Sekite naujienas

Ekspertai

Įpročiai formuojami dar vaikystėje: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Paskelbta

-

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų. Vaikams dėmesį sukoncentruoti sunkiau, todėl edukaciją apie tvarumą itin naudinga paversti savotišku žaidimu kasdienėse veiklose, pavyzdžiui, net keliaujant apsipirkti į parduotuvę. Apie penkis smagius būdus, kurie padės vaikams suprasti apie tvarumo svarbą bei kaip elgtis, kad mūsų veikla būtų kuo draugiškesnė gamtai bei žmonėms, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.

„Mūsų veiksmai, kuriuos atliekame šiandien, daro didelę įtaką tam, kaip gyvensime rytoj. Todėl tvarumas – itin svarbi tema, apie kurią su vaikais reikia kalbėti nuo pat mažumės. Tai padės mažiesiems suformuoti reikiamus įpročius, todėl ilgalaikėje perspektyvoje vaikams tvarumas taps įprastu ir savaime suprantamu dalyku. Maisto prekių parduotuvė – puiki vieta, kurioje galima mokyti vaikus apie aplinkai ir žmonėms draugišką veiklą“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Urbelytė.

Reklama:

Vasarinės padangos - Pirkitpadangas.lt

Ji priduria, kad siekiant paskatinti vaikus rinktis sveikesnius ir aplinkai bei žmonėms draugiškesnius produktus „Lidl Lietuva“ ėmėsi keisti sveikatai nepalankių produktų rinkodarą vaikams. Mažiesiems nereklamuojami tie produktai, kurie neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) mitybos gairių, taip pat keičiamos tokių produktų pakuotės – atsisakyta vaikiškų paveikslėlių ant įpakavimų.

1. Padėkite suprasti tvarumo sąvoką


Geriausias būdas supažindinti vaikus su tvarumu – kalbėti apie pačią sąvoką, jos prasmę, naudą bei kaip kiekvienas galime prisidėti prie aplinkai bei žmonėms draugiškesnės veiklos. Tvarumo temos svarbu nepamiršti ir apsiperkant maisto prekių parduotuvėje.

„Pirkdami maisto produktus vaikams papasakokite apie pakuotes – kuo popierinės skiriasi nuo plastikinių. Taip pat priėję prie kasdien vartojamų produktų, pavyzdžiui, tokių kaip pienas ar duona, paaiškinkite, kokie gamtiniai ir žmogiškieji ištekliai yra reikalingi jiems pagaminti. Nepamirškite atkreipti vaikų dėmesį į ekologiškus produktus, įvardinkite juos kaip gerus tvarumo pavyzdžius. Svarbu neapkrauti vaikų dideliu informacijos kiekiu – patys klauskite klausimų, įtraukite juos į diskusiją bei sužinokite, kaip jie supranta tvarumo sąvoką“, – pasakoja M. Urbelytė.

Ji priduria, kad prekybos tinklai taip pat prisideda prie inciatyvų, kurių metu visuomenė šviečiama tvarumo tema. Pavyzdžiui, minint sąžiningos prekybos žyminčio ženklo „Fairtrade“ dieną, Vilniaus mokiniai sostinės „Lidl“ parduotuvėse kvietė pirkėjus prisidėti prie permainų maisto ir žaliavų tiekimo grandinėse – klausė pirkėjų, ką jie žino apie sąžiningą ir tvarią prekybą. Taip mokiniai ne tik patys domėjosi tvarumo tema, bet ir padėjo visuomenei labiau atkreipti dėmesį į aplinkai draugiškesnių produktų svarbą. Ši iniciatyva „Lidl Lietuva“ parduotuvėse vyksta jau ne pirmus metus, ją kasmet inicijuoja vystomojo bendradarbiavimo asociacija „Litdea“.

2. Būkite pavyzdžiu

Mažiesiems didžiausią įspūdį palieka jų tėvų pavyzdys. Pasak M. Urbelytės, svarbu ne tik kalbėti apie tvarumo naudą, bet ir patiems elgtis sąmoningai bei priimti tvaresnius sprendimus, taip vaikai tapę savarankiški perims teigiamus įpročius.

„Vaikai yra labai pastabūs, todėl tikrai mato, kai jūsų veiksmai neatitinka žodžių. Jei norite suformuoti tinkamą požiūrį į tvarumą, svarbu rodyti aktyvų pavyzdį. Vaikai pamatę, kad jūs apsiperkate su sąrašu, įdėmiai skaitote pakuotes, planuojate apsipirkimus ir taip mažinate išmetamo maisto kiekį, į parduotuvę keliaujate su daugkartiniais maišeliais bei vengiate naudoti plastikinius maišelius sveriamiems produktams, šiuos įpročius perims ir ateityje“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

3. Į parduotuvę – kartu su vaikais

Vaikai gali daug išmokti kartu eidami apsipirkti į maisto prekių parduotuvę. Supažindinus vaikus su tvarumo sąvoka ir svarba, įtraukite juos į produktų paiešką ir pasirinkimą.

„Paverskite apsipirkimą tvarių produktų „medžiokle“ – paprašykite, kad vaikai padėtų jums išrinkti aplinkai ir žmonėms draugiškesnius produktus. Vaikai gali rinkti produktus, kurie yra be pakuotės arba yra supakuoti į aplinkai draugiškesnę, tai pat atkreipti dėmesį į tam tikras etiketes ar lipdukus bei atpažinti tvarumą žyminčius ženklus ant įpakavimų. Svarbu nepamiršti prieš apsiperkant sudaryti reikiamų produktų sąrašą ir jo laikytis“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Taip pat nepamirškite papasakoti apie maisto švaistymo problemą ir kodėl tai neigiamai veikia aplinką. Teorinę dalį sustiprinkite veiksmais – parduotuvėje atidžiai rinkitės produktus, kad jų netektų išmesti. Pavyzdžiui, prie atliekų mažinimo prisidėkite pasirinkdami „Geradarių maišelius“, kuriuose atrinkti ne tobulos išvaizdos, tačiau vis dar puikiai tinkamos vartojimui šviežios daržovės bei vaisiai.

4. Informaciją pateikite kartu su žaidimais

Didelis informacijos kiekis gali išvarginti vaikus ir sumažinti susidomėjimą tvarumo tema, todėl pasistenkite ją pateikti žaismingai ir įdomiai.

„Pavyzdžiui, apie daugkartinių maišelių naudą papasakokite surengdami jų dekoravimo dirbtuves. Pasiruoškite audiniams tinkamus žymeklius, dažus ir kartu su atžalomis dekoruokite daugkartinius maišelius. Vaikams ne tik bus smagu juos išmarginti savo piešiniais, bet ir papuoštus maišelius naudoti parduotuvėje“, – pasakoja M. Urbelytė.

Vaikai dažnai mėgsta varžytis, todėl skatinti domėtis aplinkai draugiškesne veikla galite ir išsikeldami iššūkius, pavyzdžiui, bent dvi savaites į parduotuvę eiti apsipirki pėsčiomis, o ne važiuoti automobiliu.

5. Atkreipkite dėmesį į lengviau perdirbamas atliekų pakuotes

Dar vienas klausimas, kurį svarbu aptarti su vaikais, yra pakuotės ir jų perdirbimo galimybės. Pasikalbėkite apie tai, kaip gaminamos popieriaus pakuotės ir kodėl jų perdirbimas gali padėti išsaugoti miškus. Aptarkite iš skirtingų medžiagų pagamintų pakuočių yrimo laiką, parduotuvėje su vaikais rinkitės tokius produktus, kurie supakuoti į tvaresnes pakuotes.

„Kai vaikai supras, kaip svarbu rinktis lengviau perdirbamas ir mažesnę žalą aplinkai darančias pakuotes, namuose jas kartu atsakingai išrūšiuokite. Paruoškite atskiras šiukšliadėžes plastiko, popieriaus ir stiklo pakuotėms bei maisto atliekoms. Kartu su vaikais paruoškite paveikslėlius, tinkančius kiekvienai atliekų dėžėj ir jas papuoškite piešiniais. Taip pat kartu su vaikais į oranžinius maišelius, kuriuos rasite visose „Lidl“ parduotuvėse, atskirkite maisto atliekas“, – tvirtina „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė.

Naujienos

Verslas4 val prieš

Pirmoji LOGIN diena: pranešėjai iš viso pasaulio, išskirtiniai renginiai ir uždaras vakarėlis dalyviams

Šiemet didžiausiam Baltijos šalyse inovacijų festivaliui LOGIN – aštuoniolika. Ta proga į konferenciją atvyksta rekordinis kiekis pranešėjų, dvi dienas Litexpo...

Ekspertai22 val prieš

Kripto ekspertai piešia verslo ateitį: paprastės NT įsigijimas, o Lietuva pasiūlys savo kriptovaliutą

Finansinių technologijų pažanga pasaulyje padarė didžiulį postūmį teikiant klientams inovatyvias ir patogias paslaugas. Finansų valdymas mobiliąja programėle jau nieko nebestebina....

Verslas22 val prieš

2023 m. „Hostinger“ fiksavo pelną, pajamos augo 57 proc. iki 110,2 mln. Eur

„Hostinger“ įmonių grupės konsoliduotos pardavimo pajamos 2023 m., lyginant su ankstesniais metais, didėjo 57 proc. – iki 110,2 mln. Eur....

Verslas1 d. prieš

„Akropolis Group“ trečius metus iš eilės išlaikė „S&P Global Ratings“ suteiktą BB+ reitingą su stabilia perspektyva

Tarptautinė reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ iš naujo įvertino rezultatus ir kitas aplinkybes, kuriomis remiantis prekybos ir pramogų centrų valdymo...

Verslas4 d. prieš

„Planas Chuliganas” tapo „Ignitis” klientų aptarnavimo partneriais

Laimėjęs viešą pirkimą teikti klientų aptarnavimo paslaugas, kontaktų centras „Planas Chuliganas” oficialiai tapo sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis” klientų aptarnavimo...

Verslo Vikingai

Technologijos2 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas3 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |