Sekite naujienas

Teisė

Subsidijos individualiai dirbantiems verslininkams už nuomos ir su ja susijusias išlaidas

Paskelbta

-

Absoliuti dauguma smulkių individualių verslininkų (prekybininkų, gamybininkų, paslaugų teikėjų) nuomojasi jų veiklai reikalingas patalpas. Todėl verslo patalpų (prekybinių, gamybinių, paslaugų) nuomos išlaidos, vienos iš dažniausiai pasitaikančių verslo sąnaudų.

Lietuvos Vyriausybė yra paskelbusi priemonę kompensuoti individualiai dirbančių verslininkų nuomos ir su ja susijusias išlaidas. Iš viso priemonei įgyvendinti skirta 12 mln. Eur iš valstybės biudžeto lėšų.

Reklama:

Šia priemone siekiama sumažinti nuo COVID-19 nukentėjusių individualią veiklą vykdančių asmenų finansinę naštą – kompensuoti patalpų nuomos išlaidas, o taip pat ir su nuoma susijusias eksploatavimo išlaidas (patalpų nuomos mokestis, vandens, šilumos, elektros energijos tiekimo, lifto, patalpų valymo ir saugojimo, pastato ir aplinkos priežiūros, pastato rekonstrukcijų ir įrengimų taisymo, automobilių stovėjimo vietų ar indeksavimo pagal pradinę nuomos sutartį išlaidas). Už šios priemonės įgyvendinimą tiesiogiai atsakinga Valstybės finansų įstaiga INVEGA. Paraišką subsidijai gauti būtina pateikti iki 2021 m. spalio 15 d.

Kiek verslininkas gali tikėtis gauti subsidijos?

Individualiam verslininkui skiriama vienkartinė de minimis nedidelės vertės valstybės parama. Subsidijos skyrimo apraše nurodoma, kad didžiausias galimos skirti subsidijos dydis yra iki 70 proc. pastoviųjų išlaidų (su patalpų nuoma ir jų eksploatavimu susijusių išlaidų), bet ne daugiau kaip 20.000 Eur bendrai pagal visas pareiškėjo teiktas kompensacijos paraiškas, dėl kurių buvo priimtas teigiamas sprendimas dėl kompensacijos skyrimo.

Kompensacijos dydis apskaičiuojamas nuo pastoviųjų išlaidų sumos, įtrauktos į sąskaitą faktūrą, be PVM, išskyrus atvejus, kai pareiškėjai yra ne PVM mokėtojai.

Kokie dokumentai bus reikalingi?

INVEGA įstaigai su paraišką reikės pateikti:

1. Patalpų nuomos sutartį ir sutarties pakeitimus, jei tokių buvo. Patalpų nuomos sutartis turi būti pasirašyta ne vėliau kaip 2020 m. lapkričio 1 d., paraiškos pateikimo metu ji turi būti galiojanti (nepasibaigusi ir nenutraukta) bei registruota VĮ Registrų centras Nekilnojamojo turto registre.

2. Kitus dokumentus, kuriuose yra informacija apie patirtų pastovių išlaidų sumą per kompensuojamąjį laikotarpį nuo 2020 m. lapkričio 1 d. iki 2021 m. balandžio 30 d. Tai gali būti individualiam verslininkui išrašytos sąskaitos faktūros, įvykdytų mokėjimų nurodymai, pinigų priėmimo kvitai, kasos pajamų orderio kvitai. Tačiau individualaus verslininko ir patalpų savininko tarpusavio įsipareigojimų įskaitymo aktas arba lygiavertis dokumentas nelaikomas tinkamu apmokėjimą pagrindžiančiu dokumentu.

3. Prie paraiškos taip pat reikės pridėti “vienos įmonės” deklaraciją.

Esant reikalui, kilus neaiškumams, INVEGA gali paprašyti pateikti papildomą informaciją ar dokumentus.

Kurie Individualūs verslininkai gali tikėtis kompensacijos?

Kompensacija mokama verslininkams, kurie nukentėjo nuo Covid-19 ir atitinka visas šias sąlygas:

  • individualus verslininkas (pareiškėjas), kuris veikia (dirba) nuomojamose patalpose pagal individualios veiklos pažymą arba verslo liudijimą;
  • paraiškos pateikimo dieną ūkinė veikla ir toliau vykdoma nuomojamose patalpose;
  • pareiškėjas, kurio vykdoma ūkinė veikla buvo įtraukta į Karantino metu ribojamų ir netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą;
  • individuali veikla buvo vykdoma 2020 m. ne trumpiau kaip 90 kalendorinių dienų nenutrūkstamai ar su pertraukomis iki 2020 m. lapkričio 6 d. paskelbto karantino;
  • pareiškėjas nėra gavęs pastoviųjų išlaidų kompensacijos iš kitų oficialių Lietuvos, Europos Sąjungos, tarptautinių šaltinių;
  • pareiškėjui nėra iškelta fizinio asmens bankroto byla.
  • pareiškėjas nesiverčia žuvininkystės, akvakultūros, pirminės žemės ūkio produktų gamybos veikla.
    pareiškėjas nepriklauso “vienos įmonės” kategorijai. Šiuo atveju fizinis asmuo (Individualią ūkinę-komercinę veiklą vykdantis subjektas), traktuojamas kaip įmonė, neturi būti susijęs įtakos ryšiais su kita – paslaugų įmone, dėl kurios paslaugų patiriamos pastoviosios išlaidos.

Reikalavimai dėl nuomojamų patalpų

Pareiškėjo nuomojamos patalpos negali būti priskirtos prie gyvenamosios paskirties. Pareiškėjo negyvenamųjų patalpų nuomos sutartis, turi būti sudaryta ne vėliau kaip 2020 m. lapkričio 1 d. ir paraiškos pateikimo metu ji turi būti galiojanti ir registruota VĮ Registrų Centras.

Individualaus verslininko nuomojamos patalpos, dėl kurių patiriamos pastovios išlaidos, turi būti Nekilnojamojo turto registre įrašytos kaip atskiras objektas su atskiru unikaliu numeriu. Nekilnojamojo turto registre turi būti įrašas apie nekilnojamojo turto nuomos sutarties sudarymą.

Jei pareiškėjas nuomojasi tik patalpų dalį, kuri nėra suformuota kaip atskiras nekilnojamasis daiktas, patalpoms, kurių dalis nuomojamasi, Nekilnojamojo turto registre turi būti priskirtas unikalus numeris ir patalpų dalies nuoma patvirtinta atskiru įrašu apie juridinio fakto įregistravimą.

Kompensacija pareiškėjui negalės būti paskirta, jei nuomojami laikinieji statiniai, žemės sklypai, aikštelės, kuriose stovi laikinieji pastatai ar kur vykdoma veikla pasistačius laikinąjį statinį, gyvenamosios paskirties patalpos ar jų dalis.

Kaip pateikti paraišką ir kaip ji bus vertinama?

Paraišką kompensacijai gauti galima pateikti tik elektroninę forma, kurią galima rasti INVEGA interneto svetainėje. Popierine forma pateikti paraiškos galimybė nesuteikta.

INVEGA paraišką turi įvertinti per 20 darbo dienų nuo teisingai užpildytos paraiškos ir dokumentų pateikimo INVEGA įstaigai dienos. Šis terminas gali būti pratęstas iki 10 darbo dienų.

Žadama, kad apskaičiuotą kompensaciją bus pervesta į nurodytą banko sąskaitą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo teigiamo sprendimo priėmimo.

INVEGA atsitiktinės atrankos būdu patikrins ne mažiau kaip 5 proc. individualių verslininkų, gavusių teigiamus sprendimus.

Visą išsamesnę informaciją patartina ieškoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir INVEGA internet’o svetainėse.

Parengė:

Andrius Kšanauskas

Teisininkas

Naujienos

Verslo Vikingai

Finansai2 savaitės prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai3 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |