Sekite naujienas

Verslas

Personalo specialistė apie darbostogas: realybėje ne viskas taip gražu, kaip atrodo socialiniuose tinkluose

Paskelbta

-

Darbo rinkoje įsitvirtinęs nuotolinis darbas šiltuoju metų laiku dažnai tampa darbostogomis, kai dirbama keliaujant po tolimesnes ar egzotiškas šalis ir bandoma suderinti ir darbą, ir poilsį. Personalo specialistė atkreipia dėmesį – darbostogos tinka ne visiems, o planuojantiems dirbti užsienyje reikėtų apgalvoti ir galimas rizikas.

„Darbostogos nėra pandemijos pasekmė. Įmonės organizuodavo darbo išvykas ir anksčiau. Tačiau itin gerai darbo rinkoje prigijęs nuotolinio ar hibridinio darbo modelis dar labiau paskatino darbuotojus ieškoti galimybių ir dirbti, ir keliauti vienu metu. Vis dėlto, socialiniuose tinkluose itin gražiai atrodančios darbostogų nuotraukos ne visada atskleidžia realius tokio darbo modelio iššūkius tiek pačiam darbuotojui, tiek organizacijai“, – pranešime žiniasklaidai sako Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.


Darbostogos tinka ne visiems

Pašnekovės teigimu, darbostogos tikrai nėra tinkamos visiems darbuotojams – galimybė sklandžiai dirbti ir derinti darbą su kelione užsienyje kai kuriems jų gali būti neįveikiama misija.

„Jeigu dirbate darbą, kuriame didžioji dalis užduočių yra komandinės, turite daug gyvų susitikimų, kažin, ar ilgos darbostogos yra gera mintis. Visų pirma, kai darbostogų išvyksta vienas darbuotojas, o darbai vyksta įprastu tempu, atsiranda nepatogumų: visi susirenka gyvai, o vienas prisijungia nuotoliu. Žinoma, tokių susitikimų pirmosios minutės skiriamos darbostogaujančiojo aplinkos aptarimui: kokie orai, ką spėjo pamatyti, gal ką egzotiško paragauti. Tai gali blaškyti, kaip ir už nuotoliu dirbančio darbuotojo nugaros matomas fonas“, – sako E. Staniulionė.

Dėl šios priežasties darbostogos sklandžiau vyksta darbuotojams, kurių darbo rezultatams neturi įtakos nei gyvas komandos įsitraukimas, nei darbo vieta ar laikas. Taip pat tiems, kuriems netenka aktyviai bendrauti su klientais gyvuose susitikimuose. Tarp tokių specialybių: turinio kūrėjai, tinklaraštininkai, programuotojai ir pan.

„Kūrybiškų specialybių atstovams aplinkos pakeitimas gali pasitarnauti kaip naujų idėjų ir sprendimų katalizatorius, taip pat suteikti daugiau produktyvumo. Vis dėlto, kad darbostogos netaptų vien naujų įspūdžių paieška, būtina laikytis ir darbo grafiko, dienos režimo“, – pataria ekspertė.

Ši taisyklė galioja ir kitiems, į darbostogas susiruošusiems darbuotojams. Planuojant darbostogas vertėtų su vadovu bei kolegomis aptarti darbo principus: kaip bus dalyvaujama susitikimuose, jei jie vyksta, kuriuo metu dirbama, jei yra didelis laiko zonų skirtumas, ir panašiai.

Gali kilti nepasitenkinimas

Kitas svarbus aspektas, kurį reikėtų apsvarstyti prieš leidžiantis į darbostogas – ar bus pateisinti darbuotojo bei darbdavio lūkesčiai.

„Kiek tenka bendrauti su darbostogas išbandžiusiais žmonėmis, dažnas skundžiasi, kad darbostogų metu sunku susikaupti, kyla neigiamos emocijos, nes štai lauke šviečia saulė, vilioja jūra ar kiti tos šalies privalumai, bet, deja, tenka sėdėti prie darbų. Taip pat jaučiamas spaudimas ir iš vadovo bei kolegų, likusių biure – juk pažadėjai dirbti, o ne vien poilsiauti. Po tokių darbostogų grįžtama nei pailsėjus, nei efektyviai padirbus“, – dalinasi E. Staniulionė.

Dar didesnis nepasitenkinimas gali kilti, kai į darbostogas išvykstama su artimaisiais, kurių kelionės tikslas yra kardinaliai kitoks: kol vieni pramogauja ir mėgaujasi atostogų malonumais, kažkam tenka sėdėti prie kompiuterio. Šiuo atveju taip pat reikėtų iš anksto susiderinti bendrakeleivių lūkesčius, susitarti, kuriomis valandomis bus dirbama, o kada pramogaujama ir pan.

Būtina pasirūpinti saugumu

Vykstant darbostogų į užsienį svarbu įvertinti, ar bus galimybė užtikrinti duomenų apsaugą – tiek savo, tiek organizacijos.

„Planuojant dirbti užsienyje vertėtų iš anksto apgalvoti, ar turėsite saugų interneto ryšį, kaip jungsitės prie organizacijos serverio ar kitų vidinių sistemų. Itin svarbu pasitikrinti, ar kompiuteris ir darbui naudojamas telefonas turi įdiegtus duomenų apsaugos sprendimus, kurie apsaugotų ne tik nuo galimo duomenų nutekinimo, bet ir įsilaužimo į organizacijos sistemas. Dėl šios priežasties prieš vykstant darbostogų reikėtų pasitarti su įmonės IT specialistu“, – pabrėžia E. Staniulionė.

Tačiau net ir turint apsaugotus įrenginius, rekomenduojama užsienyje vengti viešų „Wi-Fi“ tinklų, o prie jų jungiantis naudoti dviejų žingsnių autentifikaciją (2FA).

„Darbostogų vienas didžiausių privalumų yra aplinkos pakeitimas, naujos patirtys bei pažintys, kas suteikia impulsą mūsų kūrybiškumui. Vis dėlto, duomenų saugumas ir darbo efektyvumas neturėtų likti paskutinėje vietoje. Būtent todėl „Bitės“ darbuotojams siūlome rinktis darbostogas tik Europos Sąjungos šalyse“, – sako E. Staniulionė.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas5 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |