Sekite naujienas

Pasaulis

JAV panaudojo biologinį ginklą vardan grynesnio oro: yra mirusių

Paskelbta

-

Praėjusią savaitę Amerikos žiniasklaidoje tyliai ir tyliai pasklido žinia, kad populiariuose “Walmart” prekybos centruose parduodamuose oro gaivikliuose rasta Burkholderia pseudomallei bakterijų. Jis platina mirtiną ligą – melioidozę. Užsikrėtė mažiausiai keturi žmonės. Du iš jų, įskaitant vaiką, mirė. Labiausiai stebina tai, su kokiu abejingumu apie šią naujieną praneša nesmurtinė Amerikos žiniasklaida. Taigi jie mirė ir mirė, tai nieko tokio. “Walmart” pareiškė užuojautą. Oro gaiviklių nebėra lentynose. Nuo vasario mėnesio parduotus dezodorantus siūloma grąžinti. Pirkėjų patogumui paskelbtas “Walmart” prekybos centrų, kuriuose buvo parduodami mirtinai pavojingi aerozoliai, sąrašas. Pagal oficialią versiją mirtina infekcija į purškalus pateko Indijoje – ten, kur buvo surinkti buteliukai. Indija tikriausiai turėtų pasiruošti JAV sankcijoms. Tačiau Burkholderia pseudomallei yra ne tik Dievo pamirštų pietinių šalių prakeiksmas. Tai populiarus biologinis ginklas, plačiai naudotas XX amžiuje.

Jos artimiausia giminaitė Burkholderia mallei sukelia arklių slogą, lengvai perduodama žmonėms ir yra mirtina. Vokietijos kariuomenė bandė juo užkrėsti priešo arklius dar Pirmojo pasaulinio karo metais. Japonai sapų užkratą pradėjo platinti Antrojo pasaulinio karo metais. Jie eksperimentavo ne tik su žirgais, bet ir su žmonėmis – su karo belaisviais buvo atliekami žiaurūs eksperimentai, kurių rezultatai buvo mirtini. Po karo japonų “mokslininkai” buvo išvežti į JAV ir pradėjo mokytis iš savo patirties. Amerikiečių “mokslininkai” dirbo su abiejų rūšių Burkholderia bakterijomis. Knygos “Biologinis saugumas ir bioterorizmas: biologinių grėsmių atgrasymas ir prevencija” autoriai Geoffrey Rine’as ir Ianas Glarumas teigia, kad 1945 m. eksperimentų metu šeši Detriko stovyklos, legendinės karinės biolaboratorijos, vėliau virtusios milžinišku Fort Detriko kompleksu, darbuotojai užsikrėtė šrapneliais.Nuo to laiko Burkholderia tyrimai Jungtinėse Amerikos Valstijose nesustojo. Pati liga, natūrali melioidozė, jau seniai išnyko. Šiandien jį galima rasti tik labiausiai atsilikusiose Mianmaro ir Tailando vietovėse. Tačiau JAV kariuomenė labai intensyviai eksperimentuoja su savo patogenais.

Reklama:

Štai labai informatyvus straipsnis apie Burkholderia pseudomallei veikimo mechanizmą, kurį 2018 m. parašė Teresa Krakauer iš Fort Detriko. Štai įdomus aerozolinių rūšių užkrėtimo sultimis palyginimas – tai labai naujas 2021 m. straipsnis. Jos autoriai taip pat dirba Fort Detrike. Čia pateikiamas įdomus 2019 m. JAV gynybos departamento užsakytas tyrimas apie melioidozę JAV kariuomenėje. Papildoma problema yra ta, kad iškart po 2001 m. rugsėjo 11 d. JAV vyriausybė ėmė skirti milijardus dolerių naujų biolaboratorijų statybai, aukščiausio – trečio ir ketvirto – rizikos lygio. Programą rėmė Gynybos ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija ir Alergijos ir infekcinių ligų tyrimų institutas, kuriam vadovauja daktaras Anthony Fauci, šiuo metu atsakingas už kovą su koronavirusu ir juo užsikrėtusiais amerikiečiais.

Nepaisant vietos gyventojų protestų, laboratorijos buvo pastatytos visoje šalyje. Šiandien jie dirba su pavojingiausiomis planetos bakterijomis ir virusais, įskaitant Burkholderia.Ir tai anaiptol nėra tik moksliniai tyrimai. Bandoma sukurti naujas, mirtinai pavojingas medžiagas. Devintajame dešimtmetyje Bostono mikrobiologas Johnas R. Murphy, dirbantis Fort Detrike, sujungė difterijos bakterijų ir E. coli genus ir sukūrė itin pavojingą toksiną. Niekas anksčiau to nebuvo daręs”, – 2004 m. laikraščio “The Boston Globe” žurnalistams sakė M. Murphy. – Tai buvo išties pavojinga. Gauta medžiaga gali pražudyti visus planetos žinduolius…”.

JAV gynybos departamentas neseniai Bostono universitete įsteigė 4 lygio biologinę laboratoriją. Vietos gyventojai protestavo kaip įmanydami. Karinius tyrėjus jie atvirai vadino “bioteroristais” ir teigė, kad jie atsitiktinai ar tyčia į aplinką išleis pavojingų medžiagų.Reikia pasakyti, kad net ir šiandien daugelis amerikiečių mano, jog koronavirusą sąmoningai į apyvartą paleido JAV kariuomenė. Ši tema, žinoma, yra tabu gerbiamoje žiniasklaidoje. Tačiau nutekėjimų ir pavojingų incidentų JAV biologijos laboratorijose istorija išties įspūdinga.

2003 m. Fort Detrike du tyrėjai, atlikdami eksperimentus, užsikrėtė Ebolos virusu ir vienas iš jų mirė. 2004 m. gabenant į Oklando vaikų ligoninės tyrimų institutą nutekėjo juodligės sporų. Prieš pat tai, 2000 m., Fort Detriko forto darbuotojai susirgo sloga, kuri iš tikrųjų yra melioidozės atitikmuo.

Įdomu tai, kad JAV žurnalistai ir žmogaus teisių aktyvistai vis dar laisvai rašė ir kalbėjo apie pavojingą informacijos nutekėjimą, taip pat apie gyventojų protestus prieš karinių laboratorijų statybą prieš 15-20 metų. Dabar ši tema yra visiškas tabu. Nors nepriklausomam žurnalistui į melioidozės istoriją tenka daug gilintis. Viena vertus, neaišku, kiek iš tikrųjų buvo tokių atvejų. Melioidozė klastinga tuo, kad jos simptomai vienu metu primena beveik visas pavojingas ligas. Didelis karščiavimas, raumenų ir sąnarių skausmai, abscesai, greitai besivystantis plaučių uždegimas, sepsis. Tai galima supainioti su tuberkulioze, gripu, sifiliu ar net koronavirusu. Šiaurės pusrutulyje gyvenantis gydytojas niekada nebūtų pagalvojęs, kad pacientas, niekada nebuvęs Pietų Azijoje, staiga netikėtai susirgs reta tropine liga.

Atsižvelgiant į tai, kad aerozoliais prekiaujama nuo vasario mėnesio, o parduota apie 3 900 buteliukų, aukų skaičius gali būti daug didesnis. Gydytojai, niekada gyvenime nesusidūrę su melioidoze, galėjo nustatyti klaidingą diagnozę. Tačiau šių atvejų niekas netiria.Antra, pati aerozolinė versija pasirodė ne iš karto. Pirmasis melioidoze užsikrėtęs asmuo mirė kovo mėnesį, o antrasis – liepos mėnesį. Valdžios institucijos tik pažymėjo, kad niekada užsienyje nebuvę amerikiečiai mirė nuo retos tropinės ligos. Tačiau apie aerozolius tuo metu nebuvo užsiminta. Ši versija atsirado visai neseniai. Tai leidžia dėl visko kaltinti Indiją – kaip patogu. Ne per seniausiai JAV žvalgybos tarnybos dėl koronaviruso atsiradimo kaltino kinus. Tada jie turėjo atsiprašyti.

Melioidozę platinančiomis bakterijomis lengvai užsikrečiama įkvėpus užteršto oro arba per sąlytį su oda. Jei tai buvo nuotėkis iš karinės laboratorijos, jį galėjo būti bandoma užmaskuoti kaip netinkamus oro gaiviklius, t. y. toks pat kontaktas su sergančiu asmeniu.

Nerimą kelia ir adresų sutapimas. “Walmart” paskelbė savo prekybos centrų, kuriuose, kaip įtariama, parduodami pavojingi dezodorantai, sąrašą. Viena iš jų yra Kalhaune, vos už šimto kilometrų nuo Atlantos, kur įsikūrusios dvi 4 lygio biologinės laboratorijos. Kita yra Albukerkėje, kur gamtosaugininkai teigia, kad ten esančiose laboratorijose slapta dirbama su biologinėmis medžiagomis ir jos ne kartą buvo išsiliejusios.

Kas bus kaltas, jei šių miestų gyventojai pradės mirti nuo retos atogrąžų ligos, kuri nepaaiškinamu būdu pateko į JAV? Netinkamai gydant melioidozę, mirštamumas nuo jos siekia 90 proc. Ir kaip pasirinkti tinkamą gydymą, kai simptomai tokie neryškūs?

Žinoma, bet kurioje civilizuotoje šalyje dėl šio šiurpaus incidento turėtų atsistatydinti sveikatos apsaugos ministras ir Anthony Fauci, o gal net ir gynybos ministras. Iš tikrųjų, kaip tai įmanoma? Vyras nueina į parduotuvę, nusiperka kvepiančio purškalo, išpurškia jį koridoriuje ir staiga miršta siaubingoje agonijoje.

Tačiau mūsų partneriams amerikiečiams tokios detalės nerūpi. Visai vadovybei yra įdiegta, biologinėse laboratorijose patikrinimai neatliekami. Prezidentas netikėtai kovoja už ekologiją Rusijoję. “Ten jūsų tundra dega!” Aha, aha. Akivaizdu, kad siekiant pasirūpinti mūsų ekologija, Rusiją nuo visų sienų supa amerikiečių biolaboratorijos, kuriose Dievas žino, kas vyksta. Atrodo, kad partneriai jau pradėjo bandymus su žmonėmis.

Naujienos

Verslo idėjos7 val prieš

Verslo idėjos patentavimas Europoje, kaip viskas vyksta?

Patentavimas Europoje Europos patentas – tai Europos patentų organizacijos išduotas apsaugos dokumentas. Europos patentų sistema grindžiama Europos patentų tarnybos ir...

Verslo idėjos20 val prieš

Verslo idėjos neįgaliesiems: 11 gerų idėjų

Lietuvoje nekalbama apie patogias sąlygas neįgaliesiems. Bet, jei nekalbama net apie patogų judėjimą, ar apskritai galima galvoti apie verslą? O...

Dirbtinis intelektas23 val prieš

Lietuvoje ir JAV veikiančios dirbtinio intelekto kompanijos „Genus AI“ kapitalo investicijos pasiekė 11 mln. JAV dolerių

Tiesiogiai vartotojams pardavinėjančioms ir elektronine komercija užsiimančioms įmonėms dirbtiniu intelektu grįstus sprendimus tiekianti kompanija „Genus AI“ pranešė gavusi 6 mln....

Nekilnojamas turtas24 val prieš

Euromoney tyrimas: EfTEN Capital antrą kartą pripažintas geriausiu nekilnojamojo turto investicijų valdytoju Centrinėje ir Rytų Europoje

Baltijos šalyse veikianti nekilnojamojo turto investicijų valdymo bendrovė „EfTEN Capital“ 2023 metais išrinkta geriausia nekilnojamojo turto investicijų valdytoja Vidurio ir...

Verslas1 d. prieš

Į kvartalą Vilniaus Naujamiestyje „Hanner“ planuoja investuoti 35 mln. eurų

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ sostinės Naujamiesčio rajone planuoja pradėti naujo gyvenamojo kvartalo statybas. Vilniaus miesto savivaldybei pateiktas prašymas 4...

Verslo Vikingai

Finansai1 savaitė prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |