Sekite naujienas

Teisė

Lietuvos bankas padės tirti galimus pinigų plovimo atvejus

Paskelbta

-

Lietuvos bankas teiks pagalbą Švedijos ir Estijos priežiūros institucijoms atliekant tyrimą, kuriuo siekiama patikrinti viešumoje pasirodžiusią informaciją dėl galimo pinigų plovimo atvejų, siejamų su Swedbank grupe.

„Lietuvos bankas labai griežtai vertina pinigų plovimo atvejus ir jų prevencijai taiko aukščiausius reikalavimus. Esame pasirengę padėti kolegoms išsiaiškinti paskelbtus faktus. Bendradarbiavimo pobūdis priklausys nuo poreikio – vertinsime faktus, keisimės informacija, prireikus galėtume imtis bendrų priežiūros veiksmų. Savo ruožtu ir patys nagrinėsime padėtį „Swedbank“ Lietuvoje, kad įsitikintume, jog šiame banke jokių įtartinų operacijų nebuvo atliekama”, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovas Vytautas Valvonis.

Vertinant galimo pinigų plovimo rizikas, Lietuvos bankų sektorius išsiskiria tuo, kad klientų iš užsienio (nerezidentų), su kuriais ir siejama pagrindinė rizika, dalis jame yra viena mažiausių visoje Europos Sąjungoje ir pagal indėlius, ir pagal paskolas. Nerezidentų indėliai Lietuvoje sudaro 2,5 proc. visų indėlių. Paskolos nerezidentams Lietuvoje sudaro dar mažesnę dalį nei indėliai – 1,8 proc.

Nors faktai rodo, kad pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo rizika mūsų šalyje nėra didelė, Lietuvos bankas šiam aspektui skiria daug dėmesio ir netoleruoja pažeidimų. Viena įmonė ir jos vadovas už tokio pobūdžio nusižengimus buvo nubaustas 1,2 mln. Eur bauda. Dėl intensyvėjančių tarptautinių finansinių ryšių bei technologinių naujovių stiprinama priežiūra: neseniai įsteigti Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos bei Elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų priežiūros skyriai, tobulinama pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo rizikos valdymo kontrolė. Lietuvos bankas investuoja ir toliau investuos į šiuolaikines informacinių technologijų priemones, kad galėtų efektyviau analizuoti turimus duomenis apie finansų įstaigų pinigų plovimo riziką, o prireikus kuo anksčiau imtis priemonių nusikalstamoms veikloms užkardyti.

Siekdamas suvaldyti pinigų plovimo riziką, Lietuvos bankas imasi visų priemonių, kurios yra jo kompetencija: atlieka finansų įstaigų patikrinimus, tikrina procedūras, dokumentus, konsultuoja ir potencialius, ir esamus rinkos dalyvius.

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją reguliuojantys teisės aktai finansų įstaigoms nustato griežtus reikalavimus, kurių jos turi laikytis teikdamos klientams finansines paslaugas. Jos privalo tinkamai pažinti savo klientą, patikrinti kliento ir naudos gavėjo asmens tapatybę, vykdyti nuolatinę kliento dalykinių santykių ir atliekamų operacijų stebėseną, atlikti vidinius tyrimus, o nustačiusios, kad jos klientas galimai atlieka įtartinas operacijas, – pranešti apie tai teisėsaugos institucijoms.

Lietuvos bankas logotipas

https://www.lb.lt

Skaitykite
Reklama
Reklama

Naujienos

Reklama

Sekite naujienas

Video naujienos

Ekspertai

Verslo idėjos