Technologijos

Ne tik „Juodajam penktadieniui” ar Kalėdų pikui atlaikyti: pamokos ir universalūs IT sprendimai, keičiantys žaidimo taisykles

Paskelbta

-

„Juodasis penktadienis”, kai pardavimai išauga keliskart, tampa kasmetiniu išbandymu įvairioms IT sistemoms. Neretai girdima nuomonė, kad pasiruošti masinei prekybai galima atsižvelgus į praėjusius metus, tačiau analizuojant kelių metų „Swedbank” duomenis, tampa akivaizdu, jog prognozuoti pirkimą, ypač masinių išpardavimų metu, nėra įmanoma.

Reklama

Šalies gyventojų išlaidos vien interneto pirkiniams per 2023 m., lyginant su 2022 metais, išaugo beveik 27 proc. Tuo tarpu šių metų „Swedbank” duomenimis, per „Juodąjį penktadienį“ klientai atliko apie 200 tūkst. mokėjimų už internetu įsigytas prekes, o per visą savaitę už interneto pirkinius buvo atlikta beveik 1,2 mln. mokėjimų. Palyginti su analogišku laikotarpiu praėjusiais metais, apsipirkimų skaičius išaugo atitinkamai 10 proc. ir 6 proc.

„Anksčiau, kai įmonės naudodavo vien fizinius „geležinius“ serverius, pasiruošti pardavimų pikams, remiantis ankstesnių metų patirtimi reikšdavo ne tik riziką nenuspėti augimo, bet ir didesnius nuolatinius kaštus. Pavyzdžiui, įmonė turi du serverius aptarnaujančius el. parduotuvę, ir tikėdamasi dvigubo pardavimų srauto augimo, nusiperka dar du. Tačiau masiniams išpardavimams ir apkrovai pasibaigus, juos teks turėti ir nuolat prižiūrėti, nepriklausomai nuo apkrovos. O jei apkrova auga ne 2, o 3-4 kartus? Jau ne vieni metai tokius klausimus efektyviai sprendžia savos IT infrastruktūros „virtualizacija“ ir IT sistemų perkėlimas į „debesį“, kur IT resursus galima ne tik didinti, bet ir mažinti pagal poreikį, – sako „Altic“ IT priežiūros padalinio vadovas Marek Dyl.

Technologinis šuolis – konteinerizacija

Dar modernesnis technologinis sprendimas, leidžiantis užtikrinti didesnį IT sistemų veikimo stabilumą ir atsparumą didelėms apkrovoms, yra „konteinerizacija“ ir jai realizuoti naudojama „Kubernetes“ technologija, kurianti izoliuotas aplinkas (konteinerius), kuriuose vykdomos programos. Konteineriai yra daug mažesni, lengvesni ir daug greičiau paleidžiami nei virtualūs serveriai.

„Konteinerizacija leidžia itin greitai ir automatiškai didinti ar mažinti IT resursus priklausomai nuo momentinės aplikacijos apkrovos, taip užtikrinant tinkamą jos veikimą. Be to, konteinerizacija ne tik išsprendžia sistemos sutrikimų klausimą pikų laikotarpiu, bet gali net 40 proc. sumažinti nuolatinius infrastruktūros bei jos palaikymo kaštus! Kas gali to nenorėti? Netgi galima teigti, kad IT priežiūrai išleidžiate daugiau nei reikia, jei šio technologinio sprendimo nenaudojate“, – teigia Marek.

Universalus sprendimas įvairioms situacijoms

Nors konteinerizacija dažnai siejama su masinėmis prekybos kampanijomis, jos funkcionalumas platus ir universalus. Ši technologija pritaikoma visuose sektoriuose ir situacijose, kai apkrova IT sistemoms dažnai kinta dėl kintančio lankytojų srauto. Pavyzdžiui:

  • vaikų registracija į darželius, mokyklas, būrelius ar baseinus;
  • bilietų pardavimas į populiarius renginius;
  • įvairios pardavimų skatinimo kampanijos, „akcijos“;
  • dideli skaitytojų srautai į žiniasklaidos kanalus, paskelbus išskirtines naujienas;
  • finansinių ataskaitų teikimo terminai valstybės institucijoms ir kt.

Minimos situacijos turi bendrą iššūkį – staiga ženkliai padidėjusį sistemos naudojimą, kurio neįmanoma numatyti pagal ankstesnius duomenis. Konteinerizacija leidžia efektyviai valdyti apkrovos šuolius, išvengiant ne tik trikdžių ir galimų nuostolių, bet ir neigiamo poveikio reputacijai „vėl jie užlūžo“, tuo pat metu mažinant nuolatinius IT kaštus.

Pagalvoti ir apie kitas atsargos priemones

Piko metu didžiulę apkrovą patiria ne tik serveriai, bet ir interneto ryšio linijos. Nuo interneto lankytojų srauto priklausomoms IT sistemoms svarbu turėti bent dvi nepriklausomas ryšio linijas. Tai užtikrins, kad vienos veikimui sutrikus, automatiškai būtų galima naudoti atsarginę, arba, tinkamai sukonfigūravus, galima vienu metu naudoti abi paskirstant lankytojų srautą pagal apkrovą.

Vis dažniau verslams ir kitoms organizacijoms problemų kelia ir kibernetinės „DDoS” atakos, kai sistemos atakuojamos masinėmis užklausomis, itin dideliu jų kiekiu. Geras būdas nuo to apsisaugoti – naudoti papildomas specializuotas gynybos priemones, pvz. „Cloudflare“, kurios automatiškai tikrins ir filtruos srautą, praleisdamos tik tinkamas lankytojų užklausas.

Reikia ruoštis iš anksto

Siekiant pikų metu turėti sklandžiai veikiantį prekybos verslą ar kitas viešąsias paslaugas, būtina atlikti namų darbus. Pavyzdžiui, programinės įrangos konteinerizacija gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki metų, jei jūsų aplikacijos architektūra nebuvo pritaikyta šiai technologijai.

Pašnekovas priduria, kad „konteinerizacijai“ tinkamai sukonfigūruoti, valdyti bei palaikyti reikalingos „DevOps“ kompetencijos, o tokių patyrusių specialistų Lietuvoje trūksta: „DevOps” specialistai yra tarpininkai tarp programuotojų ir sistemų prižiūrėtojų. Jie aktyviai įsitraukia, sutvarko, o vėliau prižiūri visą aplikacijų kūrimo bei nuolatinio vystymo procesą (CI/CD). Ši kompetencija reta, brangi ir reikalauja daug specifinės praktinės patirties, todėl patyrę „DevOps” specialistai šiuo metu yra vieni labiausiai „medžiojamų“ darbo rinkoje.

Prognozuojamų ir neprognozuojamų pikų pasiruošimo žodynėlis

  • Debesija – paslaugų teikimas internetu, naudojant nuotolinius serverius.
    Konteinerizacija – programinės įrangos suskaidymas į smulkius vienetus, leidžiantis lanksčiai valdyti resursus.
  • Kubernetes – atviro kodo sistema, skirta valdyti konteinerizuotas programas dideliu mastu.
  • „DDoS” (Distributed Denial of Service) ataka – paskirstyta paslaugos sutrikdymo kibernetinė ataka, kai sistema apkraunama itin dideliais netikrų lankytojų užklausų srautais.
  • „DevOps” – tarpinės kompetencijos tarp programą kuriančių programuotojų ir vėliau ją prižiūrinčių administratorių, leidžiančios efektyviai valdyti kuriamas programas / sistemas.
  • „Cloudflare“ – specializuota gynybos IT priemonė internetiniams portalams ar el. parduotuvėms, skirta saugoti nuo „DDoS” atakų ir kitų piktavalių sukeltų išorinių grėsmių.
  • CI/CD – reiškia nuolatinį integravimą (angl. Continuous Integration, CI) ir nuolatinį diegimą (angl. Continuous Delivery / Deployment, CD). Tai yra automatizuotas procesas, kuris padeda greičiau ir patikimai diegti nuolat vystomą programinę įrangą.

Srautų pikai – tai ne tik didžiulis iššūkis verslo sistemoms, bet ir galimybė išmokti svarbias pamokas bei įgyti pranašumą rinkoje. Pasiruošimas tokio masto įvykiams reikalauja investicijų ir kompetencijų, tačiau ilgalaikė nauda dažnai viršija kaštus. Parengtų atsparių IT sprendimų pritaikomumas skirtingose situacijose rodo, kad ši sritis yra ne tik apie technologijas, bet ir apie lankstumą, kuris būtinas sparčiai besikeičiančiame pasaulyje.

 

Populiariausia

Exit mobile version