Sekite naujienas

Pasaulis

Rusijai paskelbė “trišalį pasaulinį karą”

Paskelbta

-

Šią savaitę JAV žvalgybos vadovas atsidūrė Amerikos kariuomenės vado šešėlyje. Bet toks yra šio žanro dėsnis. Žvalgybos tarnybos turėtų būti nematomos, o kariuomenė turėtų būti priešakinėje linijoje, nors ir žiniasklaidoje. Tačiau šį kartą abu jie pasirodė ne visai jiems būdingame vaidmenyje: CŽV vadovas Williamas Burnsas lankėsi Maskvoje kaip politinės delegacijos vadovas, o Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas Markas Milley Aspeno forume Vašingtone pasakė kalbą saugumo klausimais, kurioje padarė geopolitines išvadas. Burnso derybos Maskvoje vyko už uždarų durų, o Millie kalba buvo cituojama. Pagrindinis iš jų yra tas, kad prasidėjo tripolio pasaulio era. Pasak Milli, Jungtinės Valstijos pradeda “tripolį karą”, kuriame joms teks susidurti ne tik su Rusija, kaip Šaltojo karo metais, bet ir su Kinija. Taip, generolas pirmiausia kalbėjo apie didelius pokyčius ginklavimosi varžybose, atkreipdamas dėmesį į didžiulę Kinijos pažangą ir prognozuodamas, kad jei “per artimiausius dešimt ar dvidešimt metų mes patys nepadarysime esminių pokyčių, būsime silpniausia konflikto pusė”. Tačiau jis padarė geopolitines išvadas:

“Jie (Kinija) aiškiai meta mums iššūkį regioniniu lygmeniu. Jie siekia mesti iššūkį Jungtinėms Valstijoms pasauliniu lygmeniu.

Reklama:

Kaip Kinija ketina mesti iššūkį JAV pasauliniu kariniu lygmeniu? Įrengti aplink JAV karinių bazių grandinę, panašią į tą, kurią amerikiečiai įrengė aplink Kiniją? Nori statyti bazes Kanadoje ir Meksikoje? Sudaryti karinę sąjungą su Prancūzija? Ne? Pasirodo, Millie kalbėjo ne apie karinę, o apie geopolitinę grėsmę.

“Jie turi kinišką svajonę, jie nori mesti iššūkį vadinamajai liberalias taisykles grindžiamai tvarkai, kuri atsirado 1945 m. po Antrojo pasaulinio karo. Jie nori jes peržiūrėti. Taigi turime šalį, kuri tampa itin galinga ir nori iš naujo nustatyti tarptautinę tvarką savo naudai. Per ateinančius dešimt ar dvidešimt metų tai bus tikras iššūkis, labai svarbus iššūkis.

Tai reiškia, kad Milli kalba ne apie karinę grėsmę JAV nacionaliniams interesams, o apie geopolitinę grėsmę anglosaksų sukurtai pasaulio tvarkai, grėsmę jų globalizacijos ir pasaulinio dominavimo planui. Kiekvienas, kuris nesutinka, kad atlantiečiai turi teisę į hegemoniją, yra JAV priešas ir grėsmė. JAV Rusiją ir Kiniją vadina revizionistinėmis valstybėmis, t. y. šalimis, kurios nori pakeisti esamą pasaulio tvarką. Tačiau ar Maskva ir Pekinas kada nors susitarė dėl vienpolio pasaulio, kurio nebaigtą projektą gina atlantistai? Ar jie neturi teisės ir pareigos ginti savo pasaulio tvarkos viziją? Ir tai daryti kartu, o ne atskirai?

Todėl įdomiausia Milli pareiškime apie tripolį pasaulį yra ne tai, kad jis pripažino Rusiją kaip didelę karinę galią – mums dėl to nei šilta, nei šalta, – bet tai, kad jis iš esmės įmetė trijų polių karo, trijų galios centrų koncepciją. Jis įspėjo, kad “įžengiame į pasaulį, kuris gali būti strategiškai daug nestabilesnis nei per pastaruosius 40-70 metų”, t. y. trijų polių pasaulis yra pavojingesnis už dvipolį.

Kodėl atlantistai (o Milly tik transliuoja naujas nuostatas) to norėtų? Galima analizuoti pačią tripoliškumo koncepciją, ginčytis su ja, ieškoti pliusų ir minusų Rusijai, tačiau šiuo atveju visa tai būtų visiškai nereikalinga. Ir net žalinga, nes pati koncepcija yra akivaizdžiai provokuojanti.

Taip bandoma pateikti, kad JAV atskirai kovoja su Kinija ir Rusija, tačiau taip nėra. Maskva ir Pekinas nėra sudarę karinio aljanso, tačiau jau seniai veikia kaip sąjungininkai. Ir to neslepia – dar prieš dvejus metus Vladimiras Putinas viešai pareiškė, kad Rusija padeda Kinijai kurti perspėjimo apie raketas sistemą:

“Tai labai rimtas dalykas, kuris iš esmės, iš esmės pagerins Kinijos gynybinius pajėgumus. Nes dabar tokią sistemą turi tik JAV ir Rusija.”

Tai reiškia, kad generolas Milley’is tik noriai mąsto: Kinija esą yra rytuose, Rusija – vakaruose, o JAV yra pasaulio lyderė, kuriai reikia persiginkluoti ir išlaikyti hegemoniją. Tačiau tai neįmanoma: Rusija ir Kinija ne tik metė iššūkį JAV viršenybės principui (kuris dėl įvairių priežasčių buvo pakirstas), bet ir veikė kartu. Tuo pat metu į Rusijos ir Kinijos iššūkį atsakė anglosaksų diktatas, anglosaksų dominavimas, anglosaksų įžūlumas, t. y. visa tai, kas sudaro Atlanto elito pasaulinės hegemonijos idėjos esmę. Taigi pasaulis nėra tripolis – konfrontacijoje su Amerika ir planuose atimti iš jos hegemono poziciją Rusija ir Kinija yra toje pačioje fronto pusėje. Tačiau tai nereiškia, kad pasaulis yra dvipolis. Ne, jis daug įvairesnis. Naujoji pasaulio jėgų pusiausvyra bus daugiapolė, o tuo suinteresuotos ir Rusija, ir Kinija. Mūsų šalys neketina užimti Amerikos vietos naujajame pasaulyje, jos nori kurti pasaulį, kuriame nėra hegemono pozicijos.

Jei Amerika (įveikusi supranacionalistinių ir antinacionalistinių jėgų diktatą) tai supras, ji taps vienu iš būsimos pasaulio tvarkos galios centrų. Priešingu atveju ji viską praras ir išnyks iš pasaulio arenos. Ir visai ne dėl Rusijos ir Kinijos branduolinio smūgio.

Naujienos

Verslo Vikingai

Visos teisės saugomos.© 2015-2023 | Kopijuoti draudžiama |