Sekite naujienas

Verslas

Ekonomika lėtėja – atlyginimai auga? Ekspertai turi paaiškinimą

Paskelbta

-

Baltijos šalių ekonomikoms buksuojant, atlyginimų rodikliai stiebiasi aukštyn, tokias rinkos tendencijas rodo naujausias Baltijos šalių įmonių atlygio tyrimas. Per pastaruosius 12 mėnesių bazinis atlygis šalyje augo beveik 14 proc., kuomet pernai augimas siekė 11,5 proc.

Visose Baltijos šalyse atlyginimų tyrimų bendrovės „Figure Baltic Advisory“ vykdyto atlygio tendencijų tyrimo metu įvertinta beveik 1,3 tūkst. organizacijų, kuriose dirba per 300 tūkst. darbuotojų. Lietuvoje analizuoti beveik 400 įmonių atlygio ir kiti personalo valdymo rodikliai.

Reklama:

Kaip naujausio tyrimo rezultatus Lietuvos rinkoje komentuoja „Figure Baltic Advisory“ ekspertas Povilas Blusius, per paskutinius 12 mėnesių pastebėtas aktyvus atlyginimų augimas siejamas ne tik su ekonomine situacija, bet su darbdavių strateginio planavimo ypatybėmis.

„Aktyvus atlyginimų augimas atrodo paradoksalus, žvelgiant į dabartinę ne itin maloniai nuteikiančią makroekonominę situaciją. Verta pastebėti ir tai, kad sprendimą didinti atlyginimus įmonės dažniausiai priima gerokai iš anksto: jei darbo užmokesčiai įprastai peržiūrimi balandį, jų kėlimui skirtos lėšos suplanuojamos bent pusmečiu atgal. Per tokį laiko tarpą dažnai, kartais net kardinaliai, pasikeičia ekonominė padėtis. Dėl to atlygio augimas ne visada koreliuoja su šalies ar net viso regiono ekonomine būkle. Vis dėlto, šiemet galima įvardinti, kad itin aukšta praėjusių metų infliacija darė spaudimą darbdaviams didinti atlyginimus“, – aiškina „Figure Baltic Advisory“ ekspertas Povilas Blusius.

Ir toliau daugiausiai uždirbama IT sektoriuje

Tyrimo duomenys atskleidžia ir tai, kam per pastaruosius 12 mėnesių atlyginimai augo sparčiausiai – 20 arba daugiau procentų. Trečdaliu ir daugiau vidutinis bazinis darbo užmokestis didėjo duomenų apsaugos specialistams, jaunesniesiems debesų kompiuterijos inžinieriams, virš 20 proc. – dokumentacijos inžinieriams, vyresniesiems advokatams, jaunesniesiems tekstų kūrėjams.

„Nors tokiuose sąrašuose įprastai dominuoja IT sektoriaus pozicijos, šiemet – kur kas daugiau įvairovės: teisininkai, pinigų plovimo prevencijos specialistai, tekstų kūrėjai“, – atlyginimo augimo tendencijas skirtingose srityse komentuoja P. Blusius.

Didesniais atlyginimais pasigirti gali ir naujai įdarbinami darbuotojai: jie vidutiniškai uždirba iki 2,1 proc. daugiau nei ilgesnį stažą turintys kolegos. Kiek didesnis skirtumas – 5,4 proc. – pastebimas tarp dirbančiųjų IT sektoriuje.

Ryškūs pokyčiai darbuotojų samdoje

„Figure Baltic Advisory“ atlikta Baltijos šalių įmonių analizė atskleidžia, kad nors per pastaruosius metus atlyginimai augo, darbuotojų samdos apimtys gerokai sumažėjo. Turimais duomenimis, bendrą darbuotojų skaičių sumažino kone kas trečia (30 proc.) įmonė: tai – viena didžiausių šio rodiklio reikšmių per pastarąjį dešimtmetį.

Tačiau neigiamoms makroekonominėms tendencijoms nepasiduodančių bendrovių skaičius – didesnis: plėtrą vykdė 6 iš 10 bendrovių.

„Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad darbuotojų samdos rinkoje jaučiama atsvara – per ketvirtadalį įmonių savo darbuotojų skaičių padidino 10 ar daugiau procentų. Nors akivaizdu, kad Baltijos šalių regione turime nemažai bendrovių, kurios aktyviai plečia savo personalo dydį, savo gretas retinančių dalis – netipiškai didelė“, – pastebi „Figure Baltic Advisory“ atstovas.

Ilgą laiką nematyti pokyčiai

Naujausiame Baltijos šalių tyrime išsiskiria ir darbuotojų kaitos rodikliai: pastebima, kad iki šeštadalio (16 proc.) sumažėjo savanoriška darbuotojų kaita. Ne taip ženkliai – iki 21 proc. – smuko ir bendra darbuotojų kaita. Tai, pasak P. Blusiaus, atspindi įmonių polinkį mažinti personalo apimtis.

„Toks ženklus dirbančiųjų kaitos sulėtėjimas paskutinį kartą užfiksuotas dar 2019 m., per pandemijos pradžioje kilusią krizę. Tai patvirtina ir reali situacija darbo rinkoje: turimais duomenimis, Lietuvoje veikiančios įdarbinimo agentūros atlieka ženkliai mažiau atrankų, o kai kuriose srityse jos – visiškai sustojusios. Ženkliai sumažėjo ir atvirų darbo vietų skaičius šalyje“, – teigia atlygio ekspertas.

Atlyginimai – augs, bet nuosaikiau

Kalbėdamas apie ateities prognozes, atlygio ekspertas P. Blusius dalijasi nuosaikiai optimistiškomis prognozėmis. Jo teigimu, nors vidutinis bazinis atlyginimas dvejus metus iš eilės augo per 10 proc., kitąmet laukiamas kur kas nuosaikesnis augimas – 7,1 proc.

„Nepaisant jau įvykdytų ir vienų labiausiai atlyginimus išauginusių peržiūrų šiemet, įmonės kitus metus pasitiks kur kas ramiau. Žinoma, niekada nėra aišku, kaip bendrovių biudžetai ir jų planai keisis metų eigoje. Tačiau, atsižvelgiant į ekonomines prognozes ir bendrą situaciją personalo valdymo rinkoje, tikėtina, kad svarių priežasčių kitąmet sparčiau didinti darbo užmokesčius nebus“, – teigia „Figure Baltic Advisory“ ekspertas P. Blusius.

Naujienos

Verslo Vikingai

Finansai5 d. prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai1 savaitė prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |