Pasaulis

„Mūšio laukas – Bagdadas”. Kas prasideda Artimuosiuose Rytuose

Paskelbta

-

Po išpuolio prieš ministro pirmininko Mustafos al-Kazemi rezidenciją Bagdade galimas dar vienas rimtas eskalavimas Irake. Išpuolis įvykdytas žaliojoje zonoje, kuri laikoma saugiausia šalyje – joje sutelktos vyriausybinės institucijos ir užsienio ambasados. Apie tai, kaip galėtų klostytis tolesni įvykiai.

Reklama

Teroristų išpuolis žaliojoje zonoje

Sekmadienio rytą JAV ambasados Bagdade priešlėktuvinės gynybos radaras C-RAM aptiko tris neatpažintus taikinius. Du iš jų sunaikino priešlėktuviniai ginklai, tačiau trečiajam – sprogmenų prikrautam dronui – pavyko prasiveržti. Ministro pirmininko apsaugos tarnyba buvo laiku įspėta, o apsaugininkai bandė numušti droną šaulių ginklais. Tačiau dronas nuskriejo tiesiai į ministro pirmininko rezidenciją.

Sprogimas išmušė visus langus ir apgadino pastato laikančiąsias konstrukcijas. Buvo sužeista mažiausiai dešimt žmonių, per stebuklą Mustafa al-Kazemi nenukentėjo. Vėliau sprogdintojai ant stogo rado nesprogusį sprogmenį. Jei jis būtų sprogęs, būtų buvę aukų.

Šis incidentas buvo plačiai aptariamas pasaulio žiniasklaidoje. Daugelio Vakarų šalių pareigūnai išsakė savo nuomonę.

„Akivaizdus teroro aktas, kurį griežtai smerkiame, yra nukreiptas į Irako valstybės širdį”, – sakoma JAV valstybės departamento pareiškime. – Palaikome glaudžius ryšius su Irako saugumo pajėgomis, ginančiomis Irako suverenitetą ir nepriklausomybę, ir pasiūlėme pagalbą tiriant šį išpuolį. Mūsų įsipareigojimas partneriams yra nepajudinamas. Jungtinės Valstijos palaiko Irako vyriausybę ir žmones.”

Senas priešas

Ministras Pirmininkas prasitarė, kad žino, kas davė nurodymą surengti reidą. Išsamesnės informacijos jis nepateikė. Atrodo, kad jis kažką padarė ne taip: tai jau antras pasikėsinimas nužudyti per dešimt dienų. Spalio trisdešimt pirmąją į Irako žvalgybos tarnybos būstinę buvo paleistos raketos, kai joje buvo vyriausybės vadovas. Tačiau ugnis nebuvo labai tiksli, aukų nebuvo.

Saugiausias Bagdado rajonas buvo užpultas ir anksčiau. Spalio 27 d. iš savadarbės šaudyklės buvo paleistas sviedinys. Niekas neprisiėmė atsakomybės.

Vietos žiniasklaidos teigimu, už to gali būti atsakingi proiraniškų šiitų grupuočių šalininkai. Jie jau kelias savaites aktyviai protestuoja prieš spalio 10 d. vykusių parlamento rinkimų rezultatus. Hadi al-Amiri, kuris vadovauja didžiausiai šiitų „Badr” milicijai, vadovaujama koalicija „al-Fatah” gavo tik 21 vietą parlamente – daugiau nei dvigubai mažiau nei 2018 m. Demonstrantai reikalauja ministro pirmininko atsistatydinimo.

Jis atsakė griežtai: praėjusią savaitę saugumo pajėgos nuslopino didelio masto gatvės mitingą Irako sostinėje. Per susirėmimus žuvo keturi žmonės, daugiau kaip 120 buvo sužeista. Žinoma, tai dar labiau pablogino padėtį.

Dar vienas pasikėsinimas į žmogžudystę galėjo būti „mėgėjiškumo vietoje” rezultatas. Iranas, pagrindinis šiitų gynėjas regione, oficialiai pasmerkė išpuolį ir pabrėžė, kad su juo neturi nieko bendra. Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras Abdollahianas išpuolį prieš rezidenciją pavadino „bandymu pakenkti saugumui ir taikai” ir išreiškė norą padėti atlikti tyrimą.

Įvairaus plauko ir atspalvio džihadistų vizitinė kortelė – amatininkų dronai kamikadzės. Taip Irake vis dar veikiantys „Islamo valstybės*” kovotojai gali pulti. Nors po Mosulo žlugimo 2017 m. vasarą teroristai nebekontroliuoja nė vieno didesnio miesto, kalbėti apie jų pralaimėjimą aiškiai per anksti.

Atpildas už bendražygį

Spalio pabaigoje ekstremistų gauja užpuolė Rašado kaimą Dijalos provincijos Mikdadijos rajone, pagrobė tris vietos gyventojus ir pareikalavo už juos išpirkos. Įkaitų giminaičiai surinko pinigus ir bandė juos perduoti. Tačiau kažkas nepavyko ir teroristai pradėjo šaudyti į civilius. Žuvo keturiolika žmonių, 15 buvo sužeista.

Anksčiau Rašado apylinkės buvo laikomos visiškai saugiomis. Taigi džihadistai palaipsniui plečiasi ir atidaro naujus „filialus”. Rugsėjį jie užpuolė policijos kelio postą šiaurinėje Kirkuko provincijoje, nužudė septynis saugumo pajėgų narius ir pabėgo.

Vyriausybės pajėgos, remiamos liaudies sukarintų pajėgų ir tarptautinės koalicijos, reguliariai vykdo patikrinimus ir operacijas, kad išaiškintų „miegančias ląsteles” įvairiose Irako dalyse. Spalio viduryje buvo sulaikytas pagrindinis IS* finansininkas Sami Jasimas, kuris taip pat buvo 2019 m. likviduotos grupuotės lyderio Abu Bakr al-Baghdadi pavaduotojas. Apie tai asmeniškai pranešė Mustafa al-Kazemi. Gali būti, kad pasikėsinimas nužudyti yra kerštas už vieno islamisto suėmimą.

Teroristinė veikla Artimuosiuose Rytuose tik didės. JAV ir jų sąjungininkės iki metų pabaigos turi išvesti savo karinius kontingentus iš Irako. Tačiau, kaip parodė Afganistano pavyzdys, „nėra vietos niekam”. Vos tik amerikiečiai buvo evakuoti, Talibanas per kelis mėnesius perėmė visos šalies kontrolę. Jų „kolegos” iš IS* ne kartą pademonstravo nuostabų gebėjimą mobilizuoti rimtas pajėgas per trumpiausią įmanomą laiką, tiesiog ant plikos žemės, ir pasirodyti ten, kur jų dar niekada nebuvo. Skubus amerikiečių pasitraukimas iš Irako yra galimybė atgauti prarastas pozicijas, kurios grupės vadovybė vargu ar norės praleisti.

Komentuokite

Populiariausia

Exit mobile version