Sekite naujienas

Verslas

IPO rinka Europoje atsigauna – verslas prisitaiko prie aplinkybių

Paskelbta

-

Rolandas Laukaitis, EY strategijos ir sandorių paslaugų praktikos partneris Lietuvoje

Pirmas šių metų ketvirtis parodė, kad JAV, Europos ir visa globali pirminių viešų akcijų siūlymų (IPO) rinka pamažu aktyvėja. Kad praėjusių metų pabaigoje pateiktos teigiamos prognozės pildosi, rodo skaičiai. Sandoriais pritrauktų investicijų suma pirmą šių metų ketvirtį siekė 23,7 mlrd. JAV dolerių ir buvo 7 proc. didesnė lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Reklama:

Vasarinės padangos - Pirkitpadangas.lt

Nors sandorių skaičius globaliu mastu vis dar yra mažesnis negu pernai (287 sandoriai palyginti su 307), tačiau šiemet investicijos „plaukia“ į stambesnius IPO. Tai leidžia daryti prielaidą, kad pasitikėjimas rinkomis stiprėja ir investuotojų apetitas sugrįžta. Atsigavimo ženklai ypač pastebimi JAV ir Europos rinkose.

Šiemet sandoriai – kur kas stambesni

JAV biržose šiemet iki kovo pabaigos užregistruota 48 proc. daugiau IPO sandorių (49 palyginti su 33), negu per tą patį laikotarpį pernai. Iš viso pritraukta 8,4 mlrd. dolerių, kai pernai – 2,6 mlrd. dolerių. Apskritai, JAV vertybinių popierių rinkos augimas šiemet atspindi teigiamas investuotojų nuotaikas: pirmus tris šių metų mėnesius JAV akcijų biržos indeksas S&P 500, apimantis didžiausias JAV bendroves, net 18 kartų pasiekė rekordines aukštumas. Optimizmą skatina stabilizuota infliacija, virstanti lūkesčiais dėl palūkanų normų mažėjimo. Susidomėjimas pirminio viešo akcijų siūlymo sandoriais didėja, nes iš jų ateityje tikimasi rinkos vidurkį pralenkiančio augimo ir gero pelningumo.

Panaši stambesnių sandorių tendencija pastebima ir Europoje. Per tris mėnesius įvyko 26 IPO, kai per tą patį laikotarpį pernai – 28. Užtat gerokai padidėjo pritrauktų investicijų suma – 2023 m. pirmą ketvirtį buvo fiksuota 2,1 mlrd. dolerių, o šiemet – iki 5,9 mlrd. dolerių, pritrauktų IPO metu. Tai – net 174 proc. šuolis. Labiausiai jį lėmė keli įspūdingi IPO, pavyzdžiui, Šveicarijos sveikatos priežiūros bendrovės „Galderma Group AG“ siūlymas, per kurį buvo pritraukta 2,4 mlrd. dolerių. Tai buvo didžiausias IPO sandoris per pirmuosius tris šių metų mėnesius visame pasaulyje. Stiprų postūmį rinkai suteikė ir kosmetikos bei parfumerijos prekybininkės „Douglas AG“ IPO, pritraukęs beveik milijardą JAV dolerių.

Taip pat verta atkreipti dėmesį į akcijų kainų kreives po Europos įmonių IPO. Šiemet net 88 proc. atvejų po IPO Europoje akcijų kaina judėjo aukštyn ir buvo didesnė už pasiūlymo kainą. Palyginti, pernai šis rodiklis siekė 63 procentus. Žinoma, reikia atsižvelgti, kad rodiklis fiksuotas konkrečiu momentu, kovo 18 dieną, ir neatspindi ilgesnės tendencijos.

Šiuo atžvilgiu JAV birža atrodė nuosaikiau, nors panaši kainų kilimo tendencija ryški ir ten: JAV rinkose šiemet 38 proc. atvejų bendrovių akcijų kaina po IPO kilo ir viršijo pasiūlymo kainą, kai pernai pirmą ketvirtį šis rodiklis siekė 30 procentų.

Indija išlaiko pagreitį, Kinija – pristabdo

Žvelgiant į kitas didžiąsias rinkas, veiksmas ir toliau intensyviai vyksta Indijoje. Indijos nacionalinėje ir Bombėjaus biržoje (BSE ir SME) iš viso buvo sudaryti 79 IPO sandoriai – net 28 proc. visų pasaulio IPO sandorių pirmą 2024 m. ketvirtį. Palyginti, JAV NASDAQ biržoje įvyko 36 IPO, Tokijo vertybinių popierių biržoje – 20 sandorių.

Tačiau pagal pritrauktų investicijų sumą (4,5 mlrd. dolerių) geriausią rezultatą pasiekė JAV NYSE birža. Antra buvo JAV NASDAQ su 3,9 mlrd. dolerių, o trečią vietą pasidalijo Indijos birža ir Šveicarijos SIX birža, kuriose įgyvendintų IPO vertės siekė po 2,4 mlrd. dolerių.

Verta atkreipti dėmesį, kad aktyvumas šiemet atslūgo Kinijos biržose, kurios pernai užimdavo lyderių pozicijas.

Įmonėms atsidaro daugiau durų

Taigi, nors JAV ir Europos rinkų dalyviai ilgainiui prisitaikė prie aplinkybių, tapo atsargesni, nes jaučia geopolitines įtampas ir aukštų palūkanų įtaką, bet sandorių galimybės neišbraukia – kapitalo pritraukimą planuoja vertindami ilgalaikę perspektyvą.

Pastebima, kad didžiausią susidomėjimą rinkoje šiuo metu kelia įmonės su aiškiais ir gerai apgalvotais augimo scenarijais, pagrįstais įverčiais, lanksčiais verslo modeliais ir kryptingai valdančios aplinkosaugos, socialinius ir valdysenos (angl. ESG) klausimus. Būtent tokias įmones galima įvardinti kaip didžiausio potencialo – galinčias pritraukti stambių investicijų, tam pasitelkiant IPO ar kitas priemones.

Svarbu paminėti, kad aktyvėja ne tik IPO sandoriai – gerėjant investuotojų nuotaikoms, verslui labiau prieinami tampa ir kiti finansavimo būdai, pavyzdžiui, rizikos kapitalo fondai, verslo angelai, taip pat didėja privačios skolos (ne bankinio finansavimo), obligacijų išleidimo projektų. O tai yra ypač svarbu Lietuvos ir kitų Baltijos šalių verslams, ieškantiems investuotojų, augimo ir augimo finansavimo galimybių.

Pažymėtina, kad šiuo metu IPO reikalavimai gali būti didesni nei uždaro ir privataus bendrovės akcijų pardavimo ar kapitalo didinimo, banko finansavimo ar obligacijų emisijos atvejais. Kad ir kokį būdą ar priemonių derinį verslas svarsto pasirinkti, kapitalo pritraukimas visada yra strateginis sprendimas, kuriam būtina visapusiškai pasirengti.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos2 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas3 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |