Sekite naujienas

Verslas

Pirmojo investuotojo pokyčių receptas – 30 metų augimo, 400 mln. eurų investicijų ir išskirtinis dėmesys darbuotojams

Paskelbta

-

Lygiai prieš 30 metų Lietuva sulaukė pirmųjų užsienio investicijų. Nepriklausomybę atkūrusioje šalyje pirmąja investuotoja tapo JAV kompanija „Philip Morris International“ (PMI). Šiandien fabriko Klaipėdoje gaminama produkcija pagal eksporto dalį – antra lietuviškos kilmės eksporto prekių grupė apskrityje, o investicijos uostamiestyje per tris dešimtmečius pasiekė 400 mln. eurų.

Pasak Mindaugo Dacio, „Philip Morris Baltic“ generalinio direktoriaus, JAV kompanijos investicija nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje buvo tarsi ledlaužis kitoms užsienio kompanijoms ir parodė, kad šalyje buvo verta investuoti.

Reklama:

„PMI atėjimas prieš trisdešimt metų sukėlė didelį sujudimą Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje. Kadangi mūsų šalis ir uostamiestis buvo palankūs investicijoms, PMI nuo pat pradžių ėmėsi plėtros“, – teigia M. Dacys.

1993 m. PMI įsigijo Valstybinio tabako gaminių fabriko pagrindinį akcijų paketą, o 1997 m. atidarė naują fabriką Klaipėdos pakraštyje – tai buvo vieną pirmųjų plyno lauko investicijų Lietuvoje ir šiame regione. Vėliau, 2002 m., senąjį Klaipėdos tabako fabriko pastatą PMI perdavė miestui už simbolinį 1 litą, su įsipareigojimu, kad pastatas bus išsaugotas, ten vyks tik socialinė ir kultūrinė veikla. Dabar ten įsikūręs Klaipėdos kultūros fabrikas.

Nuo 2002 metų šalia naujojo fabriko ėmė kurtis Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) verslai.


Lyderystė ne tik eksporte

„Philip Morris Lietuva“ – geriausias pavyzdys, kad investicijos atneša ne tik kapitalą, bet ir pokytį bei kokybinį šuolį.

„Kartu su kitais užsienio investuotojais pradėjome diegti vakarietiškas vadybos, darbdavio, tvarumo vertybes bei praktikas, kurios vėliau plito Lietuvos verslo pasaulyje ir tapo norma. Kartu didinome gamybos ir eksporto pajėgumus, stiprinome verslo bendradarbiavimą, kas ženkliai prisidėjo prie visos ekonomikos konkurencingumo augimo. Dabar Lietuva tarp Baltijos šalių išsiskiria kaip daugiausiai gaminanti ir eksportuojanti šalis, o užsienio investuotojai, be abejonės, prie to prisidėjo“, – sakė beveik 30 metų kompanijoje dirbantis Mindaugas Dacys.

„Philip Morris Lietuva“ šiuo metu eksportuoja 98,1 proc. produkcijos (2022 m. – 98,4 proc.), o pagrindinės eksporto rinkos dabar yra Europoje ir Azijoje.

Fabriko produkcija sudaro svarbią dalį regiono eksporto ir Klaipėdos jūrų uosto apkrovos. 2022 m. duomenimis, tabako gaminiai sudarė 17,5 proc. Klaipėdos apskrities eksporto .

„Philip Morris International“ įmonės Lietuvoje ne vienerius metus yra tarp didžiausių mokesčių mokėtojų šalyje. Jos per veiklos istoriją sumokėjo daugiau kaip 3,6 mlrd. eurų įvairių mokesčių.


Investicijos į efektyvumą, darbuotojus ir tvarumą

Pasak M. Dacio, fabrikas Lietuvoje sėkmingai vykdo veiklą ir prisitaiko prie pokyčių. Per tris dešimtmečius įgyvendintos nuolatinės investicijos į gamybos modernizavimą, tobulinimą ir efektyvumą, darbuotojų gerovę bei kompetencijų kėlimą. Investicijų suma jau siekia 400 mln. eurų.

„Dabar fabrikas Klaipėdoje užima svarbią vietą tarp beveik 50 PMI fabrikų visame pasaulyje. Pagal gamybos pajėgumus ir potencialą jis yra antras tarp PMI tradicinių tabako gaminių fabrikų ES ir ketvirtas pasaulyje. Šiandien Klaipėdos fabrikas yra modernus aukštųjų technologijų fabrikas, kuris ne tik veikia efektyviai, bet ir maksimaliai tausoja aplinką. Mat prieš ketverius metus šis fabrikas tapo CO2 neutraliu fabriku – vienas iš pirmųjų mūsų šalyje ir pirmasis tarp PMI fabrikų visame pasaulyje“, – pastebi M. Dacys.

Daug dėmesio ir investicijų darbuotojų gerovei skiriančios „Philip Morris International “ įmonės Lietuvoje – tarp geriausių šalies darbdavių. Šiemet įmonės jau devintą kartą pelnė tarptautinį „Top Employer“ apdovanojimą, ne kartą apdovanotos ir Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimuose. Įmonėse ir tiekimo grandinėje dirba daugiau nei 1 tūkst. darbuotojų.

Ambicingas siekis sukurti ateitį be cigarečių

Fabrikas Klaipėdoje šiuo metu gamina išimtinai tradicinius tabako gaminius, cigaretes. Vis dėlto, pasaulio mastu ir Lietuvoje PMI įgyvendina didžiausias permainas per savo istoriją – siekia sukurti bedūmę ateitį, kurioje neliktų cigarečių.

Kad šis pasiryžimas nėra tik deklaracija, pagrindžia ir skaičiai: PMI 35 proc. pasaulinių pajamų jau gauna iš bedūmių gaminių. Stiprėjant mokslininkų sutarimui, kad bedūmiai tabako gaminiai yra geresnė alternatyva suaugusiems rūkantiesiems, kurie kitu atveju toliau rūkytų cigaretes, transformacijos pagreitis tik didės, tad prie bedūmių gaminių pereina vis daugiau PMI fabrikų.

„Įgyvendinami bedūmę transformaciją mes nuolatos globaliai vertiname fabrikų įtaką ir kaip užtikrinti, kad turime pakankamai pajėgumų suteikti produktų pasirinkimą tiems, kurie pereina prie bedūmių alternatyvų. Kaip ir kiti svarbūs PMI fabrikai, Klaipėda yra svarbi mūsų vertinime.“, – teigė M. Dacys.

Pasauliniu mastu PMI jau investavo 10,7 mlrd. JAV dolerių kurdama mažiau žalingus nikotino gaminius, pagrįstus moksliniais tyrimais, technologijų pažanga, inovacijomis. Jie yra skirti tik suaugusiems, kurie vartoja tabako ar nikotino gaminius ir nenori mesti. Šie gaminiai nėra skirti nevartojantiems tabako bei nikotino gaminių ir nepilnamečiams.

PMI gaminių jau galima įsigyti 80 rinkų, įmonės skaičiavimais maždaug 19,4 mln. suaugusiųjų visame pasaulyje jau perėjo prie IQOS ir metė rūkyti įprastas cigaretes. Bedūmiai produktai sudarė apie 35,4 % visų PMI 2023 m. antrojo ketvirčio grynųjų pajamų.

„Philip Morris International“: kuriame bedūmę ateitį

„Philip Morris International“ (PMI) yra pirmaujanti tarptautinė tabako bendrovė, siekianti priartinti bedūmę ateitį ir nuosekliai plėtojanti savo produktų asortimentą, į jį įtraukdama su tabaku ir nikotinu nesusijusius gaminius. Dabar bendrovės produktų portfelį daugiausia sudaro cigaretės ir bedūmiai gaminiai. PMI siekia sukurti, moksliškai pagrįsti ir rinkai pritaikyti inovatyvius bedūmius gaminius, skirtus suaugusiems vartotojams, kurie kitu atveju toliau rūkys. PMI siekia ateityje visiškai nutraukti prekybą cigaretėmis. Kompanijos veikla apima pasaulinio lygio mokslinių tyrimų pajėgumų stiprinimą, ypatingai tokiose srityse kaip ikiklinikiniai sistemų toksikologijos, klinikiniai ir elgsenos tyrimai, taip pat produktų tyrimai po pateikimo į rinką . 2022 m. lapkritį PMI įsigijo „Swedish Match“ – peroralinio nikotino rinkos lyderę, taip sukurdama pasaulinę bedūmių gaminių lyderystę su prekės ženklais IQOS ir ZYN prekės ženklais. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) pripažino PMI sukurtus IQOS įrenginius ir jiems skirtus nikotino gaminius bei „Swedish Match“ gaminamą tabako gaminį snus modifikuotos rizikos tabako gaminiais. Sukūrusi tvirtą veiklos pagrindą ir sukaupusi didelę patirtį gyvybės mokslų srityje, 2021 m. vasarį PMI paskelbė apie savo plėtrą į sveikatingumo bei sveikatos priežiūros sritis ir per savo valdomą „Vectura Fertin Pharma“. Daugiau informacijos rasite interneto svetainėse www.pmi.com ir www.pmiscience.com.

Naujienos

Nekilnojamas turtas19 val prieš

NT agentūrą Ispanijoje įkūrusi lietuvė: „Svajokite, planuokite, veikite ir jums pavyks. Po saule vietos yra visiems”

Dirbti ir vystyti verslą saulėtoje Ispanijoje gali būti ne vieno lietuvio svajonė. Ją prieš šešerius metus įgyvendino Sonata Norkienė, šiuo...

Technologijos23 val prieš

Pasaulinė 5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais, o Lietuva toliau lenkia kaimynus

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023...

Finansai2 d. prieš

Renata Medvedeva. Šiais metais Kalėdoms išleisiu mažiau. Bet ar tai įmanoma?

Praėjusiais metais persistengiau. Tad šiais metais ruošiantis šventėms tikrai pataupysiu ir išlaidausiu protingiau. Tikėtina, jog tai yra situacija bent kartą...

Verslas2 d. prieš

„Estoty Vilnius“ ir „Kilo Health“ ėmėsi bendro projekto: sukūrė žaidimą vaikams, mokysiantį sveikos gyvensenos įpročių

Atsižvelgdami į tai, kiek vaikų ir paauglių visame pasaulyje susiduria su sveikatos problemomis, mobiliuosius žaidimus kurianti studija ,,Estoty Vilnius“, bendradarbiaudama...

Verslas2 d. prieš

„Viena sąskaita“ stiprina pinigų plovimo prevenciją: „Amlyze“ sprendimai užtikrins aukščiausius atitikties standartus

Lietuvos bendrovė „Amlyze“, kurianti verslui skirtus finansinių nusikaltimų prevencijos sprendimus, teiks pinigų plovimo prevencijos ir atitikties sprendimus pirmajai ir didžiausiai...

Verslo Vikingai

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |