Sekite naujienas

Lietuvoje

Atveriama elektros rinka: laiko pasirinkti nedaug, klausimų – aibė

Paskelbta

-

Vidutinio dydžio buitiniai elektros vartotojai nuo kitų metų pradžios jau privalės pirkti elektrą iš nepriklausomo tiekėjo. Tačiau elektros energijai rekordiškai brangstant, ekspertų patarimai ima kategoriškai skirtis: nuo siūlymo rinktis nuolat svyruojančias kainas iki jų užfiksavimo ilgam laikotarpiui.

„Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė teigia, kad iki nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo termino pabaigos gruodžio 18 dieną liko nepilni trys mėnesiai, o kaip elgtis dar nepasirinko net 70 proc., arba 544 tūkst. buitinių šalies elektros vartotojų.

Reklama:

Vasarinės padangos - Pirkitpadangas.lt

„Ne tik energetiniai ištekliai, bet ir laikas šiemet tampa ypač brangus. Kuo ilgiau delsiama apsispręsti, tuo smarkiau rizikuojama, kad naujasis elektros tarifas nuo 2021 metų pradžios bus aukštesnis nei tų vartotojų, kurie sutartis sudarė anksčiau. Be to, tokią didelę į laisvą elektros rinką ateinančių vartotojų bangą turime pirmą kartą, todėl artėjant gruodžiui rizikuojame, kad susidarys butelio kaklelio principas. Klientų daug, konsultacijų poreikis didžiulis, o laikas – labai ribotas“, – sako „Elektrum Lietuva“ atstovė N. Petrauskienė.

Teisės aktais numatoma, kad liberalizuojant elektros rinką pagal suvartojamos elektros apimtis į konkretų etapą patekę buitiniai vartotojai būtinai turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Nieko nedaryti ir tikėtis, kad nuo kitų metų sausio toliau galios visuomeninis elektros tarifas – beviltiška. Tokiems neapsisprendusiems vartotojams bus užtikrinamas garantinis elektros tiekimas, kuris yra apčiuopiamai brangesnis nei pirkti iš nepriklausomo tiekėjo.

Dar viena priežastis, kodėl vartotojai linkę palaukti ir delsia imtis elektros pirkimo klausimo – žemų elektros kainų antirekordais pasižymėję 2020-ieji, kurie turėtų būti vertinami ne kaip taisyklė, o kaip išimtis iš taisyklės.

„Elektros kainų augimas šiemet yra rekordinis ir kol kas nesimato jokių ženklų, kad situacija galėtų pasikeisti. 2020 metai buvo išskirtiniai dėl pasaulį paralyžiavusios pandemijos ir kitų netipiškų aplinkybių. Kaip bebūtų, pirmas šokas praėjo ir rinkoje ima galioti įprastos taisyklės: ekonomika ir elektros poreikis auga, šildymo sezonas neišvengiamai artėja. Neišvengsime ir oro sąlygų poveikio elektros kainai. Išties kviečiame gyventojus nedelsti ir rinkos siūlomas sąlygas pradėti aiškintis nieko nelaukiant“, – pataria N. Petrauskienė.

Tarp vartotojų pasirinkimą palengvinančių įrankių – speciali elektros tiekimo pasiūlymų palyginimo skaičiuoklė, bendrovių siūlomos konsultacijos. Rinkos dalyvių galima paprašyti atsiųsti pasiūlymus ir juos tarpusavyje palyginti asmeniškai.

„Elektrum Lietuva“ laikosi konservatyvaus požiūrio ir, atsižvelgdama į objektyvią situaciją rinkoje bei vartotojams tenkančią riziką, elektros kainas siūlo fiksuoti 1, 2 ar net 3 metams. Į nereguliuojamą elektros rinką nuo šių metų pradžios patekę didžiausi elektros vartotojai patyrė nemažai streso, kai žemumose pernai besilaikiusi ir atitinkamus lūkesčius suformavusi elektros kaina šiemet staigiai šovė aukštyn“.

Pasak N. Petrauskienės, elektros kainų kreivė pastarąjį dešimtmetį juda viena kryptimi – aukštyn, išskyrus retus mažėjimo laikotarpius. Pasirinkus fiksuoti kainą, elektros tiekėjas įsipareigoja nustatytą laiką ją išlaikyti stabilią. Tai reiškia, kad iš dabar matomo tarifo apytiksliai pusę sudaranti jo dalis nesvyruos tiekėjo sąskaita. Nebent gali keistis valstybės rankose išliekanti jo likusi dalis, apimanti elektros persiuntimo kainą, VIAP (viešuosius interesus atitinkančios paslaugos) dalį ir papildomą dedamąją už skirstymo paslaugas buitiniams vartotojams.

Ar elektros kainos fiksavimas reiškia, kad tokio tiekėjo bus neįmanoma pakeisti? Tikrai ne, bet vertėtų išsiaiškinti susitarimo niuansus: pasirinkti priimtiniausią kainos fiksavimo laikotarpį bei išsiaiškinti, kuo įsipareigoja pats vartotojas: tam tikrą laiką naudotis tiekėjo paslaugomis, grąžinti suteiktas nuolaidas nutraukiant sutartį anksčiau laiko.

„Esame ne tik tiekėjai, bet ir dideli elektros gamintojai Baltijos šalių mastu, tad fiksuotos sutartys mums leidžia tiksliai planuoti, kam, kokiu laiku ir kiek elektros energijos turėsime patiekti, atitinkamai sustyguoti gamybos pajėgumus. Vartotojas suteikia stabilumą mums, mes stabilumą užtikriname klientui – laimi abi pusės. Nuosavų gamybos pajėgumų neturintiems tiekėjams yra sunkiau, todėl ir į šį niuansą kviečiame atkreipti dėmesį renkantis elektros tiekimo įmonę“, – teigia „Elektrum Lietuva“ atstovė.

Naujienos

Verslo Vikingai

Technologijos2 mėnesiai prieš

Kriptovaliutų mokėjimų surinkimo paslaugos verslams: teisinių iššūkių rinkoje daug, bet požiūris vis pozityvesnis

Apie kriptovaliutų mokėjimus tikrai esate girdėję, o tai šiandien ypač aktyviai naudojama ir verslo sektoriuje. Įmonės „CoinGate” bendraįkūrėjas ​​Dmitrijus Borisenka...

Verslo vikingai2 mėnesiai prieš

Sėkmingą šakočių ir autentiškų gardėsių verslą įkūrusi Sandra atskleidžia: „Versle galima suklysti, galima padaryti daug klaidų, bet nepavyksta tik tiems, kurie nebando.”

Visą gyvenimą meilę maistui ir įvairių skanumynų gaminimui jautusi Sandra Riepšienė, prieš 13 metų nusprendė pabandyti įgyvendinti svajonę ir kartu...

Dirbtinis intelektas3 mėnesiai prieš

Generatyvinis dirbtinis intelektas: pagalba ar grėsmė visuomenei?

Įvairūs  dirbtinio intelekto įrankiai šiandien vis aktyviau naudojami įvairių organizacijų ir specialistų, siekiant pagreitinti, efektyvinti įvairius darbo procesus. Visgi, netrūksta ...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

NordLayer paslauga: kas tai ir kuo naudinga šiandien kiekvienam verslui?

Globaliame verslo pasaulyje, vienas iš svarbiausių uždavinių yra suvaldyti saugumą ir galimas kibernetinių atakų rizikas, kurios gali padaryti neišmatuojamos žalos...

Verslo vikingai4 mėnesiai prieš

„Linkedist” agentūros įkūrėja Kotryna Kurt: apie verslo pradžią, iššūkius ir tai, kodėl kiekviena įmonė privalo būti linkedin platformoje

Dar gyvendama Danijoje, jauna marketingo specialistė Kotryna Kurt atrado tuo metu sparčiai populiarėjančią Linkedin platformą. Tuo metu tai padėjo jai...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |