Sužadėtuvių žiedas turi būti ne tik meilės ženklas, bet ir papuošalas, kurį sužadėtinė mielai kasdien nešios. Renkantis žiedą labai svarbus vaidmuo tenka papuošalo spalvai. Juvelyrinių dirbinių rinkoje turime platų įvairių spalvų aukso papuošalų pasirinkimą. Todėl renkantis žiedą reikia atsižvelgti į keletą svarbių aspektų.
Reklama
Kiek aukso gali būti auksiniuose žieduose?
Iš kur atsiranda skirtingi aukso atspalviai ir spalvos? Norėdami atsakyti į šį klausimą, turime apibrėžti, kas yra auksas. Auksas yra minkštas, blizgantis metalas, kuris yra plastiškiausias iš visų žinomų metalų. Grynas auksas yra ryškiai geltonos spalvos, skaidraus blizgesio ir nesioksiduoja nei vandenyje, nei ore. Dėl grynojo aukso minkštumo juvelyrikoje kuriami lydiniai su mažiau brangiomis medžiagomis, kad padidėtų jo kietumas. Nuo to, kiek auksas sumaišytas su kitais metalais, priklauso jo vertė, taigi ir kaina. Kai auksas legiruojamas su kitais metalais, gali pakisti ir jo spalva. Norint išsamiai nustatyti aukso kiekį lydinyje, įvesti tam tikri standartai.
Dažniausiai pasitaikantys aukso prabos tipai:
999 – joje yra 99,9 % gryno aukso
750 – joje yra 75,0 % gryno aukso
585 – joje yra 58,5 % gryno aukso
333 – joje yra 33,3 % gryno aukso
Kaip sukuriamos aukso spalvos?
Argi nejaučiame sumaišties, kai žvelgiame į skirtingų spalvų papuošalus, kurie įvardijami kaip auksiniai, nors jis neturi nieko bendra su aukso spalva? Kodėl įvairių spalvų, pavyzdžiui, rožinės, baltos, raudonos, mėlynos ar net violetinės, juvelyriniai dirbiniai vis tiek vadinami auksu? Aukso spalva priklauso nuo to, kokie metalai ir kokiomis proporcijomis buvo sumaišyti su grynu auksu. Taigi, skirtingos aukso spalvos gaunamos priklausomai nuo to, ar pridėta tokių metalų kaip varis cinkas, nikelis, sidabras, paladis ar aliuminis.
Gaminant sužadėtuvių žiedus, siekiant išgauti baltą lydinio spalvą, į auksą pridedama vadinamoji ligatūra. Tai griežtai apibrėžtų metalų mišinys, sudarytas tinkamomis proporcijomis, kad būtų užtikrinta tinkama spalva. Kitos aukso spalvos gaunamos lygiai taip pat. Vadinamojo baltojo aukso atveju į grynąjį auksą pridedama sidabro, vario, paladžio, cinko ir nikelio. Pasirinkus tinkamą skirtingų metalų mišinį, iš gauto lydinio nuliejus žiedą ir jį apdorojus, lieka dar vienas etapas, kad žiedo spalva taptų dar gražesnė – rodžio padengimas.
Tai procesas, kurio metu baltojo ir geltonojo aukso gaminiai padengiami plonu rodžio sluoksniu. Rodis yra platinos grupės taurusis metalas, turintis sidabrinę ir metalinę spalvą. Jis vertingesnis už auksą ir net platiną. Rodžiu padengti paviršiai įgauna gražią sniego baltumo spalvą, todėl sužadėtuvių žieduose, pagamintuose iš baltojo aukso, dar gražiau atsiskleidžia juose įkomponuoti deimantai.