Sekite naujienas

Pasaulis

Diskusijos dėl skolos ir įsipareigojimų nevykdymo: ar amerikiečiai peržengs finansinę prarają?

Paskelbta

-

Kodėl JAV diskutuojama apie trilijono dolerių monetą ?

Šių metų JT Generalinės Asamblėjos atidaryme JT Generalinis Sekretorius António Guterresas pareiškė, kad pasaulis yra „ant bedugnės krašto ir juda klaidinga kryptimi”. Šią frazę prisimenu, kai iš šalies žvelgiu į tai, ką šiuo metu su savo viešaisiais finansais daro amerikiečiai. Tai ne pirmas kartas, kai jie balansuoja ant savo skolų neįvykdymo ribos, ir neatrodo, kad tai būtų pavojingiau nei anksčiau, bet jūs pradedate krimstis: o kas bus, jei šį kartą jie perlips uolą? Nukentės ne tik jie, bet ir visas likęs pasaulis.

„Finansinis Armagedonas”.

Praėjusią savaitę Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą, kuriuo būtų padidinta skolos viršutinė riba, šiuo metu siekianti 28,4 trilijono JAV dolerių, ir toliau finansuojama federalinė vyriausybė po rugsėjo 30 d., kai Amerikoje baigsis finansiniai metai. Tačiau tai žemieji parlamento rūmai, kuriuose prezidento Joe Bideno valdančioji Demokratų partija turi balsų persvarą, nors ir nedidelę. Kita vertus, Senate yra beveik visiška lygybė: respublikonų lyderis
Mitchas McConnellas jau leido suprasti, kad jis ir jo frakcijos nariai yra pasirengę blokuoti tuos pačius sprendimus. Jų politinis apskaičiavimas aiškus: tai iš esmės pristabdytų visą J. Bideno vidaus politinę darbotvarkę ir padidintų opozicijos šansus sėkmingai dalyvauti po metų vyksiančiuose vidurio kadencijos Kongreso rinkimuose.

Reklama:

Tačiau politikos nepakaks, o obstrukcionizmas grasina rimtai sutrikdyti ekonomiką. Baltieji rūmai jau nurodė JAV vyriausybinėms agentūroms ir departamentams pasiruošti uždarymui, jei finansavimas būtų įšaldytas. Sprendimas buvo pristatytas kaip įprastas: jie teigė, kad, nesant finansinio tikrumo, tokį žingsnį paprasčiausiai reikia žengti likus savaitei iki spalio 1 d. Tačiau, žinoma, galimas vyriausybės uždarymas savaime yra krizė, ypač atsižvelgiant į tebesitęsiančią COVID-19 pandemiją (nors uždarymas dažniausiai netaikomas gydytojams, kariuomenei ir federalinėms teisėsaugos institucijoms). Visi taip mano, tačiau Vašingtone besiginčijantiems politikams svarbiausia yra kas kita: ką rinkėjai apkaltins dėl šios krizės?

Skolų padėtis gali būti dar pavojingesnė. Nors, kiek pamenu, JAV valstybinės institucijos penkis ar šešis kartus buvo sustabdžiusios savo veiklą dėl lėšų stygiaus, Amerikos istorijoje dar niekada nebuvo įsipareigojimų nevykdymo atvejų. Ir jie tuo didžiuojasi už vandenyno. „Mes mokame savo skolas; tuo Jungtinės Valstijos skiriasi nuo beveik visų kitų planetos šalių”, – neseniai CNN sakė „Moody’s Analytics” vyriausiasis ekonomistas Markas Zandi.

Ekspertas pridūrė, kad įsipareigojimų nevykdymas „būtų finansinis Armagedonas”. – Jau vien mintis, kad laiku nesumokėsite skolų, yra visiška beprotybė.”

„Negrįžtama žala”.

„Bet mes gyvename beprotiškame pasaulyje”, o „įstatymų leidėjai Vašingtone vėl žaidžia žaidimus su Amerikos mokumu, bandydami išsiaiškinti, kas pirmas išsisuks”, – jo žodžius komentavo transliuotojas. Bet kuriuo atveju pati JAV vykdomoji valdžia neatmeta blogiausių scenarijų. Pranešimo priežastis – JAV iždo sekretorės Janet Yellen Kongresui išsiųstas laiškas. Šioje žinutėje amerikietis, buvęs Federalinės rezervų sistemos (FED), t. y. JAV centrinio banko, vadovas, paragino įstatymų leidėjus nedvejoti ir padidinti skolos lubas. Istorija rodo, kad delsimas „iki paskutinės minutės” spręsti šį klausimą „gali smarkiai pakenkti” verslo ir vartotojų pasitikėjimui, padidinti skolinimosi kaštus ir pakenkti šalies kredito reitingui, pabrėžė ji.

„O delsimas, dėl kurio kiltų abejonių dėl [JAV] federalinės vyriausybės gebėjimo įvykdyti visus savo įsipareigojimus, greičiausiai padarytų negrįžtamą žalą JAV ekonomikai ir pasaulio finansų rinkoms”, – pabrėžė Jellen.

Apie ką konkrečiai kalbama, žinoma, reikėtų klausti ekspertų. Tačiau pagal CNN pateiktą glaustą apibrėžtį „įsipareigojimų nevykdymas būtų ekonominis kataklizmas”. „Palūkanų normos smarkiai išaugtų, akcijų rinkos smuktų, pensijų sąskaitos nuvertėtų, JAV doleris pabrangtų, o vienintelės pasaulio supervalstybės finansinė reputacija būtų sugadinta”, – aiškino tinklas. Žinoma, galima ginčytis dėl vienintelės supervalstybės, nes ekonomiškai Ameriką jau lenkia Kinija, tačiau mintis buvo išsakyta pagrįstai.

„D diena”.

Liepos mėn. pabaigoje Kongreso Biudžeto biuras prognozavo, kad nepadidinus skolos viršutinės ribos JAV iždas „pritrūks pinigų” paskutinį metų ketvirtį, greičiausiai spalio arba lapkričio mėn. Ji paaiškino, kad „D diena” gali pasikeisti į vieną ar kitą pusę, priklausomai nuo mokestinių pajamų srauto į federalinį iždą.

Savo laiške įstatymų leidėjams Jellen taip pat nenurodė galutinio termino. Tačiau ji patikslino, kad „remiantis geriausia ir naujausia turima informacija”, „labai tikėtina, kad grynieji pinigai ir nepaprastosios priemonės galiausiai bus išnaudotos spalio mėnesį”. Agentūra iš anksto ėmė ruoštis galimai kritinei finansinei padėčiai.

Galiausiai, „Moody’s Analytics” geriausiu vertinimu, ši data yra spalio 20 d. Po to, jei skolinimosi viršutinė riba nebus padidinta, JAV valdžios institucijos neturės iš ko apmokėti sąskaitų ir turės, kaip rašė „Washington Post”, „priimti neįsivaizduojamą sprendimą: arba nemokėti 20 mlrd. dolerių, kuriuos reikia sumokėti pagyvenusiems žmonėms pagal socialinės apsaugos programas, arba atsisakyti mokėti JAV skolos vertybinių popierių turėtojams” – žinant, kad „tai gali pakirsti tikėjimą JAV mokumu ir visam laikui padidinti federalinio skolinimosi kainą”.

Publikacijoje, iš kurios paimta ši citata, daugiausia dėmesio skiriama Zandi ir jo darbuotojų atliktam tyrimui, kuriame teigiama, kad „užsitęsusi aklavietė dėl skolos lubų JAV ekonomikai kainuotų iki 6 mln. darbo vietų, namų ūkių turtas sumažėtų iki 15 trilijonų JAV dolerių, o nedarbas padidėtų nuo maždaug 5 % iki 9 %”. Tiek daug apie apytiksles įsipareigojimų nevykdymo sąnaudas.

Nesitaikstymo ištakos

Jūs klausiate: ar Amerikos įstatymų leidėjai viso to nežino ir nesupranta? Žinoma, kad taip. Ir minėtas respublikonų senatorius McConnell, opozicijos lyderis, neneigia, kad skolos riba turi būti padidinta savo noru. Tačiau jis nori, kad valdančioji partija prastumtų šį sprendimą (taip pat, jei reikia, pasinaudodama įvairiomis procedūrinėmis gudrybėmis Kongrese) ir taip prisiimtų visą atsakomybę už skolos naštos padidėjimą rinkėjų akyse. Demokratai piktinasi tokiu požiūriu. Pasak jų, buvusio respublikonų prezidento Donaldo Trumpo laikais jie patys, būdami opozicijoje, sutiko padidinti skolinimosi lubas. Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki ne kartą pabrėžė, kad šis „nepartinis” požiūris atitinka šalies interesus. Tuo pat metu valdančioji partija ir jai artima žiniasklaida primena, kad valdant D. Trumpui JAV valstybės skola padidėjo beveik 8 trilijonais JAV dolerių, o paskutinis respublikono priimtas sprendimas, leidžiantis tokį augimą, galiojo iki šių metų vasaros.

Tačiau sunkumai, su kuriais susiduria JAV spręsdamos savo finansines problemas, kyla ne tik dėl tarppartinės konkurencijos Vašingtone, bet ir dėl gilesnio ideologinio susiskaldymo. Pačioje Demokratų partijoje vyksta nelabai matomos, bet atkaklios ir principingos diskusijos dėl astronominių Bideno administracijos ekonominių programų išlaidų. Tai nestebina, nes sąskaitos vertė siekia trilijonus. Jau šią savaitę Kongresas ketina svarstyti maždaug 1 trilijono JAV dolerių vertės investicijų į infrastruktūrą programą, o vėliau – maždaug 3,5 trilijono JAV dolerių vertės socialinių ir ekonominių naujovių paketą.

Kaip jau minėta, tokių pinigų Amerikos ižde nėra, todėl šie planai iš pradžių sukėlė daug diskusijų. Politikai, kurie už vandenyno, įskaitant nuosaikiųjų demokratų, paprastai vadinami „fiskaliai atsakingais”, klausia, ar galima mokėti tokias sumas „kredito kortele”. Tačiau kairiojo sparno liberalai, vadovaujami senatoriaus Bernie Sanderso ir Atstovų Rūmų narės Alexandrijos Ocasio-Cortez, kategoriškai atsisako svarstyti kuklesnes alternatyvas. Jie taip pat suprantami – kada geriau susigrąžinti ekonominius ir politinius išteklius, jei ne dabar, pandemijos, kuri atskleidė gyvybinę būtinybę bet kokia kaina pasikliauti vyriausybe, metu? Be to, analitikai prognozuoja, kad po kitų rinkimų demokratai gali prarasti Kongreso kontrolę; tai taip pat verčia juos skubėti. Dešinieji konservatoriai, kurie pastaraisiais metais už vandenyno žvelgė į Donaldą Trumpą, neabejotinai mato liberalų požiūrį kaip bandymą įtvirtinti „amerikietiškąjį socializmą”. Jų nuomone, toks elgesys yra žalingas šaliai ir visiškai nepriimtinas. Iš čia kyla bendras kartėlis ir abipusis nesusitaikymas.

Be atminties ir be sąžinės

Įdomu tai, kad amerikiečiai dabartiniuose politiniuose ir ekonominiuose ginčuose pasuko gerų ketinimų keliu. Valstybės skolos riba iš pradžių buvo JAV valdžios šakų patriotinio sutarimo, o ne ideologinės kovos atspindys. Pirmą kartą Kongresas ją nustatė 1917 m. spalį, kad 28-asis šalies prezidentas Vudrou Vilsonas (Woodrow Wilson) galėtų lengviau teikti karines paskolas Pirmojo pasaulinio karo metu. Tų pačių metų pavasarį Amerika po trejų metų neutraliteto paskelbė karą kaizerinei Vokietijai. Anksčiau bet kokiam vyriausybės obligacijų platinimui JAV reikėjo specialaus įstatymų leidėjų leidimo. Tačiau šaliai įsitraukus į karą tapo aišku, kad paskolų reikės nuolat. Todėl jau Antrajame laisvės obligacijų įstatyme Kongresas suteikė vykdomajai valdžiai teisę skolintis savo nuožiūra. Žinoma, tik iki tam tikros ribos, kuri tapo pirmąja skolos riba.

Beje, karinės paskolos iš pradžių turėjo būti grąžinamos auksu. Tačiau JAV aukso atsargų tam nepakako, todėl 1933 m. Kongresas prezidento Franklino Ruzvelto iniciatyva atgaline data panaikino šią taisyklę. Tai sukėlė pasipiktinimo audrą ir teisminius ginčus, kurių vienas pasiekė JAV Aukščiausiąjį Teismą. Vyriausybės poziciją palaikė penki iš devynių teisėjų. Likę keturi teisėjai aukso standarto atsisakymą šiuo klausimu laikė de facto pirmuoju JAV įsipareigojimų nevykdymu. Kaip žinote, tai baigėsi 1971 m. „Niksono šoku”, kai buvo galutinai atsisakyta aukso standarto. Iš esmės Vašingtonas atvirai „išsukinėjo” savo užsienio partnerius, įskaitant artimiausius draugus ir sąjungininkus. Istorijoje išliko ciniška JAV iždo sekretoriaus Johno Connally jiems skirta frazė: „Doleris yra mūsų valiuta, bet jūsų problema.

Turiu omenyje amerikiečių nacionalinio pasididžiavimo klausimą, kad jie neturėjo įsipareigojimų nevykdymo. Tiesiog žmonių atmintis yra trumpa ir selektyvi.

Vikrumas ir jokio sukčiavimo

Dabar, norėdami išbristi iš finansinių sunkumų nacionaliniu lygmeniu, Vašingtone jie vėl pasirengę svarstyti „viską, ko nedraudžia įstatymas”. Geras pavyzdys – idėja išleisti trilijono dolerių monetą.

„Kadangi prasidėjo skolos lubų krizės sezonas, laikas sugalvoti beprotiškiausią problemos sprendimą: tegul prezidentas Joe Bidenas išleidžia 1 trilijono JAV dolerių monetą”, – juokaudama pasiūlė CNN, tačiau verslo naujienų skiltyje. Jis paaiškino, kad taip siekiama leisti vykdomajai valdžiai pasiekti norimą rezultatą „apeinant Kongresą”. Pasak CNN, „prezidentas galėtų išleisti 1 trilijono JAV dolerių „proginę” monetą, padėti ją į FED ir taip leisti vyriausybei toliau apmokėti savo sąskaitas.

Pasirodo, kad šis netrivialus būdas fiktyviai „papildyti” iždą buvo svarstomas Barackui Obamai, kuriam vienu metu teko spręsti 2008 m. finansų krizės padarinius. Kaip jis pats vėliau sakė podkastui „Pod Save America”, ši „beprotiška” idėja buvo aptarta „su Jacku Lew ir kitais” (Jacobas Lew 2013-2017 m. buvo JAV iždo sekretorius).

Teisiniu požiūriu ši idėja priklauso nuo to, kad įstatyme, leidžiančiame JAV prezidentui išleisti proginius ir jubiliejinius banknotus, neribojama jų nominalioji vertė. Kaip neseniai savo komentare šia tema pažymėjo prekiautojas tauriaisiais metalais Everetas Millmanas, net aukso, sidabro ir paladžio investicinių monetų „nominalios vertės yra daugiausia simbolinės”, o platinos atveju aiškiai nurodyta, kad Iždo departamentas gali kaldinti „bet kokio nominalo monetas”.

Blogiau nei įsipareigojimų nevykdymas?

Nesu ekonomistas ir negaliu spręsti, kaip 100 trilijonų JAV dolerių „mokėjimo priemonės” (kartais tokia suma minima) atsiradimas paveiktų, pavyzdžiui, infliaciją ar JAV skolos vertę. Tačiau CNN apklausti ekspertai teigia, kad pasekmės gali būti blogesnės nei įsipareigojimų nevykdymo atveju.

Pasitikėjimo doleriu ir visa JAV finansų ir ekonomikos sistema požiūriu tai „blogiausia, ką galima padaryti”, – aiškino Philipas Wallackas iš Amerikos verslo instituto Vašingtone. „Tokia kaip 1 trilijono JAV dolerių moneta yra geriausias būdas įtikinti žmones, kad doleris, kaip valiuta, nėra tokia gera”, – pridūrė jis.

Zandi iš „Moody’s Analytics” yra dar griežtesnis savo vertinime. „1 trilijono JAV dolerių moneta yra visiškai ydingas būdas apeiti vyriausybės skolos limitą, kuris tik dar labiau pablogins ir taip niūrią padėtį”, – sakė jis. – Pasauliniai investuotojai pripažįsta, kad tai netvarus būdas apmokėti vyriausybės sąskaitas, o artėjant konstitucinei krizei, tikimybė, kad ateityje jos nebus apmokėtos laiku, didės. 1 trilijono JAV dolerių moneta neišvengs nei finansų krizės, nei dar didesnės ekonomikos krizės. Kriptovaliuta yra vienintelis laimėtojas. Reikia manyti, kad tokie atsiliepimai pasiekia ir JAV valdžios institucijas. Baltųjų rūmų atstovas spaudai Mike’as Guinas CNN patikino, kad idėja išleisti nominalią supervertę monetą „nėra svarstoma”. „Yra tik viena perspektyvi galimybė sumažinti valstybės skolos ribą”, – pažymėjo jis. – Kongresas turi jį padidinti arba sustabdyti jo taikymą, kaip tai buvo daroma apie 80 kartų, įskaitant tris kartus, kai valdė paskutinė administracija.

Bet tai beprotiškas pasaulis…

Atrodytų, kad čia galime dėti tašką, bet man kyla nedidelė abejonė. Juk „New York Times” apžvalgininkas ir Nobelio premijos laureatas ekonomistas Paulas Krugmanas teigė, kad ta pati 1 trilijono JAV dolerių moneta „būtų tik buhalterinė gudrybė”, kuri „tik leistų iždui apeiti respublikonų šantažą”. Jei mano gerbiamasis kolega argumentuotų ekonomiką, tikriausiai be didelių abejonių patikėčiau jo žodžiais. Tačiau jis kreipiasi į politiką, o tai jau kita istorija. Šioje srityje Krugmanas, mano nuomone, po įnirtingos kampanijos prieš Trumpą, kurios liudininkais pastaruoju metu visi tapome, užsiima ne tiek aiškinamuoju, kiek propagandiniu darbu. Ir šiuo atveju nuoroda į „respublikonų šantažą” man atrodo savitikslė. Juk šis šviesuolis iš esmės išmuša iš vėžių stabdžių ir atsvarų sistemą – Amerikos demokratijos stuburą, o būtent tuo jį kaltina D. Trumpo nekentėjai.

„Nuolatinis nekontroliuojamas dolerių pasiūlos didinimas yra Vašingtono makroekonominės politikos esmė ir tam tikra prasme – mūsų bendra problema. Vis dėlto klaidinga manyti, kad JAV pasirinks įsipareigojimų nevykdymo kelią, kad sumažintų skolą. Pasaulinės rezervinės valiutos statusas leidžia jos turėtojui išleisti bet kokią pinigų sumą ir refinansuoti savo įsipareigojimus.”

Gerai, jei mūsų ekspertai nemato problemų. Tačiau aš vis tiek stebėčiau JAV politikus ir jų apologetus. Nuo seniausių laikų žinoma, kad dievai atima protą iš tų, kuriuos nori nubausti. Aš jums citavau CNN apie „beprotišką Amerikos politikos pasaulį”.

Sekime pasaulio įvykius.

Prometėjas

Naujienos

Sekite naujienas

Startuoliai

Verslo vikingai

Verslo idėjos

Visos teisės saugomos.© 2015-2022 | Kopijuoti draudžiama | SEO paslaugos: Bilger.lt