Investavimas

Kur investuoti 1000 eurų? 10 protingų idėjų

Paskelbta

-

Pagrindinis patarimas investuotojams – neinvestuokite paskutinių pinigų. Pirmiausia paruoškite finansinę pagalvę, pavyzdžiui, 3–6 mėnesių pajamas. Ir tik po to investuoti į investicines priemones.

Reklama

1. Euroobligacijos

Tai skolos vertybinių popierių užsienio valiuta rūšis. Pajamos iš jų kaupiamos ta valiuta. Įmonės išleidžia obligacijas, kad finansuotų einamąją veiklą ir naujus projektus.

Obligacijų turėtojų pajamas sudaro du komponentai: skirtumas tarp obligacijos pirkimo ir pardavimo kainos ir per obligacijos turėjimo laikotarpį sukauptų kupono pajamų suma. Kuponai mokami nustatytomis datomis.

Euroobligacijų galima įsigyti savarankiškai Vilniaus biržoje, per tarpininką ir kaip sudėtingesnių produktų – investicinių fondų ar ETF – dalį.

Ši galimybė tinka ir trumpalaikėms, ir ilgalaikėms investicijoms. Trumpo 2-5 metų termino obligacijos nėra nepastovios, t. y. joms nebūdingi dideli kainos svyravimai. Tokiam laikotarpiui šią priemonę galima laikyti konservatyvia. „EIKOS statybai“ 2024-ieji – įspūdingi projektai ir drąsūs planai: įmonė ruošiasi augti ir didinti darbuotojų skaičių

Euroobligacijos tinka 10 metų investavimo laikotarpiui, tačiau per tokį ilgą laikotarpį padidėja emitento problemų rizika. Todėl, rinkdamiesi obligaciją, patikrinkite bendrovės patikimumą:

Techninių įsipareigojimų nevykdymo atvejų, t. y. atvejų, kai paskolos gavėjas nevykdė paskolos sutarties sąlygų, nebuvo. Tokiu atveju įmonė gali turėti mokumo problemų ir investuotojas negrąžins investuotų lėšų.

Įvertinkite bendrovės skolos ir nuosavo kapitalo lygį jos ataskaitose. Viešųjų bendrovių ataskaitos yra laisvai prieinamos jų interneto svetainėse. Norint įvertinti bendrą įsipareigojimų skaičių, reikėtų jį padalyti iš balanso arba viso nuosavo kapitalo sumos. Įmonės, kurių skolų ir nuosavo kapitalo santykis viršija 50 %, gali būti nestabilios.

Jei į euroobligacijas investuojame 950 eurų, negalime diversifikuoti portfelio, nes visa suma bus skirta sumokėti už minimalią partiją. Faktiškai prisiimame vieno emitento riziką. Norint sudaryti euroobligacijų portfelį, mums reikia didesnės sumos.

Pajamingumas. Iš euroobligacijų galima tikėtis 2-2,5 % pelningumo eurais iš konservatyvių priemonių ir iki 8-9 % iš rizikingų obligacijų.

2. Akcijos

Akcijos – tai vertybiniai popieriai, suteikiantys savininkui teisę dalyvauti įmonės valdyme ir gauti dalį jos pelno. Investuotojas uždirba iš akcijų pirkimo ir pardavimo kainos skirtumo ir iš dividendų.

Dividendų už akcijas mokėjimas

Norėdami įsigyti akcijų, turite atsidaryti maklerio sąskaitą ir į ją įnešti lėšų. Galite pirkti patys arba per brokerį.

Užsienio bendrovių akcijos. Lietuvos investuotojas gali įsigyti užsienio bendrovių akcijų, kuriomis prekiaujama Vilniaus biržoje.

Jei įgyjate kvalifikuoto investuotojo statusą, galite pirkti vertybinius popierius užsienio biržose per brokerį. Norint įgyti šį statusą, reikia įvykdyti vieną iš toliau nurodytų sąlygų:

turėti turto brokerio sąskaitoje ir banko sąskaitose, kurio suma ne mažesnė kaip 60 000 eurų;
turėti finansinį išsilavinimą arba profesionalaus rinkos dalyvio kvalifikacijos pažymėjimus
turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį organizacijoje, sudariusioje sandorius su vertybiniais popieriais, arba ne mažesnę kaip 2 metų darbo patirtį organizacijoje, turinčioje kvalifikuoto investuotojo statusą.

Požiūris į užsienio ir Lietuvos akcijas yra bendras. Investicijoms porai metų – akcijos nėra geriausias pasirinkimas, nes ši priemonė yra gana nepastovi ir trumpuoju laikotarpiu labiau tinka spekuliacijai. Jei investuotų pinigų prireiks per 2 metus, akcijas į portfelį geriau įtraukti minimalia suma, o portfelį reikėtų formuoti iš akcijų ir obligacijų, kad obligacijų grąža padengtų galimą akcijų nuvertėjimą.

Ilguoju laikotarpiu akcijos yra tinkamas pasirinkimas. Ilguoju laikotarpiu dauguma akcijų rinkų, nepaisant krizių, vis dar auga.

3. Struktūrizuoti produktai

Tai sudėtingos priemonės, sudarytos iš paprastesnio finansinio turto: akcijų rinkos priemonių, bankų indėlių, brangiųjų metalų ir kito turto. Iš esmės tai yra „supakuotos” investavimo strategijos. Konservatyvios priemonės, kaip struktūrinio produkto dalis, atlieka apsauginę funkciją, o rizikingesnės priemonės – investicinę funkciją.

Ši priemonė tinka tiems, kurie nesijaučia stiprūs patys analizuodami investavimo idėjas. Struktūriniai produktai – tai analitikų parengtos investavimo idėjos. Tokius „dėžutėje” sudėtus sprendimus dažnai siūlo investiciniai bankai ir draudimo bendrovės. Jos taip pat juos valdo. Patyrę investuotojai tokį portfelį gali sudaryti ir patys. Investavimas į ETF

Struktūrizuoti produktai paprastai sudaromi trumpam laikotarpiui: nuo 1 iki 3 metų. Dėl rinkos svyravimų tai nėra geriausia priemonė 10 metų laikotarpiui.

Svarbu suprasti, kurio vertybinio popieriaus pagrindu formuojama 80-90 proc. portfelio. Dažnai tai būna obligacijos. Todėl renkantis struktūrinį produktą svarbu atkreipti dėmesį į jo patikimumą.

Pagrindinis struktūrizuotų produktų privalumas – galimybė iš dalies arba visiškai apsaugoti kapitalą. Tai reiškia, kad produkto termino pabaigoje asmuo atgaus 100 % investuotų pinigų (visiška kapitalo apsauga) arba sutartą dalį (dalinė apsauga), net jei rinka smuktų. Pavyzdžiui, 90 % dalinė kapitalo apsauga reiškia, kad, jei rinka žlugs, investuotojas atgaus 90 % investuotų pinigų.

Nepalanku anksčiau laiko pasitraukti iš struktūrizuotų produktų: tokiu atveju investuotojas gauna tik dalį investuoto kapitalo. Paprastai yra nustatyta tam tikra išpirkimo suma, kuri kartu su ankstyvo pasitraukimo sąlygomis nurodoma sutartyje. Kuo anksčiau klientas nori atsiimti savo pinigus, tuo mažiau pinigų jam grąžinama.

Pelningumas gali būti didelis. Esant palankiai įvykių raidai – 15-20 proc. per metus eurais. Tačiau reikia suprasti, kad produkto sudėtis gali būti nesėkminga.

4. Fondai

Savitarpio fondai. Vienetinis investicinis fondas yra kolektyvinio investavimo forma. Gyventojų (akcininkų) lėšas investuoja valdymo įmonė. Po to pelnas paskirstomas akcininkams proporcingai vienetų skaičiui.

Vienetai gali būti, pavyzdžiui, tik akcijos, tik obligacijos, hipoteka, meno vertybės. Yra mišraus investavimo fondų, kai lėšos iš dalies investuojamos į akcijas, o iš dalies į obligacijas ar kitas priemones.

Įėjimo į investicinių vienetų rinką kaina nėra didelė – nuo 10 eurų.

ETF. Fondas, kuriuo prekiaujama biržoje – investicinis fondas, kuriuo prekiaujama biržoje. Tai turtas, kuris seka indekso, prekės ar turto krepšelio vertę. Tačiau, skirtingai nei investiciniai fondai, ETF prekiaujama biržoje kaip akcijomis.

ETF gali apimti JAV IT sektoriaus įmonių akcijas, gali būti susietas su aukso kaina, gali būti susietas su nekilnojamuoju turtu, valiutomis ir pan.

Įėjimo į rinką riba yra 20-30 eurų.

Savitarpio investicinius fondus ir ETF fondus priskirčiau vienai turto grupei. Jie gali būti tinkami investuoti ir 2, ir 10 metų laikotarpiui. Svarbu suprasti, į kurį fondą investuojate. Yra investicinių fondų, kuriuos sudaro tik obligacijos, panašiai kaip ETF. Yra tokių, kurie investuoja tik į akcijas, ir yra mišrių fondų.

Trumpalaikėms investicijoms galime rinktis obligacijų fondus arba mišrius fondus su nedidele akcijų dalimi. Kuo ilgesnis investavimo horizontas, tuo daugiau rizikingų priemonių galima įtraukti į portfelį.

Šių priemonių privalumai yra tai, kad jos jau yra diversifikuotos ir nereikia patiems atrinkti vertybinių popierių į portfelį. Investiciniuose fonduose už jus viską atlieka valdytojas, o ETF investuojate į indeksą, jis užpildytas įvairiais vertybiniais popieriais ir jam nereikia papildomos analizės.

Pagrindinis savitarpio fondų trūkumas – dideli valdymo mokesčiai, palyginti su ETF.

Tokių priemonių pelningumas susijęs su rinkos, į kurią nukreiptos priemonės, pelningumu. Obligacijų savitarpio fondų pelningumas gali būti 4-8 % eurais, o akcijų rinkos – 12-15 % eurais.

5. Doleriai, eurai ar kita valiuta

Sandoriai užsienio valiutų rinkoje leidžia uždirbti iš valiutų kursų svyravimų, ypač nestabiliu laikotarpiu. Ilgalaikėje perspektyvoje valiutos laikymas yra geras pasirinkimas siekiant turėti saugumo pagalvę. ETF investavimas

Šiandien populiarios šios valiutos: doleris, euras, juanis ir svaras sterlingų. Investuoti į valiutas galite per valiutos keityklą, valiutos indėlį arba brokerį. Rizikingiausias būdas – per valiutų rinką, tačiau jo nerekomenduojame.

6. Auksas

Į auksą galima investuoti įvairiais būdais: biržoje, pirkti aukso luitus ar monetas, investuoti į neasmeninę metalo sąskaitą.

Auksas yra apsauginis turtas. Jis naudojamas portfeliui papildyti, pavyzdžiui, 5-10 %, nes paprastai yra atvirkštinėje koreliacijoje su akcijų rinka ir nestabiliais laikotarpiais užtikrina mažesnį portfelio sumažėjimą. Tai yra ir trumpalaikių, ir ilgalaikių investicijų strategija, nes pastaruoju metu ši priemonė yra gana nepastovi.

Sunku kalbėti apie konkretų pelningumą: jis nepastovus. Daug kas priklauso nuo priemonės, per kurią ją perkate.

Pelningumas gali būti 5-10 % per metus, kartais net 15 % – viskas priklauso nuo laikotarpio.

7. Vynas

Ne kiekvienas butelis tinka investicijai. Investicinės klasės vynai gaminami specialiai atsižvelgiant į tai, kad po daugelio metų išryškėtų papildomi skoniai. Kuo ilgiau vynas laikomas, tuo jis brangesnis.

Pirkti ir parduoti brangius vynus bei stebėti savo portfelio vertę galite Didžiosios Britanijos vyno biržoje – Londono tarptautinėje vyndarių biržoje.

Ekspertų teigimu, apie 90 % investicinės klasės vynų gaminama Prancūzijos Bordo regione. Dažnai vyno unikalumui ir jo vertės augimui įtakos turi orai. Pavyzdžiui, Bordo vynui nepelningi metai buvo 1978 ir 2008 m., o pelningi – 1998, 2000, 2005 ir 2009 m.

8. Meno objektai

Investiciniai meno objektai yra tapyba, skulptūra, fotografija ir antikvariniai daiktai. Tinkamai pasirinkus, meno kūrinio vertė laikui bėgant didėja. Paveikslą ar skulptūrą galite įsigyti aukcione, galerijoje arba tiesiai iš menininko. Antikvariniai daiktai perkami iš asmenų ir kolekcininkų, ką nors įdomaus galima rasti net sendaikčių turguose. Apie tikrąją maisto kainų ir jų reguliavimo situaciją

Meno rinkos pelningumas svyruoja nuo 30 iki 80% per metus. Tačiau reikia suprasti, kad vynas ir menas yra ilgalaikis turtas, į kurį verta investuoti tik supratus temą arba pasirinkus objektą dalyvaujant specialistui.

9. Investicijos į švietimą

Galite investuoti į savo išsilavinimą. Dažnai tai yra tolimesnės karjeros ir dėl to pajamų augimo pagrindas.

Pelningumas. Investicijos į save turi kumuliacinį poveikį, o rezultatai negali būti įvertinti iš karto. Išsilavinimo grąžą apskaičiuoti sunku: priklauso nuo to, kokioje srityje studijavote, kiek tai kainavo, kokios kokybės išsilavinimą gavote. Juk yra rizika, kad įgytos žinios jums nebus naudingos.

10. Sutelktinis finansavimas

Sutelktinis finansavimas – tai būdas pritraukti lėšų projektui ar verslui naudojant specialias internetines platformas.

Investuotojams formatas gali būti skirtingas, pavyzdžiui, skolos finansavimas ar dalyvavimas įmonės akcijoje. Trumpalaikiams laikotarpiams įdomesnis paskolų variantas, kai aiškiai suvokiama, kokias palūkanas gausite kas mėnesį, kas ketvirtį ar kartą per metus. Ilgainiui įdomiau turėti akcinį kapitalą versle, nes bėgant metams verslas gali įgauti pagreitį ir išaugti kelis kartus.

Šios priemonės pelningumas yra didelis – iki šimtų procentų per metus, be to, jūs gaunate galimybę dalyvauti kažkieno versle. Tačiau rizika taip pat didelė: verslą įtakoja daugybė veiksnių, kurie ne visada priklauso nuo verslininko, todėl investuotojo lėšų saugumo ir sėkmingos projekto plėtros garantijos nėra.

Populiarėja kriptovaliutų fondai

Populiariausia

Exit mobile version