Sekite naujienas

Sveikata

„Tylioji žudikė” hipertenzija: kaip jai užkirsti kelią?

Paskelbta

-

Gegužės 17-oji – pasaulinė hipertenzijos diena, skirta atkreipti dėmesį į šią ligą bei jos prevenciją. Pasaulyje hipertenzija serga daugiau nei 1,2 milijardo žmonių, o Lietuvoje šią diagnozę išgirsta net 4 iš 10 žmonių.

Ši liga paliečia daugybę žmonių, bet ji neturi ryškių simptomų, dėl to yra sunkiai pastebima ir būtent dėl šios priežasties kartais yra pavadinama „nematoma liga“.

Visuomenės žinios apie hipertenziją, jos požymius bei prevenciją vis dar yra ganėtinai menkos. Ne veltui ši liga dar vadinama „tyliąja žudike“: yra itin sudėtinga pastebėti jos požymius, o uždelsimas kelia didelę širdies ligų riziką.

Be to, modernus gyvenimo būdas, sumažėjęs aktyvumas, nesubalansuota mityba bei kasdien patiriamas stresas lemia tai, kad aukštas kraujo spaudimas diagnozuojamas vis jaunesniems žmonėms.

Supratimas, kas yra hipertenzija, kokias rizikas ji kelia ir kaip jai užkirsti kelią turėtų prasidėti dar mokyklos suole. Jauno amžiaus žmonėms tai gali padėti išsiugdyti tinkamus su sveikata susijusius įpročius, o taip pat prevenciškai rūpintis kraujospūdžiu. Pavyzdžiui, svarbu mokėti, kaip teisingai matuotis kraujo spaudimą:

– Bent 30 minučių iki matavimo nerūkykite, negerkite kavos, nevalgykite;

– Prieš matavimą venkite fizinės veiklos;

– Pasirinkite ramią aplinką bei komfortišką kambario temperatūrą;

– Sėdėkite nugarą atrėmę į kėdės atlošą;

– Nelaikykite kojos ant kojos, patogiai remkitės pėdomis į grindis;

– Pasėdėkite ramiai bent 3–5 minutes;

– Nekalbėkite nei prieš, nei matavimo metu.

Itin svarbu žinoti skaičius: jei kraujospūdis ramybėje lygus ar didesnis nei 140/90 mmHg būtina kreiptis į medikus. Deja nemaža dalis žmonių ne tik reguliariai nesitikrina kraujospūdžio, tačiau ir nesiima hipertenzijos kontrolės išgirdę apie diagnozę. Tai – didelė bėda ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje.

Maždaug pusės pacientų turinčių aukštą kraujospūdį rodmenys ir toliau viršija normos ribas, nors hipertenzijos gydymo gairės teigia, kad aukštas kraujo spaudimas turi būti sureguliuotas per 3 mėn. nuo diagnozės nustatymo.

Be jau minėto taisyklingo bei reguliaraus kraujospūdžio matavimo, ne ką mažiau svarbu taisyklingai gydyti pačią hipertenziją. Pagrindinė taisyklė – gydytojo paskirtus medikamentus būtina išgerti laiku ir laikytis gydymo režimo.

Gydymo režimo bus lengviau laikytis vartojant vienos tabletės derinius kaip rekomenduoja tarptautinės hipertenzijos gydymo gairės. Kilus su gydymu susijusiems klausimams, visuomet tarkitės su specialistu – tik taip pavyks sukontroliuoti aukštą kraujo spaudimą.

Kilus su gydymu susijusiems klausimams, visuomet tarkitės su specialistu – tik taip pavyks sukontroliuoti aukštą kraujo spaudimą.

Gegužės 17-ąją Vilniaus Akropolyje aukštieji kojūkininkai kviečia pastebėti aukštą kraujospūdį minint pasaulinę hipertenzijos dieną, gegužės 17-ąją, Vilniaus Akropolyje nuo 15 iki 18 valandos vyksta kraujospūdžio matavimų akciją, kurios metu medikai profesionaliai atliks matavimus, kartu apžvelgs rezultatus ir pasidalins patarimais dėl nuoseklaus kraujo spaudimo stebėjimo. Matavimai Akropolyje vyks greta „Maxima“ infocentro, kuris yra prie „Džiaugsmo“ įėjimo.

Skaitykite

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos3 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai3 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas4 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai5 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |