Sekite naujienas

Pasaulis

Kuo Gruzijoje kaltinamas Michailas Saakašvilis?

Paskelbta

-

Spalio 1 d. Gruzijos ministras pirmininkas Iraklijus Garibašvilis pranešė, kad buvęs prezidentas Michailas Saakašvilis buvo sulaikytas. Jis buvo nuvežtas į Rustavio miesto kalėjimą.

Buvęs prezidentas anksčiau socialiniame tinkle “Facebook” paskelbė, kad praėjus aštuoneriems metams po išvykimo grįžo į tėvynę. Vėliau M. Saakašvilis paskelbė vaizdo įrašą, kuriame teigė esantis Batumyje. Gruzijos valdžios institucijos ne kartą sakė, kad buvęs prezidentas bus suimtas atvykęs į tėvynę.

Reklama:

1. Įtariamas dalyvavimas Zurabo Zhvania mirties byloje

2005 m. vasario 3 d. Tbilisyje neaiškiomis aplinkybėmis mirė Gruzijos ministras pirmininkas Zurabas Žvanija ir Rytų Gruzijos Kvemo Kartlio regiono gubernatoriaus pavaduotojas Raulis Jusupovas. Gruzijos vidaus reikalų ministras Vano Merabišvilis skubiai surengtame brifinge sakė, kad Žvanijos mirtį sukėlė nelaimingas atsitikimas, įvykęs dėl “buitinio dujų nuotėkio iš dujinio šildymo prietaiso”. Vėliau šią Gruzijos valdžios institucijų versiją patvirtino tyrime dalyvavę JAV FTB specialistai. Tačiau Zurabo Žvanijos artimieji ne kartą pareiškė, kad netiki oficialia jo mirties versija, ir pareikalavo pakartotinio tyrimo.

Opozicija kaltino Michailą Saakašvilį, su kuriuo jis turėjo politinių nesutarimų, dėl Žvanijos mirties. Pavyzdžiui, opozicinės Gruzijos darbo partijos lyderis Šalva Natelašvilis teigė, kad ministras pirmininkas buvo nužudytas dalyvaujant M. Saakašviliui “dalijantis pelną, gautą pardavus Gruzijos laivybos bendrovę”.

2012 m. lapkričio pabaigoje į valdžią atėjus koalicijai “Gruzijos svajonė”, Gruzijos vyriausioji prokuratūra atnaujino tyrimą dėl V. Žvanijos mirties. 2014 ir 2015 m. keli asmenys buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Michailas Saakašvilis šioje byloje liudija nuo 2014 m.

Michailas Saakašvilis

2. Nuosprendžio paskelbimas užpuolimo prieš Valerijų Gelašvilį byloje

2005 m. liepos 14 d. Tbilisyje buvo ginkluotai užpultas Gruzijos parlamento narys Valerijus Gelašvilis. 2014 m. rugpjūčio 5 d. Gruzijos generalinė prokuratūra priėmė sprendimą patraukti M. Saakašvilį ir buvusį vidaus reikalų ministrą Vano Merabišvilį baudžiamojon atsakomybėn dėl išpuolio organizavimo. Tyrimo duomenimis, 2005 m. M. Saakašvilis nurodė A. Merabišviliui organizuoti deputato sumušimą. Priežastis – straipsnis vietiniame laikraštyje, kuriame M. Gelašvilis išreiškė nepasitenkinimą tuo, kad prezidento nurodymu iš jo buvo atimta nuosavybė, taip pat aštriai komentavo asmeninį M. Saakašvilio gyvenimą.

2016 m. rugsėjo 22 d. Tbilisio miesto teismas Vano Merabišvilį pripažino kaltu dėl deputato sumušimo ir nuteisė šešeriems metams ir devyniems mėnesiams kalėjimo “už piktnaudžiavimą valdžia”.

2018 m. birželio 28 d. Tbilisio teismas nuteisė M. Saakašvilį šešeriems metams už akių ta pačia formuluote. Kaip ir A. Merabišvili, jis dvejus metus ir tris mėnesius neteko teisės eiti pareigas Gruzijos valstybės institucijose.

3. Nuosprendžio paskelbimas Sandro Girgvliani nužudymo byloje

2006 m. birželio 28 d. Tbilisyje buvo nužudytas Jungtinio Gruzijos banko darbuotojas Sandro Girgvliani. Netrukus opozicinė televizijos stotis “Imedi”, priklausanti verslininkui Badri Patarkacišviliui, paskelbė versiją, kad prie žmogžudystės prisidėjo Vidaus reikalų ministerijos vadovybė, vadovaujama Vano Merabišvilio. 2006 m. kovo mėn. keturi Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai buvo suimti dėl kaltinimų padarius nusikaltimą. Tų pačių metų birželį jie buvo nuteisti įvairiomis laisvės atėmimo bausmėmis; 2008 m. M. Saakašvilis jiems suteikė malonę.

2014 m. spalio 20 d. Merabišvilis šioje byloje buvo nuteistas trejus metus kalėti. 2014 m. lapkričio 27 d. Gruzijos generalinė prokuratūra pateikė M. Saakašviliui kaltinimus. Tyrimo duomenimis, 2008 m. valstybės vadovas piktnaudžiavo savo įgaliojimais ir suteikė malonę nuteistiesiems “apeidamas malonės suteikimo komisiją”.

2018 m. sausio 5 d. Tbilisio miesto teismas nuteisė M. Saakašvilį trejiems metams už akių. Teismas nusprendė uždrausti jam 1,5 metų eiti valstybines pareigas Gruzijoje.

4. 2007 m. susidorojimo su opozicijos demonstracijomis atvejis

2007 m. lapkričio 7 d. teisėsaugos pareigūnai smurtu išvaikė opozicijos demonstraciją Tbilisyje, keli šimtai protestuotojų buvo sužeisti. Tuomet Vidaus reikalų ministerijos riaušių malšinimo būrys įsiveržė į “Imedi TV” patalpas ir sumušė jos darbuotojus.

Pasibaigus M. Saakašvilio kadencijai, Gruzijos vyriausioji prokuratūra pradėjo įvykių tyrimą. 2014 m. liepos 28 d. M. Saakašvilis buvo apkaltintas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi jam nedalyvaujant. Generalinės prokuratūros duomenimis, įsakymą numalšinti demonstracijas davė asmeniškai valstybės vadovas. Be to, jo nurodymu “aukščiausi Gruzijos pareigūnai pradėjo neteisėtą verslininko Badri Patarkacišvilio turto konfiskavimo procesą”. Iš Patarkacišvilio šeimos buvo konfiskuotas televizijos kanalas “Imedi” ir kitas turtas (vėliau jis buvo grąžintas).

5. Kaltinimai valstybės lėšų pasisavinimu

2014 m. rugpjūčio 13 d. M. Saakašviliui buvo pateikti kaltinimai dėl 8,8 mln. gargždų (apie 5 mln. dolerių pagal 2014 m. kursą, apie 3 mln. dolerių pagal dabartinį kursą) valstybės lėšų pasisavinimo. Vyriausiosios prokuratūros duomenimis, didelė dalis šios sumos 2009-2012 m. buvo išleista asmeniniams M. Saakašvilio poreikiams, ypač “užsienio virėjų, masažuotojų, kosmetologų, dizainerio paslaugoms apmokėti”, taip pat prabangos prekėms pirkti, jachtoms, lėktuvams ir kt. nuomoti užsienio kelionių metu, lydinčių asmenų išlaidoms apmokėti. Jei teismas pripažins M. Saakašvilį kaltu, jam gresia nuo septynerių iki devynerių metų kalėjio,

6. Kaltinimai sankcionavus Badri Patarkacišvilio nužudymą

2008 m. vasario 12 d. savo namuose netoli Londono mirė verslininkas Badri Patarkacišvilis. Oficiali mirties priežastis – širdies smūgis. Praėjus daugiau nei 10 metų, 2018 m. spalio 17 d. Gruzijos vyriausioji prokuratūra paskelbė, kad pasirengimo nužudyti Patarkacišvilį byla išaiškinta. Atliekant tyrimą buvo suimti buvę aukšti respublikos vidaus reikalų ministerijos konstitucinio saugumo departamento pareigūnai, kurie įtariami viršiję savo įgaliojimus ir rengę žmogžudystę. Generalinės prokuratūros paviešintame pokalbių įraše vienas iš įtariamųjų teigia, kad M. Saakašvilis pats sankcionavo nužudymą. Buvęs Gruzijos prezidentas paneigė šiuos kaltinimus, teigdamas, kad jais buvo siekiama sukompromituoti jį asmeniškai ir jo šalininkus prieš prezidento rinkimus. Valdančiosios partijos “Gruzijos svajonė” remiamas Grigolas Vašadzė, kuris buvo laikomas pagrindiniu Salome Zurabišvili varžovu, buvo iškeltas M. Saakašvilio šalininkų – Jungtinio nacionalinio judėjimo – kandidatu į prezidentus. (2018 m. lapkričio 28 d. jis pralaimėjo Zurabišviliui, surinkęs 40,48 proc. prieš 59,52 proc.).

Naujienos

Verslo Vikingai

Finansai1 savaitė prieš

Techninių analitikų mokytojas Tomas Dulkys: „Didžiausia investuotojų ir spekuliantų klaida – noras praturtėti, o ne tapti šios srities profesionalu“

Kriptovaliutos, akcijų prekyba rinkoje, spekuliavimas, investavimas – vieniems šios temos atrodo nepažįstamos ir sunkiai perprantamos, o kiti sukaupia tiek žinių,...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

„A Management“ vadovė Aušra Virkietytė: Sužvaigždėjimas renginių organizatoriui – karjeros pabaiga

Renginių organizatoriaus darbas atrodo nesibaigianti šventė. Tad norinčių dirbti šioje srityje turėtų netrūkti. „Iš dalies taip ir yra, – sutinka...

Verslo vikingai2 savaitės prieš

LAVA SALES kompanijos vadovas Paulius Gumbelevičius: „Komanda – branduolys, padedantis sukurti sėkmingą verslą”

Neseniai įsikūrusios kampanijos LAVA SALES tikslas – pritraukti naujų klientų šaltų skambučių pagalba ir taip padėti verslui augti. Telemarketingo paslaugas...

Startuoliai2 mėnesiai prieš

Saugių sandorių platforma „EscrowPack“ padės internete pirkti ir parduoti nesibaiminant sukčių

Tikrai ne vieną kartą pačiam teko patirti ar iš draugų girdėti apie sukčiavimo atvejus, kuomet perkant prekes iš fizinių asmenų...

Finansai2 mėnesiai prieš

29-erių į pensiją išėjęs Gintaras Pociūnas: „Finansiškai raštingas ir investuojantis žmogus – turtingo mąstymo žmogus“

Taupymas, investavimas, akcijų biržos – terminai, kurių daugelis dar nepažįsta, o gal laiko tolima siekiamybe. Praktinius patarimus geresniam finansų valdymui...

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |