Sekite naujienas

Laisvalaikis

Pirties malonumai – net ir vasarą: kodėl tai naudinga?

Paskelbta

-

Ar pirtis naudinga sveikatai? Pastarųjų trijų dešimtmečių tyrimai į šį klausimą linkę atsakyti teigiamai. Mokslininkai pažymi tokius potencialius saunos pliusus, kaip jautrumo insulinui padidėjimas, spartesnis gijimas po traumos ir netgi naujų smegenų ląstelių susikūrimas. Ir nors mums įprasta saunose bei pirtyse dažniau lankytis šaltuoju sezonu, šio malonumo nereikėtų pamiršti net ir vasaros metu.

Sauna ir sportas

Reklama:

Kada geriau lankyti saunoje/pirtyje – prieš sportuojant ar po? Šis SPA malonumas skirtas kūno atpalaidavimui, todėl pirtyje rekomenduojama lankytis tik po treniruočių. 6–10 valandų po saunos sportuoti nėra prasmės. Tarp užsiimančių kūno rengyba amerikiečių paplitusi nuomonė, kad sauna po treniruotės padeda auginti raumenų masę – tačiau toks įsitikinimas moksliniais tyrimais nėra paremtas. Be to, profesionalūs sportininkai saunose mažina savo kūno masę prieš varžybas – garinėje organizmas per minutę netenka 20–40 ml vandens. Be abejo, tai yra trumpalaikis efektas.

Pirties rūšys

Žmogaus kūnas pirtyje gali būti sušildomas pačiais įvairiausiais būdais: karštu oru, karštais garais, karštu vandeniu, prisotintu siera karštu vandeniu, karštomis pjuvenomis, karštu smėliu ar akmenimis, infraraudonaisiais spinduliais ir kt.

Pirtys dar gali būti skirstomos pagal psichoemocines savybes: individuali, kur pirties procedūros atliekamos vienam asmeniui; bendruomeninė, kurioje ugdomas bendruomeniškumas, gerinamas grupės mikroklimatas, mažinama ar panaikinama socialinė atskirtis; porinė arba šeimos, kur harmonizuojami šeimos santykiai; šventinė-proginė, kurioje su pirtininko pagalba harmonizuojami socialinės grupės narių santykiai, gerinamas emocinis klimatas, mažinama socialinė atskirtis. Lietuvoje paplitusios keturių rūšių pirtys: sauna, garinė, japoniška ir infraraudonųjų spindulių.

Kalbant apie bendruomenines pirtis, neretai tokie ritualai organizuojami didžiuosiuose šalies miestuose bei kurortuose, todėl Druskininkų SPA tikrai aptiksite tokį ritualą kaip bendruomeninę pirtį, kurioje su nepažįstamais žmonėmis plepėsite, juoksitės bei vanositės. Tokiu būdu ne tik sveikatinsitės, bet ir įgysite naujų pažinčių.

Pirtis ir sveikata

Pirtyje mus veikia šiluma, kuri stiprina ir gydo organizmą. Pagrindinė pirties nauda – prakaitavimas: jis atvėsina kūną ir pašalina nereikalingus medžiagų apykaitos produktus.

Žmogaus kūnas turi dviejų rūšių prakaito liaukas: ekrinines ir apokrinines. Ekrininės, kurių daugiau nei 2 mln., yra visame odos paviršiuje, jų išskiriamas prakaitas bekvapis, išgaruoja vėsindamas kūną. Įprastą dieną ekrininės liaukos išskiria apie 1 litrą prakaito. Pirtyje tokį prakaito kiekį jos išskiria per 15 min.

Apokrininės prakaito liaukos pradeda funkcionuoti organizmui bręstant, jos daugiausia išsidėsčiusios pažastyse, gaktos, galvos srityse ir išskiria prakaitą, turintį riebalų ir kitų organinių medžiagų, todėl jis turi specifinį kvapą.

Prakaitavimas ne tik reguliuoja kūno temperatūrą. Dešimtys iš tūkstančio žmonių sukurtų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, pesticidai, vaistai, įvairūs tirpikliai, dioksinai ir kt., patenka į mūsų kūną per maistą, geriamąjį vandenį ir orą, kad ir kaip sveikai stengtumėtės gyventi. Vienas iš šių medžiagų pašalinimo iš organizmo būdų yra prakaitavimas.

Pirties nauda neapsiriboja detoksikacija. Pirties šiluma, didindama kūno temperatūrą, sukelia įvairių fiziologinių pokyčių visose organizmo sistemose. Pirtis gerina kraujotaką, ląstelių aprūpinimą deguonimi ir maisto medžiagomis.

Birštonas SPA siūlo ir specialius pirties malonumus, skirtus sveikatai, kurių metu asmuo masažuojamas, jam atliekami eterinių aliejų ritualai, šveitimai ir kitos sveikatinimosi procedūros, po kurių žmogus tikrai jaučiasi dešimt kartų geriau, sveikiau, energingiau.

Taigi, pirties nauda nepriklausomai nuo metų laiko yra neginčijama. Todėl šiais malonumais galite mėgautis ištisus metus. Svarbiausia – nepersistengti ir neperkaisti. Na, o saikingas pirtinimasis – sveiko kūno bei organizmo pagrindas.

Skaitykite

Naujienos

Verslo Vikingai

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |