Investavimas

Populiarėja kriptovaliutų fondai, prieinami net su mažomis investicijomis

Paskelbta

-

Didelę dalį pradedančiųjų investuotojų atbaido didelė daugelio kriptovaliutų kaina. Vis dėlto įsivaizdavimas, kad norint investuoti būtina įsigyti visą vienetą bitkoino, eterio ar kitos kriptovaliutos, yra tik klaidingas su šia rinka susijęs mitas. Vienas iš naujų būdų prisiliesti prie skaitmeninio turto pasaulio – kriptovaliutų biržoje prekiaujami fondai (angl. Exchange Traded Fund (ETF). Sektoriaus analitikai prognozuoja, kad 2025-aisiais kriptovaliutų ETF rinka gali sulaukti reikšmingo lūžio.

Reklama

Kriptovaliutų naujienų platforma „CoinDesk“ skelbia, kad šiais metais JAV gali būti patvirtinta daugiau nei tuzinas naujų kriptovaliutų ETF, jei tam pritars Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC). Ataskaitoje nurodoma, jog turto valdytojai jau pateikė 12 paraiškų dėl naujų ETF, tarp kurių yra fondai, pagrįsti bitkoinu, eteriu, „Litecoin“, XRP ir „Solana“ kriptovaliutomis. Vienas iš įdomesnių pasiūlymų – „ProShares“ ETF, kuris seka S&P 500 indekso grąžą bitkoinais.

Manoma, kad pirmasis patvirtintas produktas greičiausiai bus bitkoino ir eterio jungtinis ETF. Iš SEC rinka šiemet laukia esminių pokyčių, mat naujasis komisijos pirmininkas Paulas Atkinsas yra žinomas dėl palankaus požiūrio į kriptovaliutas. ETF investavimas

„Kriptovaliutų rinka nuolat auga, tad daugėja ir galimybių investuoti – nuo tradicinių tiesioginių investicijų į kriptovaliutas iki naujų finansinių įrankių, tokių kaip kriptovaliutų ETF. Svarbu nepamiršti, kad kiekviena investicija reikalauja atsakingo pasiruošimo: visuomet būtina įvertinti ne tik galimą pelną, bet ir rizikas”, – sako Jonas Juengeris, bendrovės „Bifinity“ vadovas.

Dviejų tipų fondai

Kriptovaliutų ETF – tai investiciniai fondai, kurie seka vienos ar kelių kriptovaliutų vertės pokyčius. Panašiai kaip ir tradiciniai akcijų ETF, kriptovaliutų ETF vienetais yra prekiaujama biržose, todėl jie suteikia patogų būdą investuoti į kriptovaliutų rinką tiesiogiai neįsigyjant skaitmeninių valiutų. Akcijų ETF seka įmonių akcijų kainų svyravimus, o kriptovaliutų ETF – įvairių kriptovaliutų vertės pokyčius. ETF leidžia diversifikuoti riziką ir sumažinti kriptovaliutų kainų svyravimų įtaką investicijoms.

Perkant ETF fondų vienetus galima pradėti investuoti su gerokai mažesnėmis sumomis nei tiesiogiai investuojant į kriptovaliutas, Toks būdas ypač patrauklus pradedantiesiems investuotojams, kurie nori išbandyti kriptovaliutų rinką, tačiau nesiryžta didelėms investicijoms ar nežino, kaip tiesiogiai pirkti bei saugoti kriptovaliutas. Investavimas į ETF

Įprastai išskiriami du pagrindiniai kriptovaliutų ETF tipai. Pirmasis – fiziškai paremti kriptovaliutų ETF, dar vadinami „spot“ ETF. Šio tipo fondus valdančios investicinės įmonės tiesiogiai perka ir laiko kriptovaliutas. Investuotojai, įsigydami tokių fondų vienetų, netiesiogiai įgyja pagrindinių kriptovaliutų dalį, tačiau patys jų nevaldo. Tai patogus būdas gauti prieigą prie kriptovaliutų rinkos, nereikalaujantis sudėtingų pirkimo ir saugojimo procesų.

Pirmasis bitkoino „spot“ ETF į prekybos sąrašus Europoje buvo įtrauktas tik 2023 m. rugpjūtį. Tai tapo reikšmingu įvykiu kriptovaliutų rinkoje, žyminčiu išaugusį institucinių investicijų dėmesį kriptovaliutoms.

Kitas tipas – sintetiniai ETF. Jie seka ne pačių kriptovaliutų, o jų išvestinių finansinių priemonių, tokių kaip kriptovaliutų ateities sandoriai (angl. futures) ar biržoje prekiaujamų produktų (ETP), vertę. „Bitcoin Futures“ ETF yra vienas iš sintetinių kriptovaliutų ETF pavyzdžių.

Skirtingai nei fiziškai paremtuose ETF, sintetiniuose ETF fondo vieneto kaina kinta kartu su išvestinių priemonių, o ne pačios kriptovaliutos verte. Vis dėlto artėjant ateities sandorio terminui, šių fondų kaina paprastai priartėja prie tikrosios kriptovaliutos vertės.

Kriptovaliutų ETF privalumai ir trūkumai

Vienas didžiausių kriptovaliutų ETF privalumų – prieinamumas per tradicines investavimo priemones, pavyzdžiui, bankus ar internetines prekybos platformas. Tai reiškia, kad investuotojui nereikia išmanyti, kaip veikia kriptovaliutų piniginės ar pervedimai – visais šiais aspektais pasirūpina fondo valdytojai. Kur investuoti mažas sumas

Kitas svarbus privalumas – diversifikacija. Dauguma kriptovaliutų ETF investuoja ne tik į vieną skaitmeninį turtą, bet į kelių kriptovaliutų ar su jomis susijusių įmonių krepšelį. Tai padeda sumažinti investavimo riziką, nes vienos valiutos kainos svyravimai neturi tokio didelio poveikio bendrai investicijai. Be to, kriptovaliutų ETF vienetai kainuoja gerokai mažiau nei visas bitkoinas ar eteris, todėl investuoti galima ir su mažesnėmis sumomis.

Kriptovaliutų ETF yra reguliuojama finansinė priemonė. Tai suteikia investuotojams daugiau saugumo ir aiškumo, nes fondų veiklą prižiūri finansų reguliavimo institucijos. Kita vertus, besižavintiems blokų grandinės technologijos anonimiškumu tai gali būti ir didelis minusas.

Kriptovaliutų ETF turi ir daugiau trūkumų. Pirmiausia – investuotojai neturi tiesioginės kriptovaliutų nuosavybės. Įsigiję ETF vienetų jie negali kriptovaliutų naudoti kaip mokėjimo priemonių.

Be to, už ETF fondų valdymą taikomi administravimo mokesčiai, kurie gali sumažinti investicijų grąžą. Į kriptovaliutas investuodami tiesiogiai šių mokesčių išvengsite arba mokėsite tik nedidelius sandorių atlikimo komisinius. Bitkoino kaina pasiekė rekordines aukštumas

Dar vienas aspektas – priklausomybė nuo fondų valdytojų sprendimų. Valdytojai patys sprendžia, kur investuoti surinktas lėšas, todėl investicijų rezultatai ne visada atitinka tiesioginius kriptovaliutų kainų pokyčius. Galiausiai, nors ETF mažina investavimo riziką, kriptovaliutų rinka išlieka labai nepastovi, todėl fondų vertė taip pat gali smarkiai svyruoti.

Populiariausia

Exit mobile version