Sekite naujienas

Verslo idėjos

Gyvybės energija: kaip ūkininkas sukūrė naują verslą iš mikrožalumynų

Paskelbta

-

Savarankiškai dirbantis Pavelas Deminas, „Micro lifted” ūkio Kudymkare įkūrėjas, papasakojo kaip pandemijos metu įvaldė mikrožalumynų auginimą ir pirmasis mieste pradėjo jais aprūpinti vietos kavines ir kodėl miesto ūkininkavimas buvo įtrauktas į ateities profesijų atlasą.

2020 m. vasarį duomenų apsaugos specialistas Pavelas Deminas išvyko atostogauti pas draugus į Sočį. Tuo metu jie turėjo mikrožalumynų (jaunų augalų ūglių, kurie naudojami ir maistui, ir patiekalams puošti ) ūkį ir leido jam paragauti kokteilio ir salotų su saulėgrąžų ir ridikėlių žalumynais. Likęs sužavėtas skoniu ir nauja bei įdomia ūkininkavimo šaka, Pavelas grįžo namo ir pradėjo galvoti apie tai, kad pirmasis pradės auginti mikrožalumynus savo gimtajame Kudymkare, Permės krašte.

Reklama

„Esu vegetaras, todėl toks noras. Ilgą laiką norėjau rasti gyvų vitaminų šaltinį savo mažame miestelyje. Mikrožalumynų neturėjome, o parduotuvėje pardavinėjo subrendusius žalumynus, kurie savo naudingumu neprilygsta pirmiesiems daigams, kuriuose visų vitaminų ir chlorofilo koncentracija yra dešimtis kartų didesnė. Pradėjau juos auginti namuose ir kasdien dideliais kiekiais vartojau vietoj vaisių, kurie, jei atsiranda namuose, yra labai brangūs. Mikrožalumynai atrodė puiki alternatyva. 2017 m. miesto ūkininko profesija buvo įtraukta į Skolkovo ateities profesijų atlasą. Atrodo, kad ši ateitis jau atėjo. Sveikų ekologiškų produktų poreikis miesto gyventojams tik auga”, – sako Pavelas.

Tuo pat metu jis sužinojo, kad Maskvoje vyksta paroda „Miesto ūkininkas” ir konferencija apie augalininkystę miestuose. Per tris dienas renginio lankytojai sužinos apie augalų auginimo patalpose subtilybes. Parodos, paskaitos ir seminarai naudingi tiek pradedantiesiems augintojams, tiek profesionalams.

„Pirmą kartą stebėjau renginį internetu ir užsiregistravau pas kelis tinklaraštininkus, kurie ne tik augina mikrožalumynus, bet ir moko šio amato socialinėje žiniasklaidoje”, – sako Pavelas.

Po to jis iš tiesų susidomėjo šia idėja ir nusprendė išbandyti ūkininkavimą mieste, pradėdamas nuo dešimties kultūrų. Tai buvo žirniai, violetiniai ridikai, rukola ir kiti augalai. Toks rinkinys kainavo tik apie 50 eurų. Pavelas sumontavo lentynas su šviestuvais, nusipirko džiuto kilimėlių ir užsisakė konteinerių, išleisdamas dar apie 200 eurų. Taigi jis žengė pirmuosius žingsnius augindamas mikrožalumynus.

Profesionalus lygis

Norėdamas nelikti mėgėju, o pasiekti profesionalų lygį, Pavelas nusprendė baigti specialius mokymus. Todėl jis užsisakė asmeninį dviejų mėnesių internetinį kursą už 100 eurų. pas Anną Ponosovą, vieną garsiausių Permės regiono miesto ūkininkų.

„Ji man suteikė konsultaciją, po kurios vyko mokymai su praktika. Jau 2020 m. spalį pradėjau įrenginėti specializuotą 26 kv. m patalpą mikrožalumynams auginti. Kadangi mano bute buvo sunku palaikyti žemą temperatūrą, reikalingą daigams auginti, nusprendžiau vertikaliam ūkiui įrengti savo namo vasaros priestatą. Ten įrengiau šildymą ir pastačiau lentynas”, – pasakoja verslininkas.

Tačiau net ir tam skirtoje patalpoje ūkininkas susidūrė su sunkumais – žalumynai džiūvo, juos reikėjo laistyti kartą ar du kartus per dieną. Be to, kai kurioms kultūroms reikėjo profesionalios šviesos – įprastoje saulės šviesoje jos neauga.

„Išryškėjo daug niuansų. Pavyzdžiui, mikrožalumynai sodinami labai dažnai, todėl didžiausias miesto ūkininko priešas yra pelėsis. Jei kambario temperatūra yra aukštesnė nei plius 24 laipsniai, jis pasirodo. Todėl oras turi būti visiškai atnaujinamas tris kartus per valandą. Kitaip tariant, vėdinimo sistema per valandą turi padengti tris kartus didesnį patalpos tūrį. Be to, kai kuriems augalams reikia maistinių medžiagų tirpalo – jie neauga be papildomų priedų”, – aiškina Pavelas.

Be vėdinimo, jis automatizavo šildymo sistemą prijungdamas ją prie išmaniojo kištukinio lizdo, kurį nusipirko „AliExpress” prekyvietėje. Jį galima valdyti nuotoliniu būdu išmaniuoju telefonu ir reguliuoti temperatūrą bei drėgmę.

Taigi, nepraėjus nė metams, jis savo rankomis įkūrė ūkį, kurį pavadino „Micro lifted”. Norėdamas įteisinti savo veiklą, jis užsiregistravo kaip savarankiškai dirbantis asmuo – pagal verslo pažymą.

Veganams ir zoholikams

Po pirmųjų sėkmingų pardavimų jis nusprendė išplėsti pardavimo kanalus ir pradėjo dirbti su restoranais ir kavinėmis. Kudymkare, kuriame gyvena 30 000 gyventojų, buvo tik vienas restoranas ir penkios kavinės. Vienos iš jų, „Kofeyu”, įkūrėjas nusprendė miesto ūkininko mikrožalumynus naudoti sumuštiniams gaminti. Augalai buvo tiekiami dėžutėse.

Tačiau pagrindinis pardavimo kanalas, kuriuo rėmėsi verslininkas, buvo nuotraukų ir vaizdo įrašų dalijimosi socialinis tinklas „Instagram”. 2020 m. gruodžio viduryje jis pradėjo pardavinėti žalumynus per asmeninę paskyrą ir tuo pačiu metu užpildė verslo paskyrą.

Pirma, jis gydė draugus, kurie dalijosi savo patirtimi pasakojimuose, taip padidindamas pasakojimų pasiekiamumą ir pripažinimą. Jis taip pat rengė konkursus, kuriuose už pakartotinį paskelbimą dalijo žalias dėžutes. Verslininkas manė, kad tikslinė produkto auditorija – šeimos su vaikais, veganai ir sveikos gyvensenos šalininkai.

Ūkininkas pastebėjo, kad didžiausia jo mikrožalumynų paklausa buvo prieš Naujuosius metus, nes augalai yra populiarus salotų ir jų puošybos ingredientas. Per šį laikotarpį verslininkas sugebėjo atgauti visas į verslą investuotas lėšas. „Pirmasis derlius Naujųjų metų išvakarėse atnešė apie 500 eurų.. Prie to prisidėjo ir sveikos mitybos tendencija apskritai, ir aktyvus pardavimų internetu augimas pandemijos metu”, – sako verslininkas.

Gegužės mėnesį populiariausias vietos laikraštis rašė apie ūkininką. Po poros savaičių vienas televizijos kanalas parodė reportažą apie jį. Į reportažą buvo įtrauktos nuorodos į ūkį „VKontakte” ir „Instagram”. Tai prisidėjo prie papildomo abonentų skaičiaus padidėjimo. Tačiau po Naujųjų metų švenčių sezoninė paklausa sumažėjo.

„Mūsų regione daugelis žmonių turi savo daržus, kuriuose augina prieskonines žoleles. Be to, prasidėjo atostogų sezonas. Todėl pavasarį ir vasarą pradėjau pardavinėti vidutiniškai 300 eurų. mažiau. Restoranai, kurie savo meniu naudoja mikrožalumynus, gelbsti. Jie atneša 40 proc. savo pajamų”, – aiškina ūkininkas.

Plėtros planai

Ūkininkas dar nepasirengęs plėsti verslo į artimiausią milijoninį Permės miestą. Jo teigimu, ten jau dabar yra didelė mikrožalųjų ūkių koncentracija. Beje, jis yra trečias pagal dydį po Maskvos ir Sankt Peterburgo. „Dėl to vyksta dempingas, ir jie savo žalumynus parduoda pigiau nei aš Kudymkare”, – paaiškino verslininkas.

Pasak jo, visų rūšių žalumynų kaina yra vienoda – konteineris kainuoja iki 3 eurai. Smulkiems augalams (rukola, krienai, brokoliai, kaliaropės, kopūstai ) – 2-2.5 eurai. Jo užtenka šešiems-septyniems valgymams.

„Dabar į mano stelažą sudėta 160 dėžių – tai maždaug 60 % didžiausios galimos apkrovos. Tai yra 70 dėžių per savaitę, o tai reiškia, kad kiekvieną gerą dieną parduodu po dešimt dėžių. Dalį jų parduodu, dalį galiu suvalgyti”, – sako verslininkas.

Dabar Pavelas planuoja pasinaudoti valstybės parama – jis svarsto galimybę gauti paskolą savarankiškai dirbantiems asmenims banke ir užsiimančios mažųjų ir vidutinių įmonių rėmimu . Pasak ūkininko, šis finansavimas padės jam „iki naujojo sezono būti pasirengusiam patenkinti paklausą ir nusipirkti kitą stelažą mikrožalumynams auginti”.

„Kol kas turiu vieną stovą. Norėčiau, kad žiemą dirbtų du. Taip pat planuoju dabar paleisti daugiau tikslinių skelbimų. Kol kas rengiu kūrybinius projektus, kuriuos reklamuosiu „Instagram”. Sukursiu internetine svetaine kur bus rodomi vaizdo įrašai apie tai, kodėl naudingi mikrožalumynai ir kaip jie naudojami maisto gamyboje. Taip pat galvoju apie bendradarbiavimą su vaisių ir daržovių parduotuvėmis. Didesni planai – pradėti auginti braškes ir konditerijos parduotuvėms skirtas maistines gėles, tokias kaip vijokliai ir nasturtos”, – priduria verslininkas.

Naujienos

Ekspertai

Visos teisės saugomos.© 2015-2024 | Kopijuoti draudžiama |