Sekite naujienas

Verslas

Ignalinos AE: geofiziniai tyrimai reprezentatyviose vietose padės optimaliai tirti potencialias GA vietas

Paskelbta

-

Trijose Lietuvos vietovėse užbaigti geofiziniai tyrimai, atlikti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) užsakymu. Tai – vienas iš giluminio atliekyno (GA) projekto etapų, kuriame surinkta informacija padės sudaryti tolimesnių kompleksinių tyrimų programą išrinkti atliekyno vietą.

IAE l.e.p generalinio direktoriaus Audriaus Kamieno teigimu, reprezentatyviose vietose atlikti geofiziniai tyrimai yra svarbūs planuojant ir įgyvendinant tolimesnį GA įrengimo procesą.

„Buvo surinkti duomenys apie giluminiam atliekynui potencialiai tinkamas Lietuvos gelmių formacijas. Remiantis surinktais duomenimis bus planuojami tolimesni tyrimai bei darbai, kurie padės identifikuoti potencialias vietas, tinkamas giluminio atliekyno įrengimui. Džiaugiamės, kad padedami tarptautinių organizacijų ir vietos specialistų užtikrintai judame link tvaraus radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo“, – sako A. Kamienas.

Geofizinius seisminius tyrimus atliko UAB „Geobaltic“. Jiems buvo parinktos trys teritorijos Kazlų Rūdos, Alytaus ir Švenčionių savivaldybėse. Šiose savivaldybėse aptinkamos GA įrengimui tinkamų geologinių formacijų – apatinio kambro Baltijos serijos molio, kristalinio pamato ir apatinio triaso molio – slūgsojimo sąlygos.

Remiantis anksčiau atliktų tyrimų bei šiame darbe atliktų lauko darbų duomenimis, buvo sudaryti skirtingų geologinių sluoksnių paviršių struktūriniai žemėlapiai, išskirtos geologinės struktūros, pateikti vietovės geologiniai pjūviai. Nustatyta, kad tyrimų plotai pasižymi vientisa geologine struktūra, plotuose tektoninių lūžių nėra. Reprezentatyviose vietose surinkti ir apibendrinti rezultatai leis parinkti optimalią tolimesnių tyrimų metodologiją ir programą.

GA bus žemės gelmėse kelių šimtų metrų gylyje įrengtas inžinerinis statinys, skirtas IAE eksploatacijos metu susidariusioms ilgaamžėms radioaktyviosioms atliekoms izoliuoti. Jame žmonių ir aplinkos saugą užtikrins natūralūs gamtiniai ir inžineriniai barjerai. Vyriausybės patvirtintoje 2021–2030 m. branduolinių objektų ir radioaktyvių atliekų tvarkymo plėtros programoje numatyta, kad Lietuvoje ilgaamžės radioaktyviosios atliekos yra saugomos laikinose saugyklose, o jų eksploatavimo laikui pasibaigus, galutinai apdorotos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos turės būti perkeliamos į giluminį atliekyną. Planuojama, kad jis bus pastatytas ir pradėtas naudoti 2068 m.

Panaudotas branduolinis kuras ir kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos susidarė IAE eksploatavimo metu 1983–2009 m. Taip pat jos tebesusidaro ir tęsiant elektrinės eksploatavimo nutraukimą, kurio pabaiga numatyta 2038 m.

Vadovaudamasi pasaulio branduolinės energetikos bendruomene, kitų šalių radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo pavyzdžiais bei TATENA rekomendacijomis, Lietuva teisės aktuose įtvirtino, kad vienintelis tvarus panaudoto branduolinio kuro ir didelio aktyvumo radioaktyviųjų atliekų galutinis sutvarkymo būdas – jų dėjimas į giluminį atliekyną.

Pažymėtina, kad GA projekto eigą palankiai įvertino liepą Lietuvoje specialiąją ARTEMIS misiją vykdę TATENA ekspertai. Po dešimties dienų misijos konstatuota, kad GA projektas vykdomas laikantis aplinkos ir visuomenės saugumo reikalavimų. Sulaukus detalių misijos rezultatų, planuojama tikslinti radioaktyviųjų atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus, siekiant aiškiau apibrėžti GA įrengimo procesą, taip pat didinti visuomenės įsitraukimą į GA įrengimo projektą, stiprinti projekto suinteresuotų šalių kompetencijas bei gebėjimus, reikalingus efektyviam projekto įgyvendinimui bei valdymui.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos4 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas5 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |