Sekite naujienas

Pasaulis

Greta Thunberg: Tai tik “bla bla bla bla” ir nepadės pasiekti realių pokyčių

Paskelbta

-

Pirmąją COP26 aukščiausiojo lygio susitikimo dieną Glazge vykusiame proteste dalyvavusi Greta Thunberg jauniems protestuotojams sakė, kad COP26 susitikime dalyvaujantys politikai “apsimeta, kad rimtai žiūri į mūsų ateitį”.

18-metė švedų klimato aktyvistė dalyvavo mitinge Glazgo festivalio parke pirmadienio pavakarę, kai netoliese esančiame SEC susirinko pasaulio lyderiai aptarti kovos su klimato kaita priemonių.

Reklama:

Mitingas, kuriame dalyvavo G. Thunberg, buvo vienas iš kelių dešimčių visame mieste vykusių mitingų.

Ji sakė kolegoms aktyvistams iš “Fridays for Future”, kad permainos “ateis” ne iš politikų aukščiausiojo lygio susitikime, o iš atskirų asmenų, kurie parodys lyderystę.
Pirmadienį kalbėdama prieš kitus kampanijos dalyvius, visuomenę ir žiniasklaidą Greta užsipuolė JT klimato kaitos konferenciją, sakydama, kad Glazgo konferencija yra tokia pati kaip ir “ankstesnės COP”.

Susirinkusieji plojo ir džiūgavo, kai kalbėdama per mikrofoną ji peikė politikus už tai, kad jie “apsimeta, jog rimtai žiūri į mūsų ateitį”.

Ji sakė: “Ši COP26 kol kas yra tokia pati, kaip ir ankstesnės COP – ir tai mūsų niekur nenuvedė, jie mūsų niekur nenuvedė.
“COP viduje tai tik politikai ir valdžios žmonės, apsimetantys, kad rimtai žiūri į mūsų ateitį, apsimetantys, kad rimtai žiūri į dabartį žmonių, kuriuos jau šiandien veikia klimato krizė.

“Pokyčiai iš vidaus ten neįvyks. Tai nėra lyderystė, tai yra lyderystė. Štai kaip atrodo lyderystė.

Reklama:

“Mes sakome, kad daugiau jokių bla bla bla bla, jokio žmonių, gamtos ir planetos išnaudojimo.

“Daugiau jokio išnaudojimo, daugiau jokio bla bla bla bla. Daugiau jokio, kad ir ką jie ten viduje darytų.

“Mums tai atsibodo ir mes ketiname tai pakeisti, nesvarbu, ar jiems tai patinka, ar ne.

“Tai tęsiasi jau per ilgai, ir mes daugiau neleisime jiems išsisukti – mes ne, nes kas mes esame?”

Minia atsakė: “Penktadieniai ateičiai”.

Tada ji paklausė minios: “Ko mes norime?”

Minia atsakė: “Klimato teisingumo”.

Kitos protesto akcijos, vykstančios kartu su COP26, apima “Greenpeace” organizacijos “Rainbow Warrior”, plaukiančios Klaido upe.

Pirmadienį organizacija pranešė, kad ji plauks į Glazgo centrą, kai pareigūnai sutiko leisti laivui įplaukti į Kop26 ribojimų zoną.
Uosto valdžia norėjo užblokuoti garsaus laivo įplaukimą į šią zoną, kurioje laivams draudžiama plaukioti Klaido upės ruože šalia SEC konferencijų centro, tačiau pirmadienio popietę aplinkosaugos organizacija pareiškė, kad Škotijos policija ieško būdų, kaip palengvinti jo atvykimą.

Laivu plaukia 24 metų aktyvistai Jakapita Faith Kandanga, 27 metų Edwin Namakanga, 19 metų Maria Reyes ir 22 metų Farzana Faruk Jhumu, priklausantys bendruomenėms, kurios labiausiai nukentėtų nuo besikeičiančio klimato.

Bendrame pareiškime jie teigė, kad “valdžios institucijos supranta, jog mūsų dalyvavimas klimato kaitos aukščiausiojo lygio susitikime yra per daug svarbus, kad jį būtų galima užblokuoti”.

“Juokinga manyti, kad klimato derybos galėtų vykti be labiausiai nukentėjusių žmonių dalyvavimo, ir teigiamai vertintina tai, kad policija ir uosto valdžia pakeitė savo nuomonę”, – sakė jie.

“Derybose dalyvaujantys pasaulio lyderiai galėtų daug ko pasimokyti iš šio bendradarbiavimo. Mus pakankamai ilgai ignoravo, o dabar, kai turime saugų kelią į Glazgą, mūsų balsas turi būti išgirstas Kopenhagoje26.”

“Greenpeace” teigė, kad artėjant prie Klaido įlankos (Firth of Clyde) laivas “HMS Vigilant” perspėjo, kad jei “Rainbow Warrior” tęs savo kelionę, jis pažeis laivybos įstatymus ir Škotijos policija “imsis atitinkamų veiksmų”.

Tačiau spaudimo grupė teigė, kad po susitikimo su laivo kapitone Hettie Geenen uosto valdžia pasakė, kad padės palengvinti keturių jaunų klimato aktyvistų atvykimą.
Keturi kampanijos dalyviai iš Namibijos, Ugandos, Meksikos ir Bangladešo yra tik saujelė iš tūkstančių protestuotojų, atvykusių į miestą, kuriame pasaulio lyderiai tariasi, kaip kovoti su besikeičiančiu klimatu.

Per ateinančias dvi konferencijos savaites 120 aukštų pareigūnų ir valstybių vadovų dalyvaus JT renginyje, kuris vadinamas gyvybiškai svarbiu siekiant sustabdyti klimato kaitą ir kylančią pasaulinę temperatūrą.

Pasaulio lyderiams pirmadienį vykstant į miestą, “Oxfam” “didžiosios galvos”, tarp kurių buvo Joe Bidenas, Borisas Johnsonas, Emmanuelis Macronas, Angela Merkel, Justinas Trudeau, Mario Draghi, Narendra Modi, Vladimiras Putinas ir Xi Jinpingas, kartu su tradiciniu škotų dūdų orkestru pasirodė Glazgo Karališkojoje biržos aikštėje, kur “pūtė karštą orą”.

Nafkote Dabi, “Oxfam” klimato kaitos politikos vadovė, teigė, kad turtingosios šalys nepakankamai greitai mažina išmetamųjų teršalų kiekį, kad pažeidžiamiausios šalys būtų apsaugotos.

“Per ateinančius devynerius metus visi turime perpus sumažinti pasaulinį išmetamųjų teršalų kiekį, tačiau einame priešinga kryptimi. Lyderiai neturi delsti nė akimirkos ilgiau – kiekviena laipsnio dalis kainuoja gyvybes”, – perspėjo ji.

“Išsivysčiusios šalys turi tesėti prieš 12 metų duotą pažadą kasmet skirti 100 mlrd. dolerių (73 mlrd. svarų sterlingų), kad padėtų pažeidžiamoms šalims prisitaikyti prie klimato kaitos ir sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį.

“Ši parama turėtų būti teikiama dotacijų, o ne paskolų forma, ir pusė jos turėtų būti skirta prisitaikymui prie klimato kaitos. Taip pat labai svarbu susitarti dėl būdo, kaip finansuoti nuostolius ir žalą dėl neišvengiamo klimato kaitos poveikio, kuris jau dabar griauna namus ir gyvenimus.”
Sekmadienį “Extinction Rebellion” dalyviai žygiavo per Edinburgą, solidarizuodamiesi su visame pasaulyje vykstančiais protestais.

Naujienos

Startuoliai

Verslo vikingai

Verslo idėjos

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |