Verslas

Meilė knygoms sujungė Pavilnio bendruomenę, o „Maxima“ iniciatyva suteikė galimybę dalinti

Paskelbta

-

Meilė knygoms gali daryti stebuklus, tai įrodė Pavilnio bendruomenė, kuri susivienijo gelbėti senosios bibliotekos naikinamas knygas. Įkvėpta minties jas išsaugoti bendruomenė praėjusiais metais sudalyvavo konkurse ir tapo vienais iš prekybos tinklo „Maxima“ iniciatyvos „Mes – bendruomenė“ laimėtojų. Pavilnyje įrengti penki knygų nameliai, kurie suteikia galimybe bendruomenei skaityti ir mainytis knygomis.

Reklama

„Dažnai bendruomenėms įgyvendinti reikšmingas idėjas sutrukdo finansiniai iššūkiai, tad džiaugiamės galėdami padėti juos įveikti. Iniciatyvos, kaip ši, suteikia galimybę ne tik svajoti, bet ir svajones paversti realybe,“ – sako „Maxima LT“ generalinis direktorius Tomas Rupšys.

Meilė knygoms – įkvėpė dalyvauti

Atsitiktinumas, kuris paskatino iniciatyvų konkurse dalyvauti viešąją įstaigą Saviraiškos studija „Ak‘menukai“ iš Pavilnio bendruomenės, – išties neeilinis. Viskas prasidėjo nuo senos bibliotekos lentynų ištuštinimo, kuris supykdė bei suvienijo vietinės bendruomenės narius.

„Vieną dieną sužinojome, kad senoji biblioteka iškeldinama iš Pavilnio. Nuvykus pažiūrėti, vaizdas privertė krūpčioti – knygos buvo sukištos į bulvių maišus, o šalia bibliotekos stovėjo šiukšlių utilizavimo sunkvežimis, kuris šiukšlių konteineriuose sukrautas knygas vežė sunaikinti. Susivienijome su mokyklos bibliotekos darbuotoja, mano bičiulėmis iš moterų choro ir puolėme desperatiškai gelbėti knygas. Įsivaizduokite, būrys moteriškių įnirtingai rausiasi šiukšlių konteineriuose, ieškodamos gelbėtinų knygų – vaizdas išties neeilinis“, – pasakoja studijos „Ak‘menukai“ steigėja ir Pavilnio bendruomenės atstovė Dalia Ivanauskaitė Sabalė.

Pasak moters, pavyko išgelbėti mažesnę dalį knygų, bet ir tai – nemažai, o įvykis pritraukė ir žurnalistus. Nors didžioji dalis knygų iki vakaro ir buvo sunaikinta, išgelbėtos knygos dar ir šiandien džiugina Pavilnio gyventojus bei progimnazijos moksleivius.

„Problema opi – Pavilniui reikia naujos bibliotekos, jau daromi žingsniai naujo pastato statybos link, tačiau tai neįgyvendinama per vieną dieną. Galvojant apie galimus sprendimus, akys užkliuvo už prekybos tinklo „Maxima“ skelbiamos iniciatyvos „Mes – bendruomenė“, ir tada viskas galvoje susidėliojo į vietas. Toptelėjo mintis apie prieinamesnį, tačiau tą pačią funkciją atliekantį variantą – knygų namelius. Juk tai puikus sprendimas, kuris gali išspręsti šią bendruomenės problemą“, – dalijasi mintimis D. Ivanauskaitė Sabalė.

Galimybė skaityti keičia bendruomenę

Pavilnyje buvo įrengti penki knygų nameliai ir juose patalpintos įvairiausios knygos – nuo grožinės literatūros ar kulinarijos iki žvejybos patarimų. Visi nameliai turi „krikšto tėvus“, kurie prižiūri tvarką nameliuose ir saugo juose esančias knygas.

„Kadangi nameliai Pavilnyje stovi keletą mėnesių, galiu drąsiai pasakyti, kad galimybė skaityti ir dalintis knygomis keičia bendruomenę. Knygos suburia žmonės, priverčia dalintis idėjomis, pasakojimais ir sukuria bendras pokalbių temas. Savo akimis matau, kaip žmonės uoliai keičia knygas kiekvieną savaitę. Kadangi nameliai yra penki, neradus norimos knygos, galima paprasčiausiai patikrinti kitus knygų namelius“, – sako Pavilnio bendruomenės atstovė.

Pasak D. Ivanauskaitės Sabalės, knygų nameliai ne tik naudingas, bet ir tvarus sprendimas, kuris šiandienos kontekste yra itin aktualus: „Kai knygomis keičiamasi – iš naujo atrandama skaitymo prasmė. Tai sukuria gražų pavyzdį jauniausiems bendruomenės nariams ir primena, kad nebūtina kas kartą pirkti naują knygą, galima pasikeisti su kaimynu ar draugu. Ši iniciatyva ne tik išsprendė mūsų bendruomenės problemą, tačiau ir subūrė artimesnei bendrystei“.

Finansai – didžiausia kliūtis

Pasak D. Ivanauskaitės Sabalės, dažniausiai bendruomenėms idėjas realizuoti sutrukdo būtent finansinis klausimas, tad iniciatyvos kaip ši – šviežio oro gūsis ir tikras išsigelbėjimas.

„Esame dėkingi „Maximos“ komandai, kurios dėka galime džiaugtis ne tik knygomis, bet ir bendryste bei prasminga įgyvendinta iniciatyva. Tokie projektai ne tik įprasmina bendruomenių veiklą, bet ir didina visuomenės pasitikėjimą privataus verslo atstovais. Galimybė įgyvendinti suvienijančias idėjas skatina bendruomenę augti“, – džiaugiasi Pavilnio bendruomenės atstovė.

Bendruomenės projektus „Maxima“ rems jau devintą kartą

Per aštuonerius projekto „Mes – bendruomenė“ gyvavimo metus „Maxima“ prisidėjo prie daugiau nei 80-ies skirtingų šalies bendruomenių idėjų ir projektų įgyvendinimo. Šiemet naujoms iniciatyvoms „Maxima“ skirs net 120 tūkst. eurų ir skatins bendruomenes naujai pažiūrėti į tvarumo, aplinkosaugos bei klimato kaitos sąvokas, kvies vystyti tvarumo iniciatyvas ir veiklas, susijusias su gamtos puoselėjimu: žaliųjų zonų kūrimu, gamtos paveldo išsaugojimu, išteklių taupymu ir kitomis tvarių sprendimų paieškomis kasdieniniame bendruomenės gyvenime.

Programoje gali dalyvauti bendruomenes vienijančios nevyriausybinės ir ne pelno siekiančios organizacijos. Savivaldybės administracija gali teikti tik vieną paraišką su viena organizacija. Paraiškos priimamos iki balandžio 2 d. – tuomet bus atrinktas trumpasis dalyvių sąrašas, o vėliau, po ekspertų komisijos įvertinimų ir balsavimo internete, paaiškės finansavimo laimėtojai.

Populiariausia

Exit mobile version