Sekite naujienas

Verslas

Savivaldybių valdomų įmonių grąža – mažiausia per pastaruosius 4 metus

Paskelbta

-

Iš 239 savivaldybių valdomų įmonių (SVĮ) pernai pelningai dirbo 144 įmonės. Iš jų tik 36 įmonės savivaldybių biudžetus papildė dividendais ir pelno įmokomis.  Tai rodo Valdymo koordinavimo centro skelbiami 2021 metų SVĮ rezultatai.

„Pastaruosius metus stebime progresą SVĮ valdysenoje, ypač kolegialių organų srityje. Galime pasidžiaugti, kad pernai buvo itin sustiprintos ir depolitizuotos SVĮ valdybos ir stebėtojų tarybos, kuriose jau 50 proc. sudaro nepriklausomi nariai.

Tenka apgailestauti, bet globalūs pokyčiai – visoje Europoje reikšmingai brangstantys energijos ištekliai bei užsitęsusi COVID-19 pandemija – neigiamai atsiliepė ir SVĮ finansiniams rezultatams. Tai itin stipriai buvo jaučiama šilumos tinklų ir viešojo transporto sektoriuose“, – pažymi Valdymo koordinavimo centro direktorius Vidas Danielius.

2021 metais bendrai SVĮ pardavimo pajamos augo 14,8 proc. iki 977 mln. eurų. Reikšmingiausią dalį SVĮ portfelio pajamų uždirbo šilumos tinklų sektoriaus įmonės, kurių pajamos siekė 407 mln. eurų. Tam įtakos turėjo dėl šaltos žiemos didesnis šilumos suvartojimas ir pabrangusi šilumos kaina. Viešojo transporto sektoriaus įmonės vis dar jautė COVID-19 padarinius, kurie atsispindėjo sumažėjusiose veiklos apimtyse, ir dar nepasiekė priešpandeminio lygio. Kituose SVĮ sektoriuose reikšmingų pokyčių neįvyko.

Bendrame SVĮ portfelyje 2021 metais yra skaičiuojamas 5,1 mln. eurų nuostolis, kai 2020 metais buvo uždirbta 28,7 mln. eurų pelno. Tam daugiausia įtakos turėjo AB „Vilniaus šilumos tinklai“  pasiektas 19 mln. eurų nuostolis, siejamas su ženkliai išaugusia gamtinių dujų kaina, kuri sudaro didžiąją dalį Įmonės šilumos kainos struktūroje. Taip pat prasčiau sekėsi: UAB „Vilniaus viešasis transportas“ (-3,4 mln. eurų), UAB „Nemenčinės komunalininkas“ (-1,0 mln. eurų), UAB „Nemėžio komunalininkas (-1,0 mln. eurų), AB „Klaipėdos energija“ (-0,9 mln. eurų).

Bendrai SVĮ sektoriaus nuosavo kapitalo grąža buvo neigiama ir nuo 1,7 proc. krito iki -0,3 proc. Mažiausias nuosavo kapitalo grąžas turėjo viešojo transporto sektorius – -4,4 proc. bei šilumos tinklų sektorius – -3,7 proc. Vandentvarkos, RATC ir kitų SVĮ sektorių kapitalo grąžos buvo teigiamos.

Už 2021 metus SVĮ indėlis į savivaldybių biudžetus buvo mažiausias per 4 metus ir sudarė 6,1 mln. eurų. Dividendais ir pelno įmokomis daugiausiai savivaldybių biudžetus papildė šilumos tinklų sektoriaus įmonės – 5,3 mln. eurų.

2021 metų pabaigoje SVĮ portfelio apskaitinė turto vertė siekė 3,5 mlrd. eurų ir išaugo 3,8 proc., lyginant su 2020 metais. Daugiau nei pusę – 55 proc. – SVĮ portfelio turto vertės priklauso Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio savivaldybėms.

Iš viso 2021 metais Lietuvos savivaldybės valdė 239 įmones, kuriose dirbo beveik 21 tūkst. darbuotojų.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas5 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai6 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |