Viena iš pagrindinių automobilio elektros sistemos dalių yra starteris – prietaisas, naudojamas vidaus degimo varikliui užvesti. Jis naudojamas variklio alkūniniam velenui pasukti ir suteikti jam atitinkamą greitį (t. y. variklis gali užsivesti pats). Be jo lengvasis automobilis ar sunkvežimis negalės užsivesti, todėl labai svarbu užtikrinti, kad starteriai visada būtų techniškai tvarkingi. Kaip pasirinkti patį tinkamiausią akumuliatorių
Reklama
Veikimo principas
Starteris didžiąją dalį elektros energijos gauna iš akumuliatoriaus ir suka alkūninį veleną. Sujungimo procesas vyksta dėl krumpliaračio, esančio ant rotoriaus (jo veleno), ir sukabinimo mechanizmo, kuris tiesiogiai liečiasi su lenktuvu, atsakingu už sukimo momento perdavimą. Visas procesas prasideda pasukus automobilio užvedimo raktelį. Vartojama 200-600 A srovė, o dalies galia, priklausomai nuo transporto priemonės tipo, yra 0,4-10 kW. Kad tinkamai veiktų, jis turi įveikti pasipriešinimus, kuriuos sudaro:
Visi automobilių komponentai turi tam tikrą tarnavimo laiką – jei įranga nekokybiška arba netinkamai suderinta su įrenginiu, jis gali gerokai sutrumpėti. Tačiau eksploatacijos metu gali atsirasti gedimų, kuriuos dažnai sunku atpažinti. Verta atkreipti dėmesį į tokius simptomus, pvz:
teisingas garsas, bet nėra rezultato užvedus automobilio variklį,
neįprasti garsai variklyje, kurie atsiranda užvedus komponentą,
Minėtas problemas, be kita ko, gali sukelti sugedęs bendiksas, susidėvėję slydimo guoliai, rotoriaus, elektromagnetinio jungiklio ar žadinimo apvijos pažeidimas arba susidėvėję variklio šepetėliai. Nepriklausomai nuo simptomo ir priežasties, svarbu kreiptis į specialistą arba, jei esate kompetentingas, pakeisti ar suremontuoti netinkamai veikiančią automobilio dalį. Transporto priemonės starterį galite patogiai įsigyti ir internetu: jubana.lt.
Starterio priežiūra atkreipiant dėmesį į akumuliatorių
Geras būdas šiek tiek sumažinti starterio apkrovą, ypač žiemą, yra rūpintis ir akumuliatoriumi. Starteris atlieka labai svarbią ir sudėtingą užduotį, nes jam tenka užvesti daug didesnį variklį nei jis pats. Norint padėti jam atlikti šią funkciją, svarbu užtikrinti, kad akumuliatorius būtų įkrautas, jis būtų teisingai pritaikytas atitinkamam automobiliui. Taip pat svarbu patikrinti gnybtus, kurie jungia akumuliatorių su starteriu. Juose neturėtų būti nereikalingų laisvumų, kurie trukdytų starteriui imti srovę iš akumuliatoriaus. Pavasario vadovas elektromobilių savininkams