Sekite naujienas

Verslas

Ignalinos AE: geofiziniai tyrimai reprezentatyviose vietose padės optimaliai tirti potencialias GA vietas

Paskelbta

-

Trijose Lietuvos vietovėse užbaigti geofiziniai tyrimai, atlikti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) užsakymu. Tai – vienas iš giluminio atliekyno (GA) projekto etapų, kuriame surinkta informacija padės sudaryti tolimesnių kompleksinių tyrimų programą išrinkti atliekyno vietą.

IAE l.e.p generalinio direktoriaus Audriaus Kamieno teigimu, reprezentatyviose vietose atlikti geofiziniai tyrimai yra svarbūs planuojant ir įgyvendinant tolimesnį GA įrengimo procesą.

Reklama:

„Buvo surinkti duomenys apie giluminiam atliekynui potencialiai tinkamas Lietuvos gelmių formacijas. Remiantis surinktais duomenimis bus planuojami tolimesni tyrimai bei darbai, kurie padės identifikuoti potencialias vietas, tinkamas giluminio atliekyno įrengimui. Džiaugiamės, kad padedami tarptautinių organizacijų ir vietos specialistų užtikrintai judame link tvaraus radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo“, – sako A. Kamienas.

Geofizinius seisminius tyrimus atliko UAB „Geobaltic“. Jiems buvo parinktos trys teritorijos Kazlų Rūdos, Alytaus ir Švenčionių savivaldybėse. Šiose savivaldybėse aptinkamos GA įrengimui tinkamų geologinių formacijų – apatinio kambro Baltijos serijos molio, kristalinio pamato ir apatinio triaso molio – slūgsojimo sąlygos.

Remiantis anksčiau atliktų tyrimų bei šiame darbe atliktų lauko darbų duomenimis, buvo sudaryti skirtingų geologinių sluoksnių paviršių struktūriniai žemėlapiai, išskirtos geologinės struktūros, pateikti vietovės geologiniai pjūviai. Nustatyta, kad tyrimų plotai pasižymi vientisa geologine struktūra, plotuose tektoninių lūžių nėra. Reprezentatyviose vietose surinkti ir apibendrinti rezultatai leis parinkti optimalią tolimesnių tyrimų metodologiją ir programą.

GA bus žemės gelmėse kelių šimtų metrų gylyje įrengtas inžinerinis statinys, skirtas IAE eksploatacijos metu susidariusioms ilgaamžėms radioaktyviosioms atliekoms izoliuoti. Jame žmonių ir aplinkos saugą užtikrins natūralūs gamtiniai ir inžineriniai barjerai. Vyriausybės patvirtintoje 2021–2030 m. branduolinių objektų ir radioaktyvių atliekų tvarkymo plėtros programoje numatyta, kad Lietuvoje ilgaamžės radioaktyviosios atliekos yra saugomos laikinose saugyklose, o jų eksploatavimo laikui pasibaigus, galutinai apdorotos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos turės būti perkeliamos į giluminį atliekyną. Planuojama, kad jis bus pastatytas ir pradėtas naudoti 2068 m.

Panaudotas branduolinis kuras ir kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos susidarė IAE eksploatavimo metu 1983–2009 m. Taip pat jos tebesusidaro ir tęsiant elektrinės eksploatavimo nutraukimą, kurio pabaiga numatyta 2038 m.

Vadovaudamasi pasaulio branduolinės energetikos bendruomene, kitų šalių radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo pavyzdžiais bei TATENA rekomendacijomis, Lietuva teisės aktuose įtvirtino, kad vienintelis tvarus panaudoto branduolinio kuro ir didelio aktyvumo radioaktyviųjų atliekų galutinis sutvarkymo būdas – jų dėjimas į giluminį atliekyną.

Pažymėtina, kad GA projekto eigą palankiai įvertino liepą Lietuvoje specialiąją ARTEMIS misiją vykdę TATENA ekspertai. Po dešimties dienų misijos konstatuota, kad GA projektas vykdomas laikantis aplinkos ir visuomenės saugumo reikalavimų. Sulaukus detalių misijos rezultatų, planuojama tikslinti radioaktyviųjų atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus, siekiant aiškiau apibrėžti GA įrengimo procesą, taip pat didinti visuomenės įsitraukimą į GA įrengimo projektą, stiprinti projekto suinteresuotų šalių kompetencijas bei gebėjimus, reikalingus efektyviam projekto įgyvendinimui bei valdymui.

Naujienos

Ekspertai3 val prieš

„Citus“ ekspertai: koks svarbus interjero sprendimas padės ir žiemą išlaikyti gerą nuotaiką bei energiją

Atėjusi žiema atsineša ne tik minkštą sniegą ir Kalėdas, bet ir tamsą, kuri veikia nuotaiką bei darbingumą. Šviesos poveikis žmogaus...

Nekilnojamas turtas23 val prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Technologijos1 d. prieš

Pasaulinė 5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais, o Lietuva toliau lenkia kaimynus

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023...

Finansai2 d. prieš

Renata Medvedeva. Šiais metais Kalėdoms išleisiu mažiau. Bet ar tai įmanoma?

Praėjusiais metais persistengiau. Tad šiais metais ruošiantis šventėms tikrai pataupysiu ir išlaidausiu protingiau. Tikėtina, jog tai yra situacija bent kartą...

Verslas2 d. prieš

„Estoty Vilnius“ ir „Kilo Health“ ėmėsi bendro projekto: sukūrė žaidimą vaikams, mokysiantį sveikos gyvensenos įpročių

Atsižvelgdami į tai, kiek vaikų ir paauglių visame pasaulyje susiduria su sveikatos problemomis, mobiliuosius žaidimus kurianti studija ,,Estoty Vilnius“, bendradarbiaudama...

Verslo Vikingai

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |