Sekite naujienas

Verslas

„Smartpost Itella“ vadovas Baltijos šalims: komunikuodamas apie tvarumą verslas turi rinkti žodžius atsakingai

Paskelbta

-

Komentaro autorius siuntų pristatymo ir transportavimo paslaugas teikiančios bendrovės „Smartpost Itella“ vadovas Baltijos šalims Gediminas Mickus

Kai pasaulį sujaukė koronaviruso pandemija, paaiškėjo, kad galime gyventi švariau. Žinoma, tai nulėmė pandemijos iššaukti ribojimai – kasdienis gyvenimas buvo apribotas, dauguma sektorių veikė arba smarkiai mažesniais pajėgumais arba neveikė iš viso. Paskaičiuota, kad 2020 m. balandžio mėnesį šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija sumažėjo 17 proc. palyginti su 2019 m. balandžiu. Sumažėjimas fiksuotas kaip tik tuo metu, kai daugumą pasaulio šalių kaustė karantinai. Visgi šylančio klimato padariniai ir toliau kelia didelę grėsmę. Lyderystę, kovojant su klimato kaita, turi būti pasiruošę ir verslai, ir vartotojai.

Reklama:

Vasarinės padangos - Pirkitpadangas.lt

Verslas turi veikti tvariais principais

Norint pasiekti apčiuopiamų rezultatų, labai svarbu, kad iki 2030 m. įmonės bent perpus sumažintų išmetamų teršalų kiekį, o 2050 m. jų veikla apskritai taptų neutrali klimatui. Būdami „Posti“ grupės dalimi, esame įsipareigoję iki 2040 m. sumažinti išmetamų teršalų kiekį iki nulio. Tai reiškia, kad sumažinsime bent 90 procentų visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurias net netiesiogiai sukelia mūsų veikla. Likę 10 procentų, kurių mes negalime kontroliuoti, bus visam laikui pašalinti iš atmosferos.

Taip pat planuojame sumažinti savo veiklos išmetamų teršalų kiekį iki nulio – tai apima ir netiesiogines emisijas, kurias sukelia, pavyzdžiui, darbuotojų komandiruotės ar perkami produktai. Likusios emisijos yra emisijos, kurių išvengti neįmanoma, tačiau įsipareigojame jas pašalinti visam laikui iš atmosferos. Jau yra būdų, kaip jas pašalinti, vienas jų – anglies dioksido laidojimas jūros dugne.

Be to, „Posti“ buvo pirmoji logistikos įmonė pasaulyje, kurios grynasis nulinis tikslas buvo patvirtintas iniciatyvos „Science Based Targets“ kaip atitinkantis klimato mokslą. Patvirtintas grynasis nulinis tikslas įmonei – tai lyg Paryžiaus susitarimas vyriausybei dėl klimato kaitos mažinimo, o „Posti“ yra įsipareigojusi pasiekti tikslus dešimčia metų anksčiau, nei reikalaujama Paryžiaus susitarime. Logistikos srityje tokie klimato mokslu pagrįsti ir patvirtinti tikslai yra itin reti, tačiau tikimės, kad kitos įmonės paseks šiuo pavyzdžiu.

Ar vartotojai pasiruošę mokėti daugiau?

Tvarumo skatinimas versle kol kas dar nebūtinai reiškia ir didesnį vartotojų dėmesį. Mūsų bendrovės atlikta apklausa rodo, kad pirkėjai nėra pasiruošę mokėti šiek tiek daugiau už siuntos pristatymą vien dėl to, kad ją pristato tvarus verslas. Mokėti daugiau būtų pasiruošę tik 21 proc.
lietuvių, 22 proc. estų ir 33 proc. latvių. Tai mūsų neatbaido nuo noro tapti klimatui neutraliu, o ir yra ne vienas tvarus būdas, leidžiantis veikti švariau ir taip mažiau kenkti planetai.

Klientų nuomonė mums labai svarbi, mes kaip verslas nuolat ieškome tvaresnių veiklos būdų, kurie nepakenktų galutiniam vartotojui – t.y. nedidintų paslaugų kainų. Mes jau naudojame ekologiškesnį kurą, maršruto optimizavimo programėlę bei elektrinius mikroautobusus visose Baltijos šalyse, kur tai daryti leidžia infrastruktūra. Negana to, automatizuojame siuntų rūšiavimo ir pristatymo sistemas. Verslas, nepriklausomai nuo veiklos srities, gali rasti būdų, kaip kasdieniuose procesuose pritaikyti tvaresnius sprendimus.

Globalinio virimo era su per mažai ambicijų


Kad noras ir veiksmai tausoti aplinką privalo būti kur kas ambicingesni, įrodo ir pastarojo laikotarpio įvykiai. Praėjusi vasara vėl buvo pilna prastų naujienų – pasaulį siaubiančios stichijos, liepos mėnuo fiksuotas kaip karščiausias per 120 tūkst. metų, o Jungtinių Tautų generalinis sekretorius grėsmingai paskelbė: „Globalinio atšilimo era baigėsi, prasidėjo globalinio virimo era”. Europos Sąjunga, o tai reiškia, kad ir Lietuva, yra išsikėlusi tikslą iki 2050 metų tapti neutralia klimatui Bendrija, o iki 2030 m. sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 55 proc. Tačiau kai kurie klimato ekspertai sako, kad tokie tikslai neambicingi, o Jungtinės Tautos pavojaus varpais skambina sakydamos, kad laiko stabdyti katastrofiškas klimato kaitos pasekmes darosi vis mažiau.

Dėl šiltnamio dujų prastėjantys klimato kaitos rodikliai daro poveikį visam pasauliui, taip pat ir Lietuvai. Pavyzdžiui, stichijų padarytos žalos sumos atrodo neįtikėtinai. 2022 m. kiekviena iš dešimties daugiausiai žalos po savęs pasaulyje palikusių stichijų pridarė nuostolių už mažiausiai 3 milijardus dolerių. Nors kartais tokie įvykiai atrodo toli nuo Lietuvos, tačiau pasekmes jaučiame ir mes. Klimato kaita išbalansuoja natūralų gyvūnų ir augalų ritmą, Lietuvoje ima veistis invazinės rūšys, kurios kenkia vietinei florai ir faunai. Dėl šiltėjančio klimato mūsų šalyje po truputį nyksta tradiciniai Lietuvos medžiai – ąžuolai, uosiai, eglės.

Neužsiimkime greenwashingu

Einant šviesesnio rytojaus link labai svarbu atkreipti dėmesį ir į žiedinės ekonomikos bei antrinio panaudojimo principus. Mat dabartinė vartotojiškumo kultūra lemia kai kuriuos sunkiai suprantamus rodiklius. Pavyzdžiui, šiuo metu planetoje jau yra pagaminta tiek drabužių, kad jų užtektų aprengti šešias kitas kartas.

Verslai turi būti visiškai atviri apie savo poveikį aplinkai ir nustoti užsiimti vadinamuoju greenwashingu. Tai žaliasis smegenų plovimas, kai kartu su visuomenėje augančiu susirūpinimu aplinkosauginėmis problemomis, daugėja ir įvairių organizacijų bei įmonių, kurios bando tuo pasinaudoti, pateikdamos save kaip aplinkai draugiškas ir tvarias, tam kad užmaskuotų savo taršią veiklą. Neretai tam tikri raktažodžiai – tvarus, draugiškas gamtai, žalias, ekologiškas – mūsų kasdienybėje nieko nereiškia arba yra tiesiog akių dūmimas. Dėl to labai svarbu atsakingai rinkti žodžius ir komunikuoti.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos2 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas3 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |