Viena didžiausių agroverslo bendrovių Lietuvoje „Linas Agro“ pradeda supirkti šalies ūkininkų užaugintas sojų pupeles. Įmonė bus viena pirmųjų rinkoje, kuri imsis šios naujos žemės ūkio veiklos, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Reklama
„Nors sojų pupelės Lietuvoje jau sėjamos mažiausiai penkerius metus, iki šiol tai buvo itin nišinė žemės ūkio kultūra. Tačiau dėl šiltėjančio klimato mūsų šalyje tampa vis patraukliau auginti sojų pupeles. Šis augalas – jautrus šilumai ir įprastai auga tropinio klimato regione: Brazilijoje, Argentinoje, kitose Pietų Amerikos šalyse, taip pat Kinijoje, Pietų Afrikoje ir kt. Vis dėlto, yra tokių sojų pupelių veislių, kurios yra pritaikytos auginti ir mūsų kraštuose“, – teigia „Linas Agro“ grūdinių kultūrų pirkimo vadovas Justas Eimontas.
Pasak įmonės atstovo, dėl vėluojančio pavasario sojų pupeles galima sėti net ir gegužės mėnesį, o jų derlius būtų nuimamas rugsėjį, antroje jo pusėje. Todėl ūkininkai jau dabar gali sudaryti būsimo derliaus pardavimo sutartis ir užsitikrinti tinkamas kainas, o šių metų derlių pristatyti rudenį.
Soja – rentabili kultūra
„Linas Agro“ atstovo vertinimu, Lietuvos ūkiuose kol kas dominuoja kiti ankštiniai augalai – pupos ir žirniai. Sojų pupelės galėtų tapti trečiuoju ankštiniu augalu, kurį augintų šalies ūkininkai.
„Atsižvelgiant į tikrai nepastovius orus, dažnai nutinka taip, kad tuo metu, kai žydi pupos, užklumpa dideli karščiai, ir pupų ankštys lieka tuščios. Labai panašiai nutinka ir žirniams, tad derlius tikrai nebūna geras. Tačiau karšti orai yra palankūs sojai: jai itin patinka kaitri rugpjūčio saulė“, – paaiškina J. Eimontas.
Kaip pasakoja „Dotnuva Seeds“ produkto ekspertas Robertas Visockis, soja – nelepus augalas, tad jį auginti – itin paprasta. Nauji metai – naujas dienos meniu
„Auginant pupas ir žirnius ne visada pavyksta pasiekti norimo derliaus rezultato. Todėl soja gali tapti rimta alternatyva. Ji atlaiko sudėtingas oro sąlygas, temperatūrų svyravimus, o derlius, palyginti su kitomis kultūromis, yra stabilesnis“, – sako R. Visockis.
Jis pabrėžia, kad didžiausių investicijų gali pareikalauti sertifikuotų sėklų įsigijimas, taip pat herbicidai, kitos apsauginės priemonės.
Dar vienu šių augalų privalumu žemės ūkio ekspertai įvardija gebėjimą sukaupti itin daug azoto: skaičiuojama, kad soja geba sukaupti net du kartus daugiau – nuo 60 iki 200 kg viename hektare – azoto nei žirniai.
Pasak „Dotnuva Seeds“ atstovo, dalis ūkininkų jau pasėjo sojas, kiti sėjos dar tik laukia. Tačiau norintiems išmėginti naują pupinių augalų kultūrą jis pataria laukti kitų metų, nes tikimybė įsigyti sertifikuotų sėklų dar šiemet yra nedidelė.
„Sojų sėklų užsakymai vykdomi iš anksto, dar metų pradžioje, ir iki pavasario sėklų pasirinkimo galimybės jau būna sumažėjusios. Ūkininkai renkasi „Ambella“, „Adessa“ bei kitų veislių sėklas, kurios besikeičiančio klimato sąlygomis gali užaugti Lietuvoje. Tačiau dėl kol kas ribotos pasiūlos norimos veislės sėklų paiešką patartina pradėti praktiškai po žiemos švenčių, kad ūkį pasiektų norimos sėklos, ir jos pasiektų laiku. Tad beliks tik jas pasėti ir laukti derliaus“, – sako R. Visockis.