Sekite naujienas

Sveikata

Gydytojas griauna populiariausius mitus: elektroninės cigaretės nėra saugus pasirinkimas

Paskelbta

-

Nors elektroninės cigaretės kelia pavojų sveikatai, vis dar yra manančių, jog jų rūkymas – nekalta pramoga. Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo gydytojas Pavelas Osipovas atskleidė, kokiais mitais vis dar tiki jauni žmonės, o neretai – ir jų tėvai, patys vaikams parūpinantys e. cigarečių.

Kelia pavojų sveikatai

Kaip paaiškino P. Osipovas, teorija, jog e. cigaretės daro mažesnę žalą sveikatai nei paprastas tabakas, buvo populiari prieš daugiau nei dešimtmetį. Mokslininkai patvirtino, jog iš tiesų nikotino koncentracija jose yra gerokai didesnė nei įprastose cigaretėse, o nikotiną surišančios medžiagos (propilenglikolis, glicerolis ir pan.) gali sukelti specifines kvėpavimo takų ligas arba apsinuodijimų praryjant, galiausiai, naudojami aliejai, aromatizatoriai ir dažikliai kaistant virsta kancerogeninėmis medžiagomis.

Kita problema – vadinamasis „dvigubas rūkymas“. Įvairių šalių statistika rodo, jog daugiau nei pusė rūkančiųjų e. cigaretes kartu rūko ir paprastą tabaką.

Pašnekovas stebisi ir tuo, jog vis dar yra tikinčių, jog e. cigaretės – nekalta pramoga. „Dauguma priklausomybių prasideda kaip smagus užsiėmimas, būtent todėl mūsų apdovanojimo ir malonumo sistema galvos smegenyse greitai formuoja žalingus įpročius. Malonu – nelygu sveika“, – komentavo pašnekovas.

Nikotinas yra toksinė medžiaga, o e. prietaisuose dažnai yra naudojami ir papildomi chemikalai: tirpikliai, dažikliai, organiniai aliejai, aromatizatoriai ir t. t. Kai kurie iš jų niekada nebuvo skirti tokiam naudojimui, o patekę į kvėpavimo takus daro žalą bronchams, plaučių alveolėms, kraujagyslėms ir pan.

„Išpopuliarėjus e. cigaretėms mes iš tiesų neturėjome pakankamai duomenų apie jų ilgalaikio naudojimo pasekmes, dažnai tie duomenys būdavo prieštaringi. Tačiau, joms paplitus, daugėjo ir informacijos apie poveikį organizmui. Kaip patvirtina pastarųjų metų tyrimų rezultatai, e. cigarečių naudojimas susijęs su kvėpavimo takų ligų išsivystymo rizika. Medicininėje literatūroje net aprašytos specifinės patologijos, būdingos tik e. cigarečių naudotojams, pavyzdžiui, e. cigaretėms / „veipinimui“ būdingas plaučių pažeidimas. Taip pat neturime pamiršti, kad priklausomybė nuo nikotino siejama ir su tam tikrais psichikos pokyčiais, tokiais kaip impulsų kontrolės susilpnėjimas, planavimo horizonto susiaurėjimas, pažintinių funkcijų pablogėjimas, ypač paauglių“, – kalbėjo Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo gydytojas.

Tikslas – daugiau informacijos

Nors dalis gamintojų pabrėžia, jog jų e. cigaretėse nėra nikotino, iš tiesų, dažniausiai pateikiama netiksli informacija apie tikrąją nikotino koncentraciją. Bet kuriuo atveju, pasak gydytojo, „veipinimas“ nėra saugus ir daro žalą sveikatai.

Šalies mokyklose e. cigaretes rūko jau kas penktas moksleivis. Todėl Klaipėdos rajono savivaldybė inicijavo komunikacijos projektą „Be-rūko“, kurio tikslas – informuoti apie e. cigarečių žalą ir kurti saugesnę atmosferą mokyklose. Projektu siekiama išsklaidyti klaidingą nuomonę, kad e. cigaretės yra nekenksminga pramoga, pabrėžiant jų keliamą ilgalaikę riziką sveikatai bei galimą priklausomybę nuo nikotino.

Ši iniciatyva – platforma įgalinti vaikus ir jaunuolius aktyviai dalyvauti diskusijose apie rūkymo keliamą pavojų, padėti suprasti, kodėl jie ir jų bendraamžiai turėtų atsisakyti šio žalingo įpročio, taip pat – priminti tėvams apie jų lemiamą vaidmenį formuojant vaikų kasdienius ir ilgalaikius įpročius bei elgesį, to reikšmę jų sveikatai.

Daugiau apie socialinę kampaniją „Be rūko” galite rasti www.beruko.lt.

Skaitykite

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |