Verslas

Europoje M&A rinkos atsigavimas – pozityvus ženklas ir Baltijos šalims bei Lietuvai

Paskelbta

-

Europoje M&A (įmonių susijungimų ir įsigijimų) rinka 2024 m. pirmąjį pusmetį parodė ryškius atsigavimo ženklus. Remiantis tarptautinės sandorių stebėjimo agentūros „Mergermarket” duomenimis, bendra susijungimų ir įsigijimų sandorių vertė regione siekė 439 mlrd. eurų, t. y. 31 proc. daugiau nei per pirmuosius šešis 2023 m. mėnesius. Šį atsigavimą galima laikyti teigiamu postūmiu ir Baltijos šalių bei Lietuvos M&A rinkai, kadangi aplink yra nemažai ženklų, kurie didina tikimybę, jog atsigavimas nebus tik laikinas.

Reklama

„Visų pirma, itin teigiamas tendencijas ne tik į tai, kas vyksta dabar, tačiau ir į ateitį rodo naujausi šių metų pirmojo pusmečio M&A tyrimai bei apžvalgos. Remiantis tarptautinės advokatų kontoros „CMS” naujausia Europos susijungimų ir įsigijimų apžvalga, kurioje iš viso buvo apklaustos 330 įmonių ir jų atstovų, beveik du trečdaliai iš jų tikisi, kad per ateinančius 12 mėnesių Europos susijungimų ir įsigijimų veikla taip pat suaktyvės, o 20 proc. mano, kad ji netgi gerokai išaugs. Palyginimui, praėjusiais metais darytuose tyrimuose bei apklausose tik 3 proc. prognozavo, kad M&A sandorių skaičius Europoje gerokai padidės”, – teigia advokatų profesinės bendrijos „CEE Attorneys” partnerė Oksana Kostogriz.

Ekspertė priduria, kad toks pozityvus M&A rinkos dalyvių nusiteikimas žvelgiant į ateitį, yra labai geras ženklas Baltijos šalims ir Lietuvai, kadangi čia, bent jau pastaruoju metu, matomas ekonomikos augimas. Na, o tai yra vienas svarbesnių faktorių, skatinančių M&A rinkos augimą.

Remiantis naujausiais Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) duomenimis, Lietuvos BVP augimo prognozė 2024 metams šiuo metu siekia 2,3 proc., kai palyginimui, daugumos ekonomistų nuomone, šiemet bendras Europos BVP augimas gali nesiekti net 1 proc. Kuo didesnis ekonomikos augimas susijęs su M&A rinka? Tuo, kad pastebimai auganti ekonomika skatina ir didesnį užsienio investuotojų pasitikėjimą bei norą investuoti.

Pasak O. Kostogriz, dar vienas, šiuo metu teigiamai į M&A rinkos ateitį žvelgti skatinantis ženklas yra Europos Centrinio Banko (ECB) palūkanų normų mažinimas, kuris šiemet atliktas jau tris kartus. Palūkanų normų mažinimas reiškia, jog paskolos gali tapti pigesnės ne tik įmonėms, bet ir investuotojams, kurie linkę įsigyti perspektyvias įmones.

Kuo šie visi minėti faktoriai gali būti susiję su Lietuva?

Europoje palaipsniui auganti ekonomika skatina investuotojų pasitikėjimą ir norą investuoti. Investuotojų žvilgsniai, tikėtina, gali krypti būtent į Lietuvoje esančių įmonių, kurios turi augimo potencialą, įsigijimą.

„Pernai didelės apimties sandoriais ir investuotojų dėmesiu Lietuvoje pasižymėjo įmonės, kurios veikia perspektyviuose ir vienuose iš sparčiausiai augančių sektorių. Pavyzdžiui, kibernetinio saugumo sektoriaus įmonė „Nord Security” pritraukė 95 mln. eurų, o atsinaujinančios energetikos sektoriaus įmonė „PVcase” apie 90 mln. eurų investicijas. Tad M&A sandorių didėjimo Lietuvoje ateityje, ko gero, labiausiai būtų galima ir toliau tikėtis tuose sektoriuose, kurie pastaraisiais metais sparčiausiai augo. Pavyzdžiui, kibernetinis saugumas, atsinaujinanti energetika, biotechnologijos, sveikatos technologijos, IT, Fintech”, – tvirtina O. Kostogriz.

 

Populiariausia

Exit mobile version