Sekite naujienas

Pasaulis

“Dabar jie gali viską”. Didžioji Britanija nuvylė demokratijos aktyvistus

Paskelbta

-

Tūkstančiai epizodų, šimtai ieškinių ir nė vieno apkaltinamojo nuosprendžio – Didžiosios Britanijos valdžios institucijos nutraukė tyrimą dėl 2003-2009 m. karalystės kariuomenės įvykdytų nusikaltimų prieš Irako civilius gyventojus. Ir įsiutino visuomenę, ypač žmogaus teisių gynėjus.

Nusikaltimai be bausmės

Reklama:

“Padėkite! Negaliu kvėpuoti! – prašo vyras pilkais marškiniais ir maišu ant galvos. “Užsičiaupk ir daryk, ką sakau!” – šaukia britų kareivis. Įsako suimtajam pritūpti, o po dviejų sekundžių atsistoti.

“Mokymai” truko kelias valandas. 26 metų Baha Musa iš Basros buvo sulaikytas 2003 m. rugsėjo mėn. Karališkojo Lankašyro pulko 1-ojo bataliono, vieno iš pavyzdinių pulkų, karių. Jo suėmimo priežastis niekada nebuvo paaiškinta, jis buvo ne kartą sumuštas. Po tris dienas trukusių kankinimų jaunuolis mirė nuo daugybinių lūžių.
Iš Musos tyčiojosi septyni kareiviai. Jie buvo apkaltinti žiauriu elgesiu ir Ženevos konvencijos, draudžiančios kankinti civilius, pažeidimu. Tačiau kapralas Donaldas Payne’as vienintelis pateko į kalėjimą, nes jis vienintelis prisipažino. Po metų, 2007 m. pavasarį, jis buvo paleistas į laisvę.

Tai nebuvo vienintelis atvejis. 2003 m. balandžio mėn. Basroje Irako policijos pareigūną Raidą al-Massawi nužudė karališkosios kariuomenės eilinis (jo pavardė buvo slepiama). Jo vadas majoras Christopheris Soussas-Francsenas ataskaitoje rašė, kad Massawi paleido pirmąjį šūvį į karius, kurie, “atsižvelgdami į tai, kad tai kelia pavojų gyvybei, ėmėsi būtinų priemonių”.

Pareigūno žodžius patvirtino keli kolegos pareigūnai, kurie esą viską matė. Byla buvo baigta. Tačiau 2010-ųjų viduryje atlikus antrą tyrimą, kurį šį kartą atliko ne Gynybos ministerija, o nepriklausomi detektyvai, buvo nustatyta, kad neginkluotas policininkas buvo nušautas be jokių liudininkų.

Tačiau ataskaita buvo atidėta. Kaip ir 2003 m. gegužės mėn. įvykusio incidento su Saidu Šebramu, kurį britai nuskandino upėje, atveju. Prokuratūra teigė, kad “nėra įtikinamų įrodymų”.

Tačiau kartais būdavo. 2004 m. į spaudą pateko vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas keturių paauglių išnaudojimas. Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip kareivis spyrė vienam iš jų į kirkšnį. Du berniukai po sumušimo mirė.

Grupės spaudos tarnyba Irake reagavo nedelsdama. Tačiau savotiškai: kovotojas, kaip teigiama, spardė negyvą kūną. Jie nesakė, kokiu tikslu.

https://www.youtube.com/results?search_query=+Baha+Mousa+video+released

“Mes jus apsaugosime nuo teismo.”

Sprendimas nutraukti Karališkosios karo policijos tyrimų (SPLI) specialiosios komisijos darbą taip pat nebuvo tinkamai paaiškintas. Gynybos ministerijos vadovas Benas Wallace’as pripažino, kad kai kurie iš 1291 užregistruotų incidentų yra teisingi. Nepaisant to, niekas nebus teisiamas.
“Irake tarnavo daugiau kaip 140 000 karių, didžioji dauguma iš jų – garbingai. <…> SPLI uždarymas reiškia, kad visi tyrimai, susiję su operacijomis toje šalyje, yra baigti”, – sakė ministras.

Jis turi tik vieną argumentą: beveik visi kaltinimai yra išgalvoti. Parlamentarai gynė ministrą. Jie teigia, kad “vadinamosios aukos” paprasčiausiai nori gauti kompensaciją iš Londono – jiems jau išmokėta daugiau kaip 22 mln. svarų sterlingų.

Žurnalistai išsiaiškino, kad ieškinių atsiėmimas iš tikrųjų yra perkamas – tik kelios bylos pasiekia teismą.

Be to, kaip teigiama publikacijose, valdžios institucijos ir vadai nutylėjo daugybę nusikaltimų: civilių gyventojų, įskaitant vaikus, žudymą, prievartavimus ir kankinimus.
“Mūsų vadai sakydavo: “Mes jus apsaugosime, jei jie pradės tyrimą. Tiesiog nuoširdžiai pasakykite, ką manote apie grėsmę savo gyvybei”, – anonimiškumo sąlygomis prisipažino Irako veteranai.

Šios frazės dėka Gynybos ministerija ir karo policija Artimųjų Rytų kampanijos įkarštyje nutraukė šimtus bylų. Iki 2010 m. vyriausybė įsteigė specialią komisiją – Irako istorinių kaltinimų grupę (IHAT). Jame išaiškinta daugybė incidentų ir rasta įtikinamų karių ir pareigūnų kaltės įrodymų.

Tačiau 2017 m. IHAT buvo panaikinta: Gynybos ministerija, vyriausybė ir parlamentas pripažino tyrėjus nekompetentingais. Komisiją pakeitė SPLI, kurią kontroliuoja Karališkoji kariuomenė.

“Būdai jau išnaudoti”.

Be to, pastaruosius trejus metus žmogaus teisių aktyvistai kovojo prieš užsienio operacijų įstatymo projektą. Pagal ją teismas gali nagrinėti tik tuos įvykius, kurie įvyko ne seniau kaip prieš šešerius metus. Tai reiškia, kad žudynės Irake ir Afganistane automatiškai įtraukiamos į amnestijos taikymo sritį.

Pirminėje dokumento versijoje buvo atleista už bet kokius nusikaltimus prieš civilius asmenis visais ginkluotųjų pajėgų lygiais, išskyrus “ypatingus atvejus”. Galutinėje redakcijoje, kurią šią vasarą patvirtino parlamentas, seksualinė prievarta buvo pripažinta baudžiamuoju nusikaltimu. Už kankinimą, kuris prieštarauja viešam protestui, nebus baudžiama.

“Šis įstatymas tik sustiprintų nuomonę, kad valdžios institucijos sąmoningai vykdo atlaidumo politiką. Tai kenkia tradiciniam Jungtinės Karalystės įsipareigojimui laikytis pagrindinės tarptautinės humanitarinės ir žmogaus teisių teisės”, – sakė JT specialusis pranešėjas kankinimo klausimais Nielsas Meltzeris.

Nukentėję irakiečiai taip pat yra pasipiktinę. Įstatymas iš esmės panaikino visas pretenzijas britų kariuomenei. Tokiu atveju Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) Hagoje paprastai yra paskutinė gynėja.

Tačiau ir čia ne viskas paprasta. TBT nuo 2014 m. tiria Didžiosios Britanijos karo nusikaltimus Irake. Tačiau per visus tuos metus ji mažai ką sužinojo. 2020 m. gruodį teismas oficialiai nutraukė bylą. Taip pat su keista formuluote.

“Remdamiesi turima medžiaga, išnaudojome visas galimybes tęsti tyrimą. Nusprendžiau jį uždaryti. <…> Žinoma, kai kurios suinteresuotosios šalys bus nusivylusios ir supras tai kaip JK pozicijos palaikymą”, – teisinosi TBT teisėja Fatou Bensouda. Kitaip tariant, tarptautinė teisinė institucija vis dar negavo reikiamų duomenų iš Londono.

Žmogaus teisių aktyvistai teigia, kad taip elgdamasi Didžiosios Britanijos vyriausybė sumaniai užblokavo visas teisines galimybes. Daugybė nusikaltimų prieš civilius gyventojus Irake liks nenubausti – kaip 1948 m. Malaizijos žudynės, kaip kankinimai Kenijoje šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Visais atvejais pareigūnai tvirtino, kad labai atsiprašo ir tai daugiau nepasikartos.

Skaitykite

Naujienos

Verslo idėjos1 val prieš

Verslo idėjos patentavimas Europoje, kaip viskas vyksta?

Patentavimas Europoje Europos patentas – tai Europos patentų organizacijos išduotas apsaugos dokumentas. Europos patentų sistema grindžiama Europos patentų tarnybos ir...

Verslo idėjos14 val prieš

Verslo idėjos neįgaliesiems: 11 gerų idėjų

Lietuvoje nekalbama apie patogias sąlygas neįgaliesiems. Bet, jei nekalbama net apie patogų judėjimą, ar apskritai galima galvoti apie verslą? O...

Dirbtinis intelektas17 val prieš

Lietuvoje ir JAV veikiančios dirbtinio intelekto kompanijos „Genus AI“ kapitalo investicijos pasiekė 11 mln. JAV dolerių

Tiesiogiai vartotojams pardavinėjančioms ir elektronine komercija užsiimančioms įmonėms dirbtiniu intelektu grįstus sprendimus tiekianti kompanija „Genus AI“ pranešė gavusi 6 mln....

Nekilnojamas turtas18 val prieš

Euromoney tyrimas: EfTEN Capital antrą kartą pripažintas geriausiu nekilnojamojo turto investicijų valdytoju Centrinėje ir Rytų Europoje

Baltijos šalyse veikianti nekilnojamojo turto investicijų valdymo bendrovė „EfTEN Capital“ 2023 metais išrinkta geriausia nekilnojamojo turto investicijų valdytoja Vidurio ir...

Verslas19 val prieš

Į kvartalą Vilniaus Naujamiestyje „Hanner“ planuoja investuoti 35 mln. eurų

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ sostinės Naujamiesčio rajone planuoja pradėti naujo gyvenamojo kvartalo statybas. Vilniaus miesto savivaldybei pateiktas prašymas 4...

Verslo Vikingai

Finansai1 savaitė prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |