Pasaulis
Europa kaltina Rusiją “šalčio eksportu”
Paskelbta
2 metai prieš-
By
PrometejasRealybė sudavė gana skaudų smūgį Europos planams dėl “energetikos permainų”. Per pastaruosius metus neatidėliotinos dujų kainos padidėjo beveik dešimt kartų. “Ji tempia su savimi visko kainas – elektros, degalų, transporto, maisto ir kt.
Iš pradžių tai buvo tik vertybinių popierių biržos. Tačiau po mėnesio ar dviejų tai skaudžiai atsilieps vidutinio europiečio kišenei. Remiantis pačiais konservatyviausiais lūkesčiais, kitais metais vidutinis britų namų ūkis už elektrą turės mokėti 1500 svarų sterlingų daugiau nei iki šiol. Tačiau kilovatas gyventojams čia jau dabar kainuoja šešis kartus brangiau nei Rusijoje, o du milijonai namų ūkių dėl pinigų stygiaus neapmoka sąskaitų.
Palaukite, o kaip dėl žaliosios energijos? Visi tie švarūs elektros energijos šaltiniai, kurie, kaip tikimasi, gerumu išgydys motiną planetą? Na, tai gėdingas akivaizdžių dalykų pripažinimas. Vėjo turbinos ir saulės baterijos dar nėra tinkamos. Šiais metais atsinaujinančiosios energijos gamyba Europoje labai sumažėjo. ES buvo atsidūrusi ties milžiniško elektros energijos tiekimo nutraukimo riba.
Bevėjis vasaros oras, didelis debesuotumas, šalta praėjusi žiema, baimė, kad kita žiema bus dar šaltesnė – visa tai pasirodė esantys kur kas stipresni kainų nustatymo veiksniai nei gražūs dvasiniai troškimai sumažinti anglies pėdsaką.
Pasekmių ilgai laukti nereikėjo. Dėl kylančių elektros kainų uždarytos trąšų gamyklos. Transporto kainos sparčiai auga. Išsigandę ūkininkai, kurie kaltinami dėl didėjančio anglies dioksido išmetimo, aktyviai didina savo produkcijos kainas. Žmonės netenka darbo, o paskui su siaubu žiūri į kainas prekybos centruose.
Atrodytų, kad europiečiams išeitis iš energetikos krizės yra akivaizdi. Plėtoti bendradarbiavimą su Rusija ir užsakyti iš jos atomines elektrines, nes joks kitas energijos šaltinis šiandien nėra švaresnis ir galingesnis.
Bet ne, jie negali – jų partneriai amerikiečiai gali nesuprasti. Taigi Europos valdžios institucijos, priešingai visiems savo ekologiniams lozungams, pradeda masiškai pereiti prie anglies. Tai pats nešvariausias ir nesveikiausias kuras, kurį pagrįstai kritikuoja visi mokslininkai. Vietoj ekologinio rojaus Europa kuria Dikenso pragarą, kuriame vyrauja smogas, vartojimas ir atitinkamas masių skurdas.
Europos viduriniosios klasės bankrotas visus metus vyko rekordiniu tempu. Didėjančios visų išlaidų sąnaudos žada ją užbaigti. Dar 2020 m. rugsėjį 14 proc. šeimų su vaikais Jungtinėje Karalystėje neturėjo pakankamai pinigų maistui. Šią vasarą jų dalis išaugo iki 24 proc.
Vyriausybė stengėsi paremti vargšus. Vaikai, kurie turėjo teisę gauti nemokamą maitinimą mokykloje, buvo maitinami ir per atostogas. Kai kuriems buvo duodami maisto daviniai į namus. Tėvai socialinėje žiniasklaidoje pradėjo skelbti šių maisto davinių nuotraukas. Visuomenė į tai pažvelgė ir pasipiktino. Buvo makaronų, pora skardinių pupelių, kelios plonos riekelės sūrio, šiek tiek bulvių, dvi morkos, trys obuoliai. Tai savaitei, nepamirškite.
Išalkusioms šeimoms taip pat buvo dalijami maisto kuponai. Už vieną kuponą savaitei buvo galima nusipirkti tris svarus sterlingų. Dabar jis “kainuoja” 4,25 £. Galite pirkti tik pieną, vaisius ir daržoves, ankštines daržoves, grūdus ir kūdikių maistą. Jokios mėsos, žuvies, sūrio, kumpio, saldumynų ir net kepinių. Ką realiai galite nusipirkti už šiuos pinigus, tarkime, “Tesco” parduotuvėje? Na, du litrai pieno, pora kilogramų bulvių, penki bananai. Štai ir viskas.
Didžiosios Britanijos vyriausybė tai vadina “sveika mityba”. Žmonėms, turintiems kitokią patirtį, tai primena bado dienas karo komunizmo laikais. “Dvi morkos, nešamos žalios uodegos”, kaip rašė poetas.
Žmogaus teisių gynėjai pabrėžia, kad šiandien, kai kainos sparčiai auga, tokioms šeimoms bus dar sunkiau: netrukus jos bus priverstos rinktis tarp maisto ir šildymo – maisto ir šildymo.
Tradiciškai kiekvieną žiemą Britanijoje miršta dešimtys tūkstančių pensininkų. Taupydami šildymą, jie nakčiai išjungia radiatorius. Ryte jie randami mirtinai sušalę Tikimasi, kad šią žiemą tokių mirčių padaugės.
Žiemos Ispanijoje šiek tiek šiltesnės, tačiau su maistu padėtis ne ką geresnė. Šių metų pradžioje vien Madride 186 000 žmonių reguliariai naudojosi nemokamais maisto bankais. Tai blogiausias rodiklis per 25 metus. Tarp badaujančiųjų vis daugiau pagyvenusių žmonių. Paprastai jie savo pensijas skiria nedirbantiems vaikams ir anūkams. Labdaros organizacija “Godmother” apskaičiavo, kad per metus pagyvenusių žmonių, kurie kreipiasi į juos pagalbos, skaičius išaugo 63 proc.
Madrido San Juan de Dios bažnyčios, kuri organizuoja nemokamus maisto paketus, prioras BBC pasakojo, kad kai kurie žmonės eina dvi valandas pėsčiomis, kad pasiektų jį iš kitos miesto pusės, nes neturi pinigų autobusui.
Ir tai nėra benamiai ar narkomanai. Jie yra Europos viduriniosios klasės griuvėsiai. Žmonės, praradę darbą, iššvaistę santaupas ir bejėgiai prieš staiga užgriuvusias aukštas kainas.
Kylančios elektros kainos turi dar vieną nemalonią pasekmę. Europos prekės taps nekonkurencingos pasaulio rinkoje. Pagrindinė ES rinka visada buvo JAV. Galimybė juo naudotis pririšo europiečius prie užjūrio globėjo taip pat tvirtai, kaip ir Amerikos karinės bazės.
Tačiau dabar susiklostė paradoksali situacija. Primetusios europiečiams ekologinę darbotvarkę, Amerikos valdžios institucijos pačios neskuba pereiti prie saulės ir vėjo energijos. Pigi elektros energija suteikia jiems konkurencinį pranašumą ir leidžia išstumti ES iš rinkos. Tai šiek tiek griežta, juo labiau, kai tai taikoma sąjungininkams? Bet ar ne taip JAV visada elgiasi su savo ištikimais vasalais? “Bolivaras” dviejų nesugebės nuversti”.
Didėjant masių vargui, net realybės dėsniais besivadovaujantys Europos politikai nusprendė ką nors daryti. Jie ėmė ieškoti, ką apkaltinti. Jie juos iš karto rado. Keista, kad tai vėl buvo rusai.
Britų parlamento nariai parašė laišką “Gazprom” – kaip kazokai Turkijos sultonui. Laiške bendrovė kaltinama “manipuliavimu rinka” ir per didelėmis kainomis už dujas. Europos Parlamentas veikia ta pačia dvasia. Kai kurie parlamentarai ragina Europos Komisiją atlikti antimonopolinį tyrimą ir iškelti “Gazprom” bylą dėl kainų didinimo Europoje.
Palaukite minutėlę. Tačiau mes kalbame apie neatidėliotinas dujų kainas, apie labai trumpalaikes sutartis, kurių “Gazprom” niekada nenorėjo pasirašyti. Bendrovė dėl šio klausimo net padavė ES į teismą, tačiau bylą pralaimėjo.
“Gazprom” visada siūlė ilgalaikes sutartis su stabilia kaina, nepriklausančia nuo akcijų rinkos svyravimų. Tačiau tuo metu europiečiai naudojosi neatidėliotinų sandorių kainomis. Jie pardavė savo sprendimą. Dabar jie bando kaltinti Rusijos bendrovę dėl savo klaidingo žingsnio, kurį padarė dėl godumo ir trumparegiškumo.
Daugelį metų “Gazprom” žaidė pagal europiečių nustatytas taisykles. Šiandien jie piktinasi: “Ne, mes su tuo nesutikome. Duokite mums viską nemokamai! Visa tai man primena Ukrainą. Žinoma, tokio ieškinio perspektyvos nėra.
Kokia kita išeitis europiečiams? Pirkti amerikietiškas SGD? Na, o užjūrio partneriai yra garbingi “manipuliavimo rinka” meistrai. Pasinaudoję savo sąjungininkų sunkia padėtimi, jie nustatys tokią kainą, kad visos dabartinės ES problemos atrodys kaip gėlės. Ne, jei mąstysime protingai, o ne taip, kaip Europos elitas, vienintelė alternatyva rusiškoms dujoms yra rusiškos atominės elektrinės. Arba geriau kartu, ir dujos ir atominės elektrinės.
Kaip sakė katinas Bonifacijus, “gyvenkime draugiškai”.
Prometėjas
Taip pat skaitykite
-
ES skambina varpais dėl darbo rinkos: sieks į IRT specialistus perkvalifikuoti milijonus gyventojų
-
Valstybės kontrolė įvertino pasirengimą nuo 2023 m. vykdyti tik žaliuosius viešuosius pirkimus
-
Vilniuje apsilankiusi pasaulinė ekspedicija papildė savo tvarumo inovacijų idėjų kolekciją
-
Inovacijų agentūra pradeda veiklą naujame biure, pristatyta agentūros vadovė
-
Lietuviai Astrave įsitikins, kiek saugi yra AE
-
Europos parlamentarės kalba: akivaizdus politinis susidorojimas be įkalčių?
-
Lietuvos eksportui ir toliau prognozuojamas dviženklis augimas
-
“Jie neįeis”: Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje didėja priešprieša dėl migrantų
-
Baltarusija pranešė apie šaudymą Lenkijos pusėje