė išmoka“, – tvirtina pašnekovė.

Nors ir mažas, bet vis dar mitas: įmokų dydį nustato bankas

Nors 35 proc. apklaustųjų supranta, kad įmokų dydį nustatyti gali pats kaupiantysis, vis tik nedidelė dalis respondentų (8 proc.) mano, kad įmokų dydis priklauso nuo banko. L. Načajienė teigia, kad bankas nenustato nė vienos pakopos įmokų dydžio, o kaupiant trečios pakopos pensijų fonde, jos dydį gali visiškai valdyti pats žmogus.

Tam, kad žmogus sukauptų reikšmingą sumą, rekomenduojama tuo pasirūpinti vos įsitvirtinus darbo rinkoje. Pradėjus investuoti į trečios pakopos pensijų fondus jaunesniame amžiuje, užteks periodiškai įnešti po nedidelę sumą, sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

„Kaupiant ilgesnį laiką didesnė suma sukaupiama ne tik dėl žmogaus įneštų pinigų, bet ir dėl investicijų vertės padidėjimo. Taip yra dėl to, kad trečios pakopos pensijų fonde kaupiami pinigai yra investuojami, tad, esant palankiai situacijai rinkoje, žmonės sukaups didesnę sumą pinigų nei saugant juos atskiroje banko sąskaitoje“, – aiškina pašnekovė.

Naujienos

Verslo Vikingai

Finansai1 savaitė prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |