Sekite naujienas

Pasaulis

Kinijoje bręsta nauja grėsmė pasaulio ekonomikai

Paskelbta

-

Didžiausios Kinijos nekilnojamojo turto plėtotojos “Evergrande” problemos neseniai buvo aptarinėjamos visame pasaulyje. Analitikai prognozavo didžiulę ekonomikos krizę. Dabar jie kalba apie energetikos krizę. Kinijoje trūksta elektros energijos, fabrikai nustojo veikti, todėl tenka taupyti pinigus šildymui. Kokių pasekmių tai turės visam pasauliui.

Energijos žlugimas

Reklama:

Daugiau nei dešimtyje Kinijos provincijų, įskaitant pramonės centrus, nutrūko elektros energijos tiekimas. Daugelis įmonių, įskaitant tas, kurios tiekia komponentus “Tesla”, “Samsung” ir “Apple”, nutraukė veiklą.

Šildymas išjungtas, o gatvėse neveikia šviesoforai. Gyventojų prašoma nenaudoti katilų ir mikrobangų krosnelių piko valandomis.

Nuo vasaros KLR kyla problemų dėl elektros energijos. Liepos mėn. dėl neįprastų karščių elektros energijos suvartojimas buvo rekordiškai didelis. Dabar, artėjant šaltiems orams, Energetikos ministerija nurodė anglių ir dujų tiekėjams pasirengti žiemos bangai.

Tačiau kyla sunkumų, susijusių su degalais. ‘’Mėlyna’’ – ji brangi. Sunku rasti kietųjų degalų. O Kinijos ekonomika vis dar yra anglies, iš kurios gaunama daugiau kaip 55 proc. energijos, įkaitė.

Ji susipyko su svarbia tiekėja Australija po to, kai Kanbera apkaltino Pekiną “slepiant patikimą informaciją” apie koronavirusą. Dėl to sumažėjo anglių importas. Sausio-rugpjūčio mėn. importuota 198 mln. tonų – dešimčia procentų mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai.

Naujų partnerių ieškoma visame pasaulyje. Pavyzdžiui, pietrytinė Džedziango provincija atnaujino krovinių gabenimą geležinkeliu iš Kazachstano, tačiau tai yra daug kartų brangiau nei gabenimas jūra. Jie net pirmą kartą įsigijo anglies iš JAV.

Reklama:

Indijai taip pat trūksta degalų. Daugiau nei 70 proc. elektros energijos ten pagaminama iš akmens anglių.
Tuo tarpu Kinija aktyviai mažina išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Xi Jinpingas JT Generalinei Asamblėjai skirtoje internetinėje kalboje pareiškė, kad šalis nebeketina statyti anglimi kūrenamų elektrinių.

“Dėl naujos valdžios institucijų vykdomos žaliosios politikos KLR trūksta elektros energijos – žaliavų ir elektros kainos išaugo ir yra nepastovios”, – pažymi Ivanas Belkinas,

“Label Home Inc.” generalinis direktorius. – Padėtis rimta. Daugelis prekių ženklų stabdo gamybą, taupo net parduotuvių ir biurų oro kondicionavimo sistemas”.

Ir tada – visame pasaulyje

Pastaruoju metu analitikai aktyviai aptarinėja didžiausios Kinijos statybos bendrovės “Evergrande”, kuri dėl didžiulių skolų atsidūrė ties įsipareigojimų nevykdymo riba, krizę.

Dabar jie vertina riziką, kylančią dėl energetikos problemų. “Goldman Sachs” duomenimis, tai paveikė beveik pusę Kinijos pramonės. Todėl 2021 m. BVP augimo prognozė sumažinta nuo 8,2 proc. iki 7,2 proc.

“Bank of America” prognozuoja 7,7, tačiau 2022 m. – 4.0.

Didžiosios Britanijos modeliavimo ir rizikos analizės įmonė “Russell Group” apskaičiavo, kad dėl Kinijos energetikos apribojimų pasauliniai žaliavų srautai sutriko 120 mlrd. dolerių suma. Didžiausią poveikį patyrė mikroschemos, kurių pasaulinėje rinkoje vis dar trūksta. Jie būtini gaminant automobilius, prietaisus ir kompiuterius.

Nukentėjo buitinės elektronikos segmentas ir lengvoji pramonė. Įmonės skuba kaupti atsargas prieš naujametinius išpardavimus, ir tai joms labai nenaudinga.

Nuo 1980-ųjų Kinija išgyvena pakilimą. Tačiau pastaraisiais metais augimo tempas mažėjo. “Elektros energijos tiekimo sutrikimai, skolų krizė statybų pramonėje, delta viruso protrūkis – visa tai lemia gamybos sulėtėjimą ir gamyklų uždarymą”, – sako “TeleTrade” Informacijos ir analizės centro vyriausiasis ekonomistas Markas Goikhmanas.

Kinija yra viena didžiausių žaliavų vartotojų ir įvairių prekių, įskaitant maisto produktus, eksportuotojų.

“Didesnės energijos kainos Kinijoje didina bendrą energijos kainą. Tai ne tik didina pasaulinę infliaciją, bet ir mažina pelningumą bei lėtina kitų šalių, ypač Europos, ekonomiką”, – tęsia ekspertas.

Bankų sektoriui, vertybinių popierių rinkoms ir kapitalo rinkoms kyla didelė rizika.

Rusijai Kinijos problemos žada papildomą vidaus infliaciją. Ekonomikos augimas sulėtės dėl mažesnio energijos eksporto ir mažesnės gamybos. Neigiama padėtis finansų rinkose paveiktų rizikingo turto, įskaitant naftos ateities sandorius.

Tačiau viskas turi ir teigiamą pusę. Dėl sunkumų Kinijoje gali atsirasti kitų užsienio sandorio šalių, rinkų ir galimybių.
“Taip pat verta atkreipti dėmesį į mūsų pačių produkciją. Kur yra paklausa, ten bus ir pasiūla. Svarbiausia tai užtikrinti ir plėtoti”, – sako Ivanas Belkinas.

Šiuo metu Kinija aktyviai perka Rusijos elektros energiją. Todėl svarbu remti šią pramonę, sudaryti jai palankesnes sąlygas.

Kaip pažymi analitikai, daug kas priklauso nuo Kinijos valdžios institucijų kruopštumo. Jų arsenale yra daug patikrintų ir veiksmingų priemonių: nekilnojamojo turto sektoriaus skatinimas, finansinės pagalbos teikimas bankams ir nekilnojamojo turto paklausos didinimas teikiant hipotekos paskolas.

Belieka tikėtis, kad kitais metais krizę pavyks suvaldyti. Priešingu atveju nukentės visa pasaulio ekonomika.

Naujienos

Startuoliai

Verslo vikingai

Verslo idėjos

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |