Sekite naujienas

Ekspertai

Norisi slėpti, kiek laiko praleidžiate telefone? Psichologas atskleidžia, kas išduoda priklausomybę nuo interneto

Paskelbta

-

Širdis į kulnus nusirito, kai pamatėte, kad su savimi neturite išmaniojo telefono? Gali būti, kad esate priklausomas. Jei praleidžiate daugiau laiko socialiniuose tinkluose nei bendraudami su realiais žmonėmis, arba nuolat tikrinate žinutes, el. laiškus ar programėles, gali būti metas iš naujo įvertinti, kaip naudojate technologijas. Mykolas Kriščiūnas, „Jaunimo linijos“ psichologas, atsako, kaip atpažinti priklausomybę, o Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, siūlo netradicinį būdą, padėsiantį grįžti prie balanso.

7 valandos ekrane per dieną: ar tai nauja norma?

Kai šiuolaikinis žmogus prie ekranų praleidžia tiek daug laiko kiekvieną dieną, gali būti sunku atskirti, kada naudojimasis technologijomis kenkia. „Digital 2023“ pasaulinė apžvalgos ataskaita nurodo, kad 16–64 metų amžiaus žmonių vidutinis dienos ekrano laikas siekia beveik 7 valandas.

„Populiari metafora apie varlę, kuri nejaučia, kad pamažu kaista vandenyje, puikiai iliustruoja, kaip žmonėms išsivysto priklausomybė nuo išmaniųjų. Dažnai nepastebime, kiek laiko praleidžiame žiūrėdami į ekraną. O jei norime paslėpti, kiek laiko praleidome prie telefono, jaučiame gėdą, tai gali būti ženklas, kad ne veltui“, – sako psichologas.

Anot jo, nors priklausomybė nuo interneto gali pasireikšti įvairiomis formomis – nuo besaikio laiko leidimo socialiniuose tinkluose ir lošimų iki nuolatinio naujienų skaitymo bei informacijos rinkimo – jos simptomai nedaug skiriasi nuo kitų priklausomybių.

„Kaip ir kitos priklausomybės, ji neigiamai veikia žmogaus gyvenimą, o atsitraukimas ar pertrauka nuo jos sukelia abstinencijos pasekmes. Pavyzdžiui, nenaršant telefone kelias valandas, gali kilti pyktis, liūdesys, nerimas, stresas ar nemiga. Be to, net ir nedalyvaudami aktyvioje veikloje internete, dažnai galvojame apie tai, kas vyksta socialiniuose tinkluose ar kitose platformose. Šis nuolatinis dėmesys ekranams gali trukdyti mūsų darbingumui, santykiams su kitais žmonėmis ir apskritai gyvenimo kokybei“, – sako „Jaunimo linijos“ psichologas.

Pasak M. Kriščiūno, pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie socialinių algoritmus, kurie atliepia žmogaus biologinius poreikius, greitai ir patogiai pateikdami turinį. Dėl to natūraliai didėja laikas, praleidžiamas virtualioje erdvėje. Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, pabrėžia, kad vieną labiausiai įtraukių algoritmų naudoja soc. tinklas „TikTok“.

„Socialiniai tinklai sąmoningai manipuliuoja vartotojų norais ir baimėmis, siekdami padidinti įsitraukimo rodiklius, kas gali sukelti priklausomybę. Pavyzdžiui, „TikTok“ turinys yra kruopščiai pritaikytas kiekvienam vartotojui. Patiktukai, komentarai, peržiūros laikas ir pasidalijimai prisideda prie rekomendacijų algoritmo, kuris nustato, kiek vaizdo įrašas tinkamas kiekvienam vartotojui, atsižvelgiant į jo pomėgius. Dėl to žmonės praleidžia vis daugiau laiko programėlėje. Šis procesas sukuria nesibaigiantį tendencingo turinio srautą, skatindamas itin priklausomą šios programėlės pobūdį,“ – teigia J. Antropik.


Kuo nuobodesnis telefonas, tuo geriau

J. Antropik siūlo būdus, kaip sumažinti laiko praleidimą prie išmaniojo telefono. Pirmiausia, verta nustatyti aiškias taisykles, kiek laiko per dieną leisite sau praleisti internete.

„Tam galite naudoti laiko stebėjimo programėles, kurios padės matyti, kiek valandų praleidžiate skirtingose svetainėse. Taip pat verta išbandyti pauzes, kai būnate be interneto, pavyzdžiui, vakarienės metu ar prieš miegą, kad galėtumėte skirti daugiau dėmesio šeimai, draugams ar kitoms veikloms. Svarbu sukurti teigiamus įpročius, tokius kaip fiziniai užsiėmimai ar hobiai, kurie padės užpildyti laiką paleidus telefoną iš rankų“, – sako J. Antropik.

Pasak jos, taip pat galima pakeisti programėlių vietas telefono ekrane. Toks minimalus žingsnis apsunkins programėlės radimą ir apsaugos nuo nesąmoningo naršymo.

Be tradicinių patarimų, ji siūlo radikalų sprendimą – kurį laiką naudoti paprastą mygtukinį telefoną.

„Kuo nuobodesnis telefonas, tuo geriau. Laikinas perėjimas prie paprastesnio įrenginio leis jums atsitraukti nuo nuolatinio informacijos srauto, o tai padės susikoncentruoti į kasdienius dalykus ir realybę, padidins produktyvumą“, – priduria ji.

Anot J. Antropik, dar viena priemonė sumažinti priklausomybę – atsisakyti socialinių tinklų programėlių savo išmaniajame telefone. „Bent laikinai ištrynę socialinių tinklų programėles, galėsite tikrinti savo paskyras tik iš kompiuterio, taip sumažindami nuolatinio „scrollinimo“ pagundą“, – teigia „Tele2“ atstovė.

Naujienos

Verslo Vikingai

Verslo vikingai2 savaitės prieš

Soc. tinkluose išgarsėjusi Mokytoja Veronika: „Mokytojo darbas – tai ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdas“

Drąsi, charizmatiška ir aktyvi – taip galėtume apibūdinti soc. tinkluose daugumai gerai žinomą mokytoją Veroniką. Pradėjusi savo darbo kasdienybe, ugdymo...

Technologijos6 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai7 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas8 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai9 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |